Správce OKD miliardové pohledávky platit odmítá. Hrozí Česku arbitráž?

Autor: ČTK - 
10. srpna 2016
12:10

Pohledávky věřitelů těžební společnosti OKD byly ve středu u Krajského soudu v Ostravě potvrzeny tak, jak je uznal či popřel insolvenční správce Lee Louda. Pohledávky Citibank, největšího věřitele, který přihlásil pohledávky za více než deset miliard korun, tak zůstaly neuznány. 

Středečním přednesením u soudu se rozhodnutí insolvenčního správce formálně potvrdilo, změnit se mohlo prakticky jen v případě, že by správce své rozhodnutí změnil. Věřitelé přihlásili pohledávky za více než 20 miliard korun, insolvenční správce popřel většinu.

Přezkum pohledávek rozhodl o rozložení hlasovacích práv před čtvrteční schůzí věřitelů. Největším uznaným věřitelem je tak skupina Advanced World Transport (AWT), která přihlásila pohledávky dohromady za více než 460 milionů korun. Citibank se stále může o hlasovací práva přihlásit. Museli by je ale ve čtvrtek schválit věřitelé, jejichž pohledávky byly uznány, případně soudce. 

Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež je majitelem OKD, a společnost OKD za ně ručila. Podle Loudy se ale například neprokázalo, že společnosti NWR dluh vůbec vznikl. Neuznání pohledávek rozporují investiční fondy sdružené v neformálním uskupení Ad Hoc Group (AHG), které je majitelem většiny hlasovacích práv v NWR. Také tyto fondy Citibank zastupuje.

Tahanice o miliardy 

Zástupce banky Citibank u soudu řekl, že cílem popření pohledávek Citibank je záměrné poškození věřitelů a snaha vyřadit největšího věřitele z insolvenčního řízení. To insolvenční správce rezolutně odmítl. Také zástupce OKD řekl, že popření pohledávek bylo v souladu se zákonem. Spor možná skončí až u arbitráže. 

O změnu rozhodnutí o neuznání pohledávek žádali také zástupci Orlové a Doubravy na Karvinsku, jejichž pohledávky insolvenční správce popřel z větší části. Z více než 550 věřitelů přišlo k soudu zhruba 40.

„Všechno dopadlo podle očekávání, tak jak jsme ty jednotlivé pohledávky přezkoumali,“ řekl po skončení jednání Louda. 

Insolvenční řízení může skončit konkurzem nebo reorganizací. Při konkurzu by se majetek OKD rozprodal, podnik by prakticky skončil a začalo by se propouštět. Při reorganizaci by firma dál fungovala podle schváleného reorganizačního plánu. 

V OKD se stále těží černé uhlí. I s dodavatelskými firmami tam pracuje zhruba 12 000 lidí. 

hanka666 ( 10. srpna 2016 16:01 )

Já vás poopravím. Za 25 let budování kapitalismu se rozkradlo přes 11 bilionů korun.

Velemak ( 10. srpna 2016 14:08 )

 Sláva budiž panu Bakalovi, Schwarzenbergovi, Sobotkovi, Kalouskovi a dalším. Nejdříve dva prvně jmenovaní "zprivatizovali" Becherovku, za "pár peněz", obratem prodali, samozřejmě mnohem dráže. Tak pan "Kníže" uvedl do "světa byznysu" pana Bakalu. Pak následovala "privatizace" OKD. Za asistence ministra financí Sobotky a za dohledu předsedy Rozpočtového výboru Kalouska. Jen tak dál!! Ještě chybí "zprivatizovat" Budvar, přenosové sítě a bude "hotovo". Za 25 let "budování kapitalismu" se rozkradlo majetků za 3 BILIONY KORUN, ještě stát nadělal 2 BILIONY KORUN dluhu!!! Že se z nás stala "montovna", kde dělníci pracují za SMĚŠNÉ mzdy, že od nás stahují zahraniční firmy okolo 220 - ti miliard Kč na dividendách, to je další "úspěch" našeho budování lepší společnosti!!! Těch 220 miliard, je zhruba šestina našeho státního rozpočtu!!!!!

tomik007 ( 10. srpna 2016 14:00 )

Ta hrstka byvalych komunistu s tim kapitalismem pekne vyjebava

zdenek43 ( 10. srpna 2016 13:10 )

strasit a strasit ........ jenomze o uzaveru dolu se viiiiiii min. od roku 1999.......... výhledem do roku 2018. V tomto kontextu ve svém vystoupení uvedl, že nezbytnou součásti restrukturalizace OKD bude uzavření některých neperspektivních lokalit. „Konkrétně přehodnocujeme naše možnosti v Důlním závodě 3 (Paskov) a Důlním závodě 1 (lokality Lazy a Darkov), a dále uzavření prostor, které byly nebo brzy budou vytěženy, jako je severní část důlního pole v Důlním závodě 2 (Důl ČSM)......postupně snižovat těžbu až do roku 2023...... BUDOUCI OKD se pravděpodobně bude skládat z DZ1 (lokalita ČSA-bývalý Důl Karviná) a DZ2 (Důl ČSM). Společnost OKD doručila na Ministerstvo životního prostředí ČR v rámci zjišťovacího řízení tzv. oznámení záměru o pokračování hornické činnosti Dolu Karviná, závodu ČSA, do roku 2035...Důl Karviná, který zaměstnává přes 5 000 lidí,...dalších 3000 lidí zaměstnávají dodavatelské firmy-POLACI+SLOVACI Důl ČSM, který je jedním ze čtyř dolů společnosti OKD, má 3300 vlastních zaměstnanců....... uhli ma na 20 let ...... taky do roku 2035....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud