Po mobilech začaly „explodovat“ i pračky od Samsungu. Mají se majitelé bát?

Autor: bud - 
7. října 2016
05:00

Po problémech s telefony Galaxy Note 7, kterým občas hořely nebo vybuchovaly baterie, řeší společnost Samsung další nepříjemnost. V zahraničí se objevilo několik případů samovolně explodujících praček této značky. Zatím jde o ojedinělé případy a věc se prošetřuje. Výrobce uvádí, že rizikové modely praček se v Česku neprodávají, takže tuzemským spotřebitelům by žádná rizika hrozit neměla.

Velká rána, poškozené umývadlo a po místnosti rozlétané trosky. Takovou spoušť hlásí několik amerických domácností, které praly prádlo v pračkách Samsung. Také organizace CPSC, která v USA dohlíží na kvalitu a bezpečnost výrobků, spotřebitele upozornila, že se některé pračky chovaly nestandardně, pokud v nich lidé prali ložní prádlo nebo některé jiné rozměrné či voděodolné oblečení. Objevovaly se přitom velké vibrace, při kterých se pračka v podstatě rozlétla a které mohou způsobit i zranění.

Samsung okamžitě začal s úřadem spolupracovat a identifikoval konkretní modely, kterých by se problémy měly týkat. Jde „pouze“ o pračky plněné shora a vyrobené mezi březnem 2011 a dubnem 2016. Podle vyjádření českého zastoupení Samsungu se tyto modely v Evropě neprodávají, takže tuzemským majitelům praček by žádné riziko nebo nebezpečí hrozit nemělo.

„Situace, kterou intenzivně vyšetřujeme a v jejímž rámci pracujeme na nápravě, však neznamená, že by pračky hořely, nebo dokonce explodovaly. Pro české spotřebitele je důležité, že se jich žádná rizika netýkají. Postižené modely se prodávají pouze v USA a Kanadě a běžný evropský zákazník nemá vůbec možnost se s nimi setkat,“ řekl Blesk.cz mluvčí Samsungu Mojmír Svozil.

Nebezpečné telefony už nejsou na trhu

Problémy s pračkami se objevily krátce poté, co kvůli vadným bateriím explodovalo nebo začalo hořet několik chytrých telefonů Galaxy Note 7, které vyrábí také Samsung. Některé aerolinky dokonce začaly své cestující před letem preventivně upozorňovat, aby tyto konkrétní telefony úplně vypínali a případně posádce letadla okamžitě hlásili, že se začínají zahřívat.

Dodávky těchto nebezpečných přístrojů do Česka byly zastaveny a Samsung dokonce z trhu stáhl 2,5 milionu těchto telefonů. Pokud ho už někdo zakoupil, může zažádat o bezplatnou výměnu za neproblémový kus.

zelvik22 ( 7. října 2016 09:10 )

já mám 24 let starou pračku Whirlpool, už jsem ji chtěla vyhodit, že si koupím něco novějšího, ale když pořád pere bez poruchy a čtu jak ty nové rychle odejdou, tak si to vždycky rozmyslím

snehulak ( 7. října 2016 09:05 )

No já ji mám už osmý rok a drží. Teď abych to honem zaklepal na dřevo. Ale možná jsou to nějaké novější, co se vyrábí na Ukrajině. Ono tam je prý výbušné prostředí.

xxxx678 ( 7. října 2016 08:57 )

Pod čím přesně to mám hledat?

naidka ( 7. října 2016 08:39 )

Jsem četla, že šnekové z Fulneku nebyly na zrovna jemné prádlo.

thomasino18 ( 7. října 2016 08:37 )

A servisní podpora je taky slabota.Nebrat

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud