Ordinaci i Prostřeno čekají změny. TV mají označit strach, sex i sprostotu

Autor: Jaroslav Šimáček - 
19. září 2016
05:40

Nahota, sex, vulgarity. České televize by měly nově chránit dětské diváky od neřestí na obrazovkách pomocí nového jednotného značení, navrhuje ministerstvo kultury. Rodiče má upozornit na to, zda se v následujícím pořadu vyskytují třeba i násilí a strach. Novelu zákona o rozhlasovém a televizním vysílání se Sobotkova vláda chystá projednat už ve středu. A ve hře je i zákaz reklam na alkohol během pořadů pro děti i před jejich začátkem.

Nahá ňadra v Ordinaci. Šílená travesti show v Prostřenu. Divoké orgie ve VyVolených. Erotické scény, ale i jadrný slovník ve filmech i seriálech české i zahraniční provenience. To všechno má nově dostat „cejch“ na obrazovce.

Novela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání usiluje o to, aby byly všechny pořady napříč televizemi označeny tak, aby bylo na první pohled patrné, zda obsahují pro děti závadný materiál.

„V souvislosti s ochranou dětí a mladistvých jako skupinou posluchačů a diváků, která může být obsahem vysílání zvláště ovlivněna, se zákonem zavádí systém klasifikace a jednotného označování televizních pořadů a upoutávek na ně,“ stojí v důvodové zprávě normy, kterou se snaží prosadit ministerstvo kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL),

Varování před sexem, násilím a diskriminací

Chystá se v novém díle Hry o trůny opět svléci matka draků Daenerys Targaryen? Nebo nahá scéna v jiném vašem oblíbeném seriálu? Na českých obrazovkách by se v případě, že novela projde celým schvalovacím systémem, měly objevit piktogramy, které by upozornily, o co v následujícím pořadu půjde.

Piktogram by měl přinést včasné varování. A to nejen před sexem, ale třeba i před nadávkami a vulgaritami. Tento systém by měl „příjemcům vysílání (zejména rodičům dětí) napomoci získat informace o obsahu následujícího vysílání, respektive o závadných prvcích, které se v něm mohou vyskytovat“.

„Potenciální divák se dozví nejen pro jakou věkovou skupinu diváků je určitý mediální obsah nevhodný, ale také to, které závadné prvky (vulgarismy, bezdůvodné násilí, sex, apod.) se v konkrétním pořadu vyskytují,“ pokračují předkladatelé zákona ve zprávě.

Logo s věkem po celou dobu pořadu

Z hlediska nevhodného obsahu by měly být pořady klasifikované a označované symbolem pořadů nevhodných do 7, 12, 15 a 18 let věku. Kromě sexu, násilí a vulgárního vyjadřování mají být zřízeny i další piktogramy pro strach, diskriminaci a užívání návykových látek, včetně alkoholu a tabáku.

V době od 6:00 do 20:00 by se také neměly objevovat ani upoutávky na pořady, které by mohly ohrozit fyzický, psychický nebo mravní vývoj nezletilých, a budou zařazeny do kategorie od 18 let.

Zakážou reklamy na alkohol v dětských pořadech?

S tím přitom nepřímo souvisí i navrhovaný zákaz reklam na alkohol v dětských pořadech, určených pro malé diváky do 12 let - a to nejen během nich, ale i pět minut před jejich začátkem a pět minut po jejich konci.

Ministerstvo také připomíná, že přímo ve znění Koaliční smlouvy současných vládních stran ČSSD, ANO a KDU-ČSL je pro období let 2013 – 2017 v oblasti kultury uveden právě závazek zavést do zákona o provozování vysílání systém klasifikace a označování vhodnosti televizních pořadů pro nezletilé diváky.

V Česku je označování dobrovolné. Návrh jej má sjednotit

Vzor si navrhovatelé vzali ze zahraničí, kde podobné systémy klasifikace fungují právě jako „pomůcka pro rodiče a další osoby, které mají na vývoj nezletilých osob vliv, aby v rámci svého výchovného působení mohli dostatečně zvážit a rozhodnout, jaký mediální obsah mohou této kategorii posluchačů a diváků zpřístupnit“.

„V České republice je zatím označování audiovizuálních děl prováděno pouze na základě dobrovolných projektů jednotlivých provozovatelů televizního vysílání (zejména České televize). Nejedná se však o systém klasifikace a označování televizních pořadů jednotnými symboly z hlediska nevhodnosti pořadů pro jednotlivé věkové kategorie ani z hlediska přítomnosti závadných prvků v obsahu pořadu,“ uvádí ministerstvo.

Cílem tak má být sjednocení symbolů pro označování různých typů pořadů napříč televizemi a vyloučení rozdílné podoby na programech různých provozovatelů, aby se usnadnila orientace diváky v nabídce pořadů.

Více pořadů pro sluchově či zrakově postižené

Novela myslí však i na další specifické skupiny televizních diváků - na osoby se sluchovým nebo zrakovým postižením. „Tyto osoby jsou znevýhodněny při přijímání televizním vysíláním šířených informací a potřebných pro jejich plnou účast na společenském a kulturním životě společnosti. Z důvodu zachování principu rovnosti je nezbytné toto znevýhodnění zmírnit dostupnými technologickými prostředky,“ apeluje ministerstvo.

Právní úprava v tomto směru je podle předkladatelů neúplná a obsahuje nepřesnosti. Přístupnější pořady pro sluchově a zrakově postižené mají přinést rozšířenější skryté titulky i častější audiopopis u pořadů. Novela určuje, v kolika procentech všech vysílaných pořadů mají být.

Důvodem pro změny i přechod na digitální vysílání

Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) by se měl novelou zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání zabývat na svém jednání už tuto středu, 21. září.

V důvodové zprávě autoři upozorňují, že k novelizacím zákona sice v minulosti už došlo, ale „převratný technologický vývoj“ v televizním vysílání si vyžaduje další. Mj. kvůli přechodu z analogického na digitální vysílání. „Zákon obsahuje řadu ustanovení vztahujících se na analogové televizní vysílání ukončené už v roce 2011, která jej činí nepřehledným,“ přináší zpráva další z argumentů. Ovlivňuje to prý i udělování licencí a registrací, které vychází z modelu pro analogové televizní vysílání.

Ministerstvo si také stěžuje na absenci definic některých pojmů, která způsobuje nejasný výklad, snižuje právní jistotu a je příčinou sporů. „Jedním ze záměrů je tedy doplnit stávající zákonnou úpravu o chybějící definice pojmů, kterých se při právní regulaci vysílacího prostředí běžně užívá (například definice „pořadu pro děti“, „politického obchodního sdělení“, „skrytých titulků“, „audiopopisu", „českého znakového jazyka“ apod.), aniž by definovány byly,“ dodává důvodová zpráva.

kalida00 ( 28. září 2016 08:51 )

 Jo, děti se v pohodě kouknou na erotické stránky, FB zakládají dřív než ve 13, na YT chodí na videa, která mají napsaný 15+, hry mají PEGI. Tohle fákt pomůže, když bude hlásit, že je to od 18 let.

Marie13 ( 27. září 2016 08:06 )

 A co takhle ocejchovat sprostý a vulgární děti? Vždyť děti se nejvíc sprosťáren naučej ve školce a na prvním stupni ZŠ.

dzery ( 19. září 2016 14:53 )

e.44 ( 19. září 2016 12:41 )

Jsou to debiloviny Inklinace k vytváření sterilního prostředí pro děti ve všech směrech je cesta ke generacím chcípáků, které realita života v dospělost dostane fofrem do kolen

ivoadler ( 19. září 2016 10:16 )

Já to rozhodně schvaluji. Ještě bych to rozšířil o varování: tento pořad je blbý. 

Zobrazit celou diskusi