Pokémoni vás mohou přijít draho. Z „dětské nostalgie“ hrozí i gamblerství
Lovení pokémonů jako závislost? I to je možné. Komu se nechce čekat, může navíc i v této hře postupovat za dostatečné částky rychleji. Netrpělivost se ale může vyšplhat na desetitisíce. Za internetová data si kvůli pokémonům připlácí jen málokdo. Většina si s běžným objemem vystačí. Gamblerství ale hrozí i tady.
„Pokémony se snažím lovit každý den, aby mi spoluhráči moc neutíkali. Jsou chvíle, kdy to nejde, ale většinou si nějakou tu hodinu urvu,“ přiznává se Jakub. „Lovím denně, ve svém volnu, po cestě domů a do práce. Mám už pro sebe vyznačené pokestopy, které musím stihnout cestou autobusem. Cesta domů se občas může prodloužit,“ přidává se Anastasiya.
Závislá si ale nepřipadá. Bere to jako nostalgii z dětství, kdy sbírala jen kartičky. „Pokémoni jsou roztomilí a je radost je trénovat a vidět růst. Nebrala bych to jako závislost, nemám šílenou potřebu je každou minutu zapnout, ale když se nabídne možnost, tak proč ne. Občas lituju, když se tramvaj rozjede rychleji a já nestihnu otevřít všechny pokestopy, ale co se dá dělat,“ doplnila pro Blesk.cz Anastasiya.
Ven chodí s přáteli, aby chytali společně, protože jsou ve stejném týmu. Tráví čas v parku, během půl hodiny, co sedí a chytají, to přiláká spoustu dalších lidí. Internetová data navíc si kupovat nemusí, pokémoni jich prý překvapivě tolik nepotřebují.
Co se stane na 40. levelu?
Jakuba hra zaujala nejdřív proto, že pracuje s rozšířenou realitou, „následně pak zahrála na strunu dětství“. „Ze začátku to byla rychlá honba za co nejvíce druhy. V pozdějším období se z toho stala zábava, kdy se člověk skutečně snaží chytit všechny. Navíc mě samozřejmě zajímá, co se stane, až dosáhneme proklamovaného zatím konečného levelu 40,“ řekl pro Blesk.cz.
Závislost na sobě necítí, když občas vynechá, svět se mu nehroutí. Hra ho ale prý drží o dost déle než jiné. Možná také proto, že společnost Niantic, která hru Pokémon Go vyvinula, vyhlásila, že hra v současné podobě obsahuje cca deset procent všech funkcí z celkového plánu. „Takže zvědavost člověku nedá,“ dodal Kuba, který v měsíčním paušálu neinvestuje nic navíc do mobilních dat.
Závislost musí diagnostikovat lékař
Podle psychologa Karla Humhala by v případě, že by člověk investoval velké částky peněz, mohlo dojít až ke gamblerství. Závislost je ale lékařská diagnóza, ke které „nestačí“ jen „mít chuť“.
„Závislost je stav, který je objektivní. Hlavně z pohledu lékaře, je to psychiatrická diagnóza, takže ji musí potvrdit lékař. O závislosti se hovoří tehdy, jakmile začne člověku rozbíjet jeho každodenní činnost, to znamená, když není schopen pracovat ani udržovat vztahy. Když se dostanete do stavu, že zanedbáváte rodinu, jídlo, partnera, tak se od toho musí odtrhnout, pokud s tím nejste schopni přestat,“ popsal pro Blesk.cz Humhal.
O závislost nejde v případě, když je člověk schopen s činností přestat. „Dělal jsem na psychiatrii pro dospělé, když zrovna nastupovaly na scénu drogy a měl jsem tam dva pacienty, kteří si píchali pervitin a které okolí považovalo za velice závislé. Zavřeli jsme je na pokoj a při jejich pobytu se čekalo, co budou mít za abstinenční příznaky. Neměli žádné, nebyla to žádná závislost,“ vysvětlil psycholog.
Sára by bez mobilu s internetem nemohla podle svých slov fungovat, používá ale firemní data, takže se nemusí omezovat. „Pokémony hraju, ale jen málokdy. Hledáme občas s přítelem, když máme dlouhou chvilku. Jeden můj kamarád ale už investoval do hry na chytání pokémonů okolo třiceti tisíc, aby si mohl nakoupit vychytávky. To mi přijde přes čáru. Na druhou stranu, teď aspoň chodí ven. Dřív se zdržoval jen doma u počítačových her,“ řekla pro Blesk.cz dívka.
Podívejte se na fotogalerii fenoménu hry Pokémon Go: