Strach o životy Čechů v Turecku: Nevycházejte ven, vzkázal jim Zaorálek. Zasedne krizový štáb

Autor: ČTK - 
16. července 2016
06:08

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na dnešek svolal krizový štáb, který se bude zabývat situací v Turecku, jímž zmítá pokus o státní převrat. Zaorálek to dnes v noci oznámil na svém twitterovém účtu. Ministerstvo zahraničí zároveň vydalo doporučení, aby Češi do země necestovali. Ty, kteří tam již jsou, nabádá k opatrnosti.

Krizový štáb ministerstva zahraničí se bude situací v Turecku zabývat především s ohledem na české občany, kteří v zemi jsou, uvedl Zaorálek. Jeho ministerstvo již v noci vydalo doporučení, aby lidé raději nevycházeli ze svých domovů nebo ubytovacích zařízení.

 

"V závislosti na vývoji bezpečnostní situace v zemi a znovuzprovoznění letecké dopravy budeme usilovat o zajištění bezpečného návratu Čechů," uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

 

Pro případ nouze nabízí Černínský palác telefonní kontakt s tureckou předvolbou (0090 532 375 13 87) a pro komunikaci s konzulárním úřadem mobilní spojení na konzulku (0090 532 244 45 26).

 

Pokus o státní převrat propukl v Turecku v pátek pozdě večer, stojí za ním část armády. Turečtí vládní činitelé tvrdí, že se jim podařilo puč potlačit. Hlášeno je 50 mrtvých a přinejmenším 150 zraněných.

 

 

Boje se odehrávaly především v metropoli Ankaře a v Istanbulu, který je častým turistickým cílem. Provoz na hlavním istanbulském mezinárodním letišti byl již v pátek večer přerušen, v ranních hodinách se ale očekává jeho obnovení.

 

Z ruzyňského letiště se létá do Istanbulu a do letoviska Antalya na Turecké riviéře, do Ankary ne, uvedla Janoušková. Zrušen byl zatím první ranní spoj, který měl z Istanbulu přiletět v 09:00 a z Prahy odletět v 09:55.

Další letadla by podle letového rádu měla do české metropole přiletět ve 13:40 a 18:30 a následnými odlety o hodinu později. Letecká společnost Turkish Airlines na svém webu informuje cestující, že na základě žádosti tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana obnovila běžný provoz na Atatürkově letišti v Istanbulu. Nicméně klientům doporučuje sledovat aktuální informace o spojích do Turecka.

 

Časně ráno z Prahy odletěl spoj společností Travel Service a ČSA do letoviska Antalya na Turecké riviéře. Vrátit do Prahy by se toto letadlo mělo dnes v 11:00. Zrušen byl dnešní večerní spoj společnosti Bora Jet do Antalye, který měl odlet v 18:15. "Tento spoj byl ale zrušen už v pátek odpoledne, tedy ještě před tím, co se v Turecku odehrálo. Zřejmě nenaplnili let," uvedla mluvčí letiště.

 

Jesenik ( 16. července 2016 08:08 )

Tak jsme chtely jet v zari s kamaradkou do Turecka, byly jsme tam i v loni a bylo tam super. Uz ale vybiram jinou destinaci.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud