Chůva jako běžná součást české domácnosti: Jak si vybrat tu správnou?

Autor: ula - 
22. 8. 2016
19:51

Najmout si chůvu pro dítě, ať už na delší dobu, nebo na jeden večer, už začíná být v Česku normální. Nejčastěji hlídají děti mladé studentky, jinde už si můžete najmout profesionální a vyškolenou chůvu, která se bude s vaším potomkem i učit. Pokud si ovšem hodláte najmout paní na hlídání, měli byste si ji nejdříve řádně prověřit.

„Po větší krizi, kterou jsme zaznamenali před několika lety, zájem o hlídání dětí opět narůstá, stále více a více rodin chce chůvu na plný úvazek,“ řekla Blesk.cz Jana Míčková Sladká z agentury, která zprostředkovává takzvaný babysitting.

V září začne poptávka po hlídání dětí opět narůstat, jak potvrzuje Petr Šigut z portálu, který sdružuje chůvy ve velkém: „Může se to jevit jako paradox, ale o prázdninách je poptávka po hlídání dětí nejmenší. Naopak největší je právě v září a lednu, kdy rodiče mají stabilizovaný časový harmonogram v práci a případně i rozvrh dětí ve škole či školce.“

Studentky i profesionálky

Přes specializované portály si můžete najmout většinou studentky, které si přivydělávají při studiích na vysoké škole. Přivydělat si ale potřebují podle Šiguta i zdravotní sestry a učitelky ze škol či školek. O děti chtějí pečovat i ženy v důchodu, protože mají čas nebo chtějí být náhradními babičkami. Pokud se ovšem jedná o každodenní hlídání na plný úvazek, můžete si obstarat i profesionální chůvu. „Hlídání na celý den zajišťují vyškolené profesionálky od 27 do zhruba 45 let,“ uvádí Sladká a dodává: „Studentky a babičky zaměřujeme spíše na menší hlídání. 

Bez prověření to nejde

Každá agentura či portál samozřejmě vyžaduje výpis z trestního rejstříku. Důležitý je i pohovor. Každá chůva musí doložit své předchozí zkušenosti a projít psychotesty. Někde musí žadatelka o práci absolvovat kurz první pomoci a interní školení agentury. Konečné slovo mají ale vždy rodiče, kteří si chůvu vybírají. Každý má totiž jiná kritéria a preference.

Hlídání na víkend i na pár hodin

Chůva na dlouhodobý úvazek se může stát součástí rodiny. Stará se o děti a domácnost každý den, osm hodin denně. „Někdy tráví s rodinami celé víkendy, případně pomáhá i na společných dovolených,“ přibližuje práci hlídaček Šigut.

Nárazové hlídání bývá nejčastější, zvláště pokud si rodiče chtějí zajít k doktorovi nebo na úřad a dítě nemá kdo pohlídat. Využívají toho hlavně v době, kdy je dítě nemocné. Časté jsou i situace, kdy rodiče bývají dlouho v práci a potřebují, aby dítě někdo vyzvedl ze školy a trávil s ním čas do jejich příchodu.

„Jsou také rodiče, kteří sice pracují z domu, ale nemohou se dítěti věnovat, tak si najmou hlídačku, aby věděli, že je o dítě dobře postaráno, i když jsou doma,“ uvádí Šigut.

Někdo už vyhledává chůvu a doučovatelku v jednom. Chůva tak učí dítě cizí jazyk nebo s ním dělá domácí úkoly.

Řada rodičů si také v poslední době chce udělat pěkný večer bez dětí a chůva je ideální řešení.

Kolik to stojí?

Pokud si najmete chůvu na plný úvazek, vyjde vás to lépe, než když to bude jednorázová záležitost. Ceny se pohybují od 120 do 200 Kč za hodinu, záleží na tom, kde bydlíte, v hlavním městě jsou ceny vyšší. Za jednorázové hlídání už si připlatíte, chůva stojí až 250 korun za hodinu.

Na co si dát pozor, pokud si chcete najmout chůvu?

  • Chůvu nebo paní na hlídání hledejte na serverech nebo v agenturách, které už mají nějakou minulost a mají kladná doporučení.
  • Rozhodně si vyžádejte na každou chůvu reference, zkoumejte její doporučení.
  • Dejte na svůj úsudek a první dojem – většinou je správný.
  • Nechte rozhodnout i děti. Pokud se s chůvou necítí dobře, nemá cenu, aby u vás zůstávala.
  • Chůva by měla být dochvilná a zodpovědná. „A hlavně – měla by se přizpůsobit vám, vaší rodině, a dobře snášet kritiku,“ radí Sladká.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Zobrazit celou diskusi
Další videa