Středa 6. prosince 2023
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, sněžení -2°C

Kde vezme Česko benzin? Rafinerie v Kralupech stojí, zahraniční dovoz končí

Odkud poteče benzin do českých nádrží?
Odkud poteče benzin do českých nádrží?  (Autor: ČTK)
Autor: bru/ČTK - 
29. srpna 2016
15:09

Nedostatek benzinu na tuzemských čerpacích stanicích v souvislosti s květnovou havárií v rafinerii v Kralupech nad Vltavou již zcela jistě nehrozí a bude ho dostatek i v září. Po dnešním jednání Národní organizace pro společný postup ve stavu ropné nouze (NESO) to sdělil mluvčí Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Jakub Linka.

NESO tvoří představitelé několika ministerstev, správy rezerv, policie, armády a výrobců či distributorů paliv. Od výpadku rafinerie v Kralupech se musí téměř veškerá produkce benzinu v ČR dovážet ze zahraničí. Dovozci proto každý měsíc informují SSHR o stavu zásobování. „Mohu potvrdit, že zásoby benzinu na měsíc září jsou zajištěny,“ uvedl dnes předseda správy Pavel Švagr. Linka doplnil, že vzhledem k tomu, že výroba benzinu by měla být v Kralupech obnovena během října, byla činnost NESO v této záležitosti ukončena.

Výroba paliv se v Kralupech zcela zastavila poté, co 17. května zasáhl krakovací jednotku výbuch. Hned po výbuchu hrozilo, že Česko bude muset kvůli havárii sáhnout do státních palivových rezerv, které schraňuje právě SSHR. K tomu ale nakonec nedošlo. Unipetrol si ale od správy rezerv pronajal volný zásobník na 80 000 tun ropy v Nelahozevsi, kde uskladnil ropu, jejíž dodávku již nešlo zastavit.

Už loni postihl Unipetrol požár etylenové jednotky v areálu v Záluží u Litvínova. Její rekonstrukce trvala déle než deset měsíců a byla ukončena v polovině tohoto měsíce. Náklady rekonstrukce dosáhly čtyř miliard korun.

Jediným zpracovatelem ropy a výrobcem ropných produktů v Česku je Česká rafinérská, která Unipetrolu patří. Roční kapacita obou českých rafinerií v Kralupech a Litvínově je dohromady zhruba devět milionů tun ropy, z čehož na kralupskou rafinerii připadá 3,3 milionu tun.

tgbg ( 30. srpna 2016 07:07 )

Kde vezme Česko benzin? No přece ze Sověts.ehm z Russka . Russko nám dá všechno potřebné. I miliónovou okupační armádu.

rockyshowman ( 29. srpna 2016 15:37 )

Co v této zemí ještě funguje? Nic!!!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud