Volný průchod uprchlíkům z Turecka: Evropa má štěstí, že se vzpoura nepovedla, říká politička

Autor: mb - 
16. července 2016
09:39

Evropa má „štěstí“, že se v Turecku nezdařil pokus o státní převrat. V případě, že by rebelové uspěli, do Evropy by rázem zamířily statisíce uprchlíků a nastal by „chaos“, tvrdí turecká poslankyně Zeynap Jane Kandur z vládní AKP (Strana spravedlnosti a rozvoje) tureckého prezidenta Recepa Erdogana (62).

„Pokud by byl státní převrat úspěšný a prezident by byl zabit, znamenalo by to ohrožení pro Evropu. Turecko slouží jako bariéra mezi Sýrií a EU, a pokud by padlo, znamenalo by to chaos. EU má velké štěstí,“ myslí si politička Zeynap Jane Kandur.

Zároveň ale jedním dechem dodala, že pokus o puč bylo možná „to nejlepší“, co se Turecku mohlo stát. „Poprvé Turci poznali, co je to pravá demokracie. Stoupenci všech čtyř politických stran se spojili, což je úžasné. Pokus o státní převrat je možná to nejlepší pro demokracii v Turecku,“ říká Kundur.

V noci z pátku na sobotu se pokusila část turecké armády o puč, vyzvala obyvatelstvo, aby nevycházelo do ulic. Lidé přesto vyjádřili podporu prezidentu Erdoganovi a pučisté neváhali při prosazování svých cílů použít brutální násilí. Svět šokovaly záběry armádní helikoptéry, která střílela do bezbranných civilistů.

Erdoganovi vyjádřila podporu i Evropa v čele s německou kancléřkou Angelou Merkelovou (61). Merkelová prostřednictvím svého mluvčího na Twitteru uvedla, že v Turecku musí být respektován ústavní pořádek a musí být učiněno vše na ochranu lidských životů. K návratu k ústavnímu pořádku v Turecku vyzval i předseda Evropské rady Donald Tusk.

Turecko je pro EU klíčový partner při zvládání uprchlické krize. Dohoda, která zajišťuje deportaci běženců z řeckých uprchlických táborů zpět do Turecka, výrazně snížila počty imigrantů proudících touto trasou do Evropy. Utečenci nyní upřednostňují riskantnější cestu z Libye do Itálie. Přesto – oproti minulému roku letos do Německa zatím dorazilo jen čtvrt milionu uprchlíků. Loni to bylo v létě skoro dvojnásobek.

Turecko jako sekulární stát: Oč jde?

Armáda zasáhla v Turecku kvůli narušení vlády sekulárního práva. Sekulární stát, jakým Turecko je, není vázán na žádnou náboženskou ideologii a současně zaručuje svým občanům svobodu vyznání. Takové zřízení vyznával zakladatel moderního Turecka Atatürk. Právě na jeho odkaz armáda dohlíží.

VŠE O PŘEVRATU V TURECKU ČTĚTE ZDE

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

reknirmareno ( 16. července 2016 16:49 )

.

wp3t ( 16. července 2016 14:51 )

Lžou, smlouvy uzavřené s Erdovrahem jsou islámským vydíráním Evropy. Při změně vlády v Turecku by byla velká příležitost pro EU uzavřít hranice, zneplatnit smlouvy a nepřijmout Turky do EU. Co je na tom dobrého, že nám sem Turci podle uzavřených smluv s EU posílají speciálně vybrané staré, nemocné a práce neschopné násilníky, abychom se za naše o ně postarali a "inženýry a doktory" si nechávaj? Až si prosadí volný pohyb pro Turky po EU, tak už do toho, kdo se pohybuje po Evropě nikdo z EU nebude moct kecat bo Turci těm co budou chtít dají bez problémů svůj pas. A nějaký limity si bude moct EU strčit kamsi, prostě původní obyvatelstvo zaplaví a odplaví islámská vlna.

flesch2z ( 16. července 2016 12:08 )

Letos do Německa zatím dorazilo jen čtvrt milionu uprchlíků a to nás má uklidnit? Proto je vyděrač Erdogan dobrým prezidentem? Zeynap Jane Kandur je stejně blbá jako Tusk. Je to velká škoda, že ten vyděrač Erdogan je ještě na živu.

co-teda ( 16. července 2016 11:08 )

Erdoganovi vyjádřila podporu i Evropa v čele s německou kancléřkou Angelou Merkelovou (61). ?????? Už se staví oficiálně do čela Evropy. Je to napováženou. Z této Německoevropské říše taky nevzejde nic dobrého. Důkazy? Východoněmecká svazačka ve spojení s alkoholikem.

Zobrazit celou diskusi
Další videa