Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Jasno 11°C

Fischer útočí na Česko. Bývalý král dovolených chce za letadla tři miliardy

Autor: ČTK, zst - 
6. prosince 2016
10:25

Německá společnost Aircraftleasing Meier und Fischer (AMF), ve které má většinový podíl podnikatel Václav Fischer, zahájila mezinárodní arbitráž proti Česku. Firma požaduje 3,1 miliardy korun (125,2 milionu dolarů) za dvě dopravní letadla Boeing 737 zadržená před 11 lety při konkurzu na Fischerův majetek. Informovalo o tom ministerstvo financí. Fischer v Česku zakládal stejnojmennou cestovní kancelář, dnes už má ale jiného vlastníka.

Firma už letos v únoru podala na ministerstvo financí takzvané oznámení o existenci sporu, a to na základě mezinárodní smlouvy o ochraně investic. Na základě toho měly obě strany šest měsíců na to se dohodnout.

„Z podkladů, které máme k dispozici, se domníváme, že právní pozice České republiky je silná. Proto jsme také zamítli žádost o mimosoudní vyrovnání,“ uvedla k zahájené arbitráži ředitelka odboru mezinárodní právní služby Marie Talašová.

AMF tvrdí, že bez náhrady přišla o obě letadla kvůli neoprávněnému prohlášení konkurzu na Fischerův majetek, kvůli dvojitému neoprávněnému zápisu letadel do konkurzní podstaty a také v důsledku finálního prodeje strojů za nízkou cenu, která odrážela jejich nedostatečnou údržbu. Český stát podle AMF neochránil její investici do letadel a zodpovídá za selhání konkurzních soudů.

Letadla kvůli složitým soudním sporům stála téměř pět let odstavená na ruzyňském letišti. Nakonec se prodala v roce 2010 za víc než dva miliony dolarů (nyní asi 48 milionů Kč). Podle zpráv v médiích skončily boeingy v Nigérii.

Česko čelí 13 arbitrážím

Konkurz na Fischerův majetek byl v České republice zahájen v roce 2005 poté, co o dva roky dříve vyplynuly na povrch finanční potíže Fischerových firem. Fischer s konkurzem nesouhlasil a po několika odvoláních dosáhl v roce 2008 u Nejvyššího soudu jeho zrušení. Nejvyšší soud tehdy výrok zdůvodnil tím, že na Fischerův majetek už byl dříve zahájen konkurz v Německu.

Česko v současné době včetně sporu s AMF čelí 13 mezinárodním arbitrážím, z toho sedm souvisí s investicemi do fotovoltaických elektráren. Souhrnná výše všech žalovaných nároků přesahuje deset miliard korun.

Arbitráže jsou většinou výsledkem smluv o ochraně investic z počátku 90. let. Smlouvy byly většinou pro ČR nevýhodné. Ministerstvo financí již delší dobu pracuje na tom, aby tyto smlouvy zanikly.

mrd.vola ( 7. prosince 2016 17:11 )

myslím, že by mu měly být nakopány vejce, zlatokopovi

ivoadler ( 6. prosince 2016 13:55 )

 Náš právní řád nadržuje bohatým a devadesátá léta tím byla zejména pověstná. Takových případů je víc. Co takový Šťáva z Panství Bechyně? Jak tam to vlastně dopadlo? Zlodějská sebranka si hraje na šlechtu. Fischerovo podnikání bylo od začátku podvodné, založené na principu letadlo. Koho myslíš Komárem, Zuzano? A proč by měl platit Fischerovo šmejdy?

razuzana ( 6. prosince 2016 11:04 )

Pan Fischer si peníze zaslouží, moc mu přeji, aby vyhrál... Ať mu zaplatí Komár a spol.

Zobrazit celou diskusi
Další videa