Evropská komise zažalovala Česko. Důvod? 20 tisíc tun nebezpečného odpadu

Evropská komise zažalovala Česko (ilustrační foto).
Autor: bru/ČTK - 
22. 7. 2016
12:29

Evropská komise zažalovala u Soudního dvora EU Českou republiku, protože země nepřevzala zpět 20 000 tun nebezpečného odpadu z Polska. Česká strana dosud uváděla, že o odpad nejde, a proto nic zpět přebírat nebude.

Komise na záležitost poprvé upozornila v listopadu 2014. O rok později odmítla argumenty české strany, že zásilky jedné české firmy do Polska v letech 2010 a 2011 by měly být klasifikovány jako produkt, a vyzvala proto Česko k jejich odvozu zpět na české území.

„Vzhledem k tomu, že české orgány toto zpětvzetí stále odmítají, postupuje Komise věc Soudnímu dvoru EU,“ uvedla dnes Komise v tiskové zprávě.

Doporučujeme
st.rec ( 23. července 2016 07:49 )

ČR by konečně mohla podat žalobu na Evropskou komisi za tuny nebezpečných a debilních nápadů spojených s ohrožováním kvótami. Polsko ať si vychutná "závadný odpad" stejně jako my vychutnáváme jejich potraviny.

tgbg ( 23. července 2016 07:29 )

Ruští fašisticko-komunističtí okupanti u nás nechali miliony tun nebezpečného odpadu. Všechno měli zaplatit komunistické bestie, které si ruské okupanty pozvaly a kolaborovaly s nimi.

1912 ( 23. července 2016 04:33 )

HLAVNĚ ŽE NĚMCI ZDE DO ČESKA NAVEZLI PLNO ODPADU PO 89ROCE !!!

zdenek43 ( 22. července 2016 13:10 )

Na podzim začal Geosan veškeré vyrobené palivo z lagun vyvážet na skládku firmy Celio v Litvínově. Následně má být spáleno v cementárně Lafarge Cement v Čížkovicích. Toto řešení v srpnu Ústecký kraj zásadně odmítl, později ale firma splnila všechny podmínky. Cementárna zkušebně spálila několik dávek ropných kalů, a pokud se neprokáže porušení emisních limitů, bude cementárna kaly pálit příštích šest let. Na protest proti spalování se uskutečnily demonstrace v Teplicích, Lovosicích a Litoměřicích. +++++++Přitom ještě před vznikem celé Kauzy Geobal 4, tedy udělením Změny č. 20 integrovaného povolení pro zařízení „Skládkový komplex CELIO a.s.“ společnosti CELIO a.s. (dále jen IP Celio), je zpětným pohledem téměř jasné, že tento nejdůležitější dokument celé této kauzy, vznikal vlastně jen jako „úřední posvěcení“ už hotové věci. Bez jakéhokoliv zohlednění nejen možných dopadů na životní prostředí a lidské zdraví a především na možný odmítavý názor obyvatel dotčených regionů. Firma Geosan Group a.s. postupně ztrácí odběratele materiálu, který vzniká sanací ostravských lagun, a když je vlastně identický materiál, který je do té doby vyvážen do Polska pod názvem Geobal 3, označen tamními úřady za nebezpečný odpad a do hry se tím pádem dostávají firmy z Ústecka (spalování v bližších cementárnách je neúspěšné), protože Geosan je limitován termínem likvidace a hrozí mu finanční ztráta, je materiál „upgradován“, přejmenován a certifikován jako palivo Geobal 4! Dojít k podobnému závěru musí v podstatě každý laik po přečtení článků a vyjádření (nejen)k této „polské“ eskapádě s odpady z lagun.

zdenek43 ( 22. července 2016 13:06 )

2011....Společnost Geosan Group, která likviduje ropné laguny v Ostravě, je v exekuci. Nesmí tak nakládat se svým majetkem. +++Okresní soud v Kolíně exekuci nařídil kvůli pohledávce 74,6 milionu korun liberecké firmy Baltom, která na likvidaci lagun bývalé ostravské chemičky Ostramo---------------Baltom těžil ropné kaly z ostravských lagun a zpracovával je na alternativní palivo, určené ke spalování v elektrárnách či cementárnách.---------- Část paliva vyrobeného z odtěžených ropných látek skončila v Polsku. V jihopolských Katovicích leží 20.000 tun tohoto podle Poláků nebezpečného odpadu. Polská strana to považuje za nelegální vývoz odpadů a požaduje, aby byla směs vytěžená z ropných lagun v Ostravě odvezena zpět. Okolnosti vývozu odpadu do Polska šetří české ministerstvo životního prostředí a plánovala se jím zabývat také polská prokuratura. --Baltom, který je kvůli druhotné platební neschopnosti v insolvenčním řízení, se na arbitrážní soud obrátil v srpnu, protože mu Geosan zůstal údajně dlužen asi 100 milionů korun. Navíc mu prý neoprávněně vypověděl smlouvu a nahradil jej dalším partnerem - pardubickým Šamonilem.--

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa