Rozdrásané Turecko: Vrátí vám cestovka peníze? 10 rad a varování pro české turisty

 • Autor: Jan Klepárník,mib - 
  17. 7. 2016
  06:30

  Turecko zažilo v noci z pátku na sobotu střety příslušníků armády a stoupenců prezidenta Recepa Erdogana. Konflikt si vyžádal na 256 obětí z řad vojáků i civilistů. Ministerstvo zahraničí nedoporučuje českým občanům po nezdařeném vojenském puči v Turecku cestovat do Ankary, Istanbulu a jihovýchodu země. Je vhodná doba odjet na dovolenou do Turecka? Kam a co dělat, když dojde ke konfliktu?

 • 1.Je bezpečné cestovat do Turecka?

  Lidé, kteří se chtějí vydat na tureckou riviéru, se nemusí obávat vycestovat, řekl Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří. Zda totéž platí pro Istanbul, se podle něj nedá říct s jistotou. „Já osobně bych do Istanbulu v tuhle chvíli necestoval. Je to město, které bylo impulzem k puči, bude tam chaos a napětí, bude tam ještě pořád doznívat ta situace z páteční noci a samozřejmě pokud by se měly v budoucnosti odehrávat nějaké odvety, tak se budou odehrávat v Istanbulu a v Ankaře,“ řekl.

  Ministerstvo zahraničí k tomu dodalo, že právě oblast Istanbulu, Ankary a jihovýchodního Turecka není pro cesty doporučována. „Letoviska jsou ale i přes situaci bezpečným místem, takže můžeme vydat pouze doporučení,“ řekl Zaorálek. Více v tomto článku.

  Video Vláda nebude Čechy evakuovat, vydala ale varování pro turisty. - Redakce Blesk TV

 • 2.Funguje do Turecka letecké spojení?

  Do země lze odletět zcela běžně. Například do Antalye se létá už normálně. Pražské letiště v sobotu večer ohlásilo, že byly obnoveny také lety do Istanbulu. Večer tak bylo možné létat podle letového řádu oběma směry.

  Letadla létala namísto letových řádů podle toho, jak stačili pracovníci situaci řešit přímo na Istanbulském letišti. "Samozřejmě každá cestovní kancelář má jiné standardy. To znamená, že ti, kteří se chystají na let dnes, zítra nebo v pondělí by se měli spojit se svojí cestovní kanceláří a podrobnosti si upřesnit,“ řekl Papež. 

  Letadla společnosti Turkish AirlinesLetadla společnosti Turkish Airlines | Twitter

 • 3.Jak dlouho se na letišti čeká?

  Turisti se teď nemusí bát, pokud cestují na zmíněnou riviéru. Na letišti se ale budou muset obrnit trpělivostí. „Radil bych jim, aby se rozhodli letět spíš o něco později, až bude letiště v plném provozu, protože se může stát, že přestup, který měli plánovaný na 2,5 hodiny se může protáhnout na 11-12 hodin,“ řekl Papež.

  Chaos na Atatürkově letišti v IstanbuluChaos na Atatürkově letišti v Istanbulu | Twitter

 • 4.Jak se chovat na místě?

  Ti, co jsou v Turecku právě teď, si mohou svou dovolenou čerpat bez obav podle svých cestovních plánů a ani poskytování služeb není nijak ohroženo. Veškeré zásobování, elektřina, voda apod funguje bez omezení. „Pokud mají lidé v Turecku zůstat ještě například týden, tak je samozřejmě na nich, zda se rozhodnou zůstat, nebo odletět dříve. Za své rozhodnutí ale nesou následky. To znamená, s největší pravděpodobností cestovní kanceláře od hoteliérů nedostanou zpět žádné peníze, protože není stav ohrožení země,“ řekl Papež.

  Ministerstvo připomnělo, že je v zemi na sedm tisíc Čechů, a to potvrzují i cestovní kanceláře. Diplomacie uvedla, že nikdo z Čechů nebyl při střetu v Turecku zraněn.

  Turecké hory Pamukkake jsou velkou atrakcí pro turisty.Turecké hory Pamukkake jsou velkou atrakcí pro turisty. | Twitter

 • 5.Co dělat, když nastane teroristický útok?

  „Doporučil bych si najít co nejbezpečnější místo. Rozhodně bych se vyhnul jakýmkoli akcím hrát si na hrdinu. Přemýšlel bych o tom, že každá zbloudilá kulka má někde svůj cíl a rozhodně bych se nehrnul do nějakého bláznivého úprku, při kterém by mě mohli pošlapat běsnící lidé. Důležité je prostě zhodnotit realitu a hledat nejbezpečnější místo, ať už je to v restauraci, pod stolem, za pultem nebo na toaletách,“ upozornil Papež. Podle něj je důležité se ukrýt před přímou hrozbou z ozbrojených konfliktů.

  Ministerstvo zahraničí preventivně doporučuje, aby se lidé vyhýbali masovým akcím a demonstrací nebo nechodili na místa s velkou koncentrací lidí, jakým jsou například tržiště.

  Lidé protestují proti převratu, vyjadřují podporu Erdoganovi.Lidé protestují proti převratu, vyjadřují podporu Erdoganovi. | Reuters

 • 6.Když už bude zle. Na koho se obrátit?

  Prvním důležitým doporučením je zachovat klid. Všichni klienti cestovních kanceláří mají své delegáty na místě. Je ale nutné si uvědomit, že je mnoho dalších lidí, které mají na starosti, často v řádu stovek. Někdy se s delegáty nelze spojit kvůli výpadku mobilní sítě, jako vloni v Tunisku. Mohou být uzavřené cesty.

  Důležité je zůstat v hotelu a nepanikařit. Pokud není hotel v ohrožení, je to nejbezpečnější místo. Pak vyčkat na pokyny cestovní kanceláře a řídit se jimi. „Pokud bych měl dojem, že cestovka nereaguje, pravděpodobně řeší nějaký akutní případ – někdo zkolaboval, dostal infarkt – a delegát v tu chvíli dá přednost tomu, kdo potřebuje pomoc a až poté může řešit ostatní lidi. V takovém případě se lidé mohou spojit s cestovkou do Čech anebo s pojišťovnou. Pokud by ani ta nereagovala, tak bych se spojil s konzulátem,“ vysvětlil Papež.

  Video Krvavá vzpoura v Turecku: Střelba v ulicích, přes 100 mrtvých - Reuters

 • 7.Kam se (ne)vydat na dovolenou?

  „Jsou to destinace, které nejsou zapojené v žádném konfliktu, který je mezi Evropou a Islámským státem. Pokud bychom se podívali na Středomoří, tak si myslím, že velmi bezpečné je Řecko, je bezpečné Bulharsko, Španělsko, Portugalsko, které je zatím opomíjené a kde ty kapacity ještě jsou, i když je tam chladnější moře.
   

  A samozřejmě pak jsou bezpečné ty exotické destinace, které jsou kousíček dál. Ale zdá se, že i to Středomoří. V Chorvatsku i Černé hoře je pořád možné najít místo, kam se vydat na bezpečnou dovolenou,“ řekl Papež.

  Pláž poblíž historického města NesebarPláž poblíž historického města Nesebar | scom, CK Alexandria

 • 8.Na koho se obrátit, když chci zrušit dovolenou?

  Pokud člověk ruší dovolenou, je nutné to oznámit tomu, kdo ji organizuje. „Zjišťuji, že spoustu lidí ani netuší, kdo je organizátorem jejich dovolené. Koupí si dovolenou u nějaké agentury a ani si sami nezjišťují, kdo vlastně za tu dovolenou nese odpovědnost, která cestovní kancelář pořádá tu cestu. To je základní nedostatek a je absurdní, že tolik Čechů odcestuje na dovolenou, aniž by věděli, kdo je jejím pořadatelem,“ řekl Papež.

  „Pokud chcete tu dovolenou zrušit, musíte komunikovat právě s tím pořadatelem. On vám řekne, jaké jsou důsledky takového rozhodnutí, a vy se pak rozhodnete svobodně, zda tu dovolenou zrušíte nebo ne. Většinou je lépe ji rušit písemně, protože budete mít o vyjednávání nějaký podklad,“ dodal.

  Vyrazit na dovolenou si žádá vědět, s jakým pořadatelem.Vyrazit na dovolenou si žádá vědět, s jakým pořadatelem. | Shutterstock

 • 9.Vrátí mi peníze?

  Dovolenou můžete zrušit kdykoliv. Je to vaše svobodné rozhodnutí. Pokud ji zrušíte ze své vůle, nesete za to plnou odpovědnost a nemůžete očekávat vrácení peněz. Pokud vyhlásí výjimečný stav ministerstvo zahraničí, máte nárok na odstoupení od smlouvy s tím, že cestovní kancelář musí vrátit veškeré peníze, které jste uhradili. Ministerstvo ale zatím takový stav nevyhlásilo, náklady by tak v tomto případě nesl klient sám.

  Některé cestovní kanceláře umožňují změnu destinace nebo termínu. Klienti cestovek tak mohou být podle Papeže lépe krytí, než ti, co si koupili samostatně letenku a ubytování, protože ti si nemohou vyjednat reklamaci.

  Stoupenci Erdogana v ulicích AnkaryStoupenci Erdogana v ulicích Ankary | Reuters

 • 10.Na koho se obrátit, když cestuji bez cestovní kanceláře?

  „V případě cesty bez cestovní kanceláře, doporučuji registraci do systému DROZD ministerstva zahraničí. Může se tam přihlásit každý občan, který vycestuje do zahraničí. Může uvést svůj mobil, svojí trasu, místa pobytu a tak dále. A v případě nějakého problému vás potom ministerstvo zahraničí samo vyhledává a dává vám pokyny, jak se zachovat. Pokud lidé cestují mimo EU, doporučuji sehnat adresy českých konzulátů popřípadě konzulátu německého nebo francouzského, protože všechny země EU poskytují pomoc všem členům EU,“ dodal Papež.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

lesnismes ( 17. července 2016 14:13 )

Ne moje ale tvoje velryba zlato.

mimiroro ( 17. července 2016 10:00 )

 Výborné rady na dovolenou.Jeďte do Turecka,nevycházejte z hotelu a možná se vám nic nestane.Výborná dovolená. To můžu sedět v hotelu kdekoliv v Horní Dolní. Když ani vojenský puč se stovkami mrtvých není důvodem ke stažení občanů z cizí země tak co by se muselo stát? Mafie holt ví,jak si věci ve vládě zařídit, aby nepřišla o "své" peníze.

duality ( 17. července 2016 09:52 )

Jenom retard může chtít letět do těhle "zemí" kde vládne středověk...

naidka ( 17. července 2016 09:04 )

Tvoje matka žije v Indickém oceánu, sirupe?

lesnismes ( 17. července 2016 09:00 )

Ne,tvoji retar-dovanou matku.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud