Úterý 15. června 2021
Svátek slaví Vít, zítra Zbyněk
Polojasno 27°C

Polovina pohřebáků stále šidí pozůstalé: „Natahují“ truchlícím ceny

Autor: všm/čtk - 
12. srpna 2016
10:36

Polovina poskytovatelů pohřebních služeb nedodržuje právní předpisy. Česká obchodní inspekce (ČOI) to zjistila při kontrolách ve druhém čtvrtletí. Pohřební služby podle ní nejčastěji neinformují pozůstalé o svých cenách nebo nevydávají písemné potvrzení o převzetí objednávky. ČOI za to uložila 41 pokut v celkové hodnotě 73 000 korun. Informoval o tom mluvčí Jiří Fröhlich.

Inspektoři zjistili pochybení při 47 z 95 kontrol. Vedle neinformování o cenách a chybějících potvrzení některé pohřební služby také prodaly výrobky nebo poskytly služby za jiné ceny, než bylo sjednáno. V pěti případech nebyly prodávané výrobky řádně označeny a jednou prodávající použil úředně neověřené měřidlo.

Inspekce proto zakázala prodej 23 výrobků za celkem 7 077 korun. Týkalo se to obalů na urny, krytů na svíčky a váz, které nebyly řádně označeny povinnými informacemi.

Vzhledem k tomu, že v této specifické oblasti služeb stále dochází k porušování zákona, bude kontrolní akce pokračovat i v dalším čtvrtletí tohoto roku,“ dodal Fröhlich.

Stop papírovým rakvím

Proti praktikám v pohřebnictví vystupuje dlouhodobě ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Ta připravuje novelu zákona o pohřebnictví. 

Podle ní například kdokoliv, kdo chce podnikat v pohřebnictví, bude muset složit zkoušku a mít povinnou praxi v oboru. V případě základního vzdělání bude praxe minimálně deset let. 

„Kdo chce dnes podnikat v pohřebnictví, odsedí si rekvalifikační kurz a dostane certifikát. Nepotřebuje žádnou praxi. V novele zavádíme, že takto může pracovat pouze jako zaměstnanec. Ale pokud si chce založit živnost, bude muset složit zkoušku. A navíc bude muset mít praxi v oboru,“ řekla Šlechtová. Uchazeč se základním vzděláním by měl mít minimálně desetiletou praxi, středoškolák pětiletou a vysokoškolák tříletou. Zkoušet bude osoba autorizovaná ministerstvem pro místní rozvoj.

Novela chce rovněž zakázat používání nejlevnějších papírových rakví. „Jsou úzké a krátké. Často se musí lámat kosti, aby se tam mrtví vešli. To je naprosto nepřijatelné,“ uvedla Šlechtová. Nově by rakev mohla být papírová, ale minimálně pětivrstvá. Kromě toho si pozůstalí budou moci jako nyní vybrat různé druhy dřevěných rakví.

Změna by se měla týkat také pohřbívání mrtvě narozených dětí do 500 gramů. „Nyní ho lékaři považují za odpad a dávají ho do stejných míst jako například amputované končetiny. My navrhujeme, aby o případném pohřbení rozhodli rodiče. V případě, že by se nevyjádřili do 48 hodin, plod by byl považován za odpad,“ řekla Šlechtová.

Nově by také všechny pohřební služby a krematoria musely mít speciální místnost pro případnou úpravu a také kontrolu zesnulých. „I když se jedná o soukromou společnost, musela by tam pozůstalou rodinu pustit. Slibujeme si od toho i zlepšení kontroly provozovny,“ doplnila Šlechtová. Počítá také se zavedením povinného registru pohřebních vozidel a kontrolou ceny za kilometr převozu. Ta se nyní pohybuje v průměru kolem 21 korun.

tomik007 ( 12. srpna 2016 14:47 )

Takze lamat kosti budou moci pouze vysokoskolaci

majojo ( 12. srpna 2016 14:41 )

Neříkám, že tohle téma není důležité, ale to ta slepice vážně ve svém oboru nemá jiné problémy k řešení? Na tohle si stejně zasedla jenom proto, že jí špatně pohřbili dědečka.

Zobrazit celou diskusi
Další videa