Epidemie meningitidy v Česku: Hygienici hlásí už 43 případů

Autor: sou - 
3. října 2016
14:44

Na Náchodsku vypukla epidemie meningitidy. Hygienici podle serveru TN.cz momentálně registrují celkem 43 případů, z toho je nemocných 36 dětí. První případy začali registrovat v půlce září, v posledních deseti dnech došlo ke skokovému navýšení onemocnění. Nemoc má podle nich spíše lehčí průběh.

36 dětí, 2 mladiství a 5 dospělých se na Náchodsku nakazilo meningitidou. Všechny děti mají být ve stabilizovaném stavu. „Souvislost se podařilo prokázat u tří dětí ze ZŠ, které absolvovaly společnou hromadnou akci, další dvě děti chodily do stejného kroužku a ve dvou případech se jednalo o nemoc dítěte a rodiče,“ uvedla pro server TN.cz mluvčí hradeckých hygieniků Veronika Krejčí. Většina případů spolu prý nejspíš nesouvisí. 

Na tamních školách byla zavedena zvláštní protiepidemická opatření mezi které například patří častější větrání, méně náročné hodiny tělocviku. Děti také mají k dispozici dezinfekci rukou likvidující viry. Žáci se dále musí obejít bez hromadných akcí, jako jsou školní výlety. 

Nemoc se může projevit horečnatými stavy, zvracením a bolestmi hlavy. V některých případech se ale nemusí vůbec projevit. „Prevence nákazy je obdobná jako u jiných onemocnění přenášených vzdušnou cestou s důrazem na důsledné dodržování osobní hygieny, zejména mytí rukou při příchodu domů, po použití WC, před manipulací s potravinami a před konzumací jídla,“ radí mluvčí hygieniků s tím, že doporučuje zvýšit příjem vitamínů, omezit fyzickou zátěž a vyhýbat se stresu.

Podívejte se , co vše může meningitida způsobit:

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

bum-bec-bum ( 3. října 2016 18:56 )

Ale copak? Něco ti spadlo na palec u nohy Honzíku? Bud na pana Babiše hodný, jinak si posvítí i na tebe.

janebulim ( 3. října 2016 16:54 )

uzjezima ( 3. října 2016 16:46 )

Lidi jsou čuňata, nemyjí si ruce mýdlem a pak se diví, že je epidemie. Nejen vzduchem se přenášejí nemoci.

Andrej_Babis ( 3. října 2016 16:46 )

Vážení přátelé, rád bych vám moc poděkoval za aktivní účast v našem projektu Chceme lepší Česko. Projekt vás zaujal víc, než jsem doufal. Je vás přes 24 tisíc, kteří jste se stali jeho součástí. Sdíleli jste s námi přes 430 tisíc odpovědí a 5,5 tisíce vašich vlastních návrhů a názorů. Díky vám máme ještě lepší a autentičtější představu o tom, co potřebuje naše země, váš kraj, město či vesnice. I díky vám se nám podařilo připravit krajské programy, které povedou ke kvalitnějšímu životu ve všech koutech naší země. Za dobu, co jsme ve vládě, se ukázalo, že řídit finance jako firmu funguje. Posíláme krajům nejvíc peněz v historii. Teď je důležité, aby je současní hejtmani neprošustrovali. Tyto peníze musejí jít především na lepší dopravní dostupnost, kvalitnější zdravotnictví a sociální služby. Budu moc rád, když v krajských volbách tento víkend 7. a 8. října podpoříte naše kandidáty. Jsou to profesionálové, kteří jsou úspěšní v reálném životě, a ne žádní papaláši. Zároveň vás chci ubezpečit, že v projektu Chceme lepší Česko s vámi i nadále počítáme a brzy se na vás obrátíme s dalšími tématy. Díky moc za vaši podporu. Andrej Babiš

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud