Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Tajní agenti, kamery a psi: Jaká bezpečnostní opatření vám ovlivní dovolenou?

 • Autor: ula - 
  30. 5. 2016
  06:20

  Po teroristických útocích a přílivu uprchlíků Češi změnili cíle svých cest. Přesto do Egypta, Tuniska a Turecka stále jezdí. Ti, co se rozhodnou cestovat jinam, musejí počítat s tím, že na ně i tam čekají různé komplikace. Jak to vypadá s bezpečnostními opatřeními v oblíbených dovolenkových destinacích?

 • 1.Riziko vám hrozí všude

  ERV Evropská pojišťovna před začátkem letní sezóny zanalyzovala na základě informací ze sítě svých Euro-Center, zastupitelských úřadů a centrál cestovního ruchu bezpečností rizika v Egyptě, Tunisku, Turecku a Řecku.  Než vyrazíte na cestu, ověřte si aktuální situaci na místě přes Ministerstvo zahraničních věcí nebo zastupitelské úřady České republiky. Doporučuje se registrace do systému DROZD, skrze který má MZV větší přehled o vašem pohybu v zemi. Během cesty je třeba se připravit na rozsáhlejší kontroly již
  při vstupu na letiště, proto je nutné být tam dvě až tři hodiny před odletem.  Při cestách do islámských zemí musíte počítat s rozdílnou kulturou místních obyvatel, v Evropě běžné projevy jsou tu nepřijatelné. Například něžnosti na veřejnosti nebo příliš hlasitý projev místní obyvatele pobuřují. Ženám se nedoporučuje odhalovat se a nosit výrazné šperky, které by mohly lákat zloděje. Dobré je chodit v mužském doprovodu.  V žádném případě se nevydávejte na „sólo“ výlety bez průvodce a bezpečnostního doprovodu. Pokud po cestě narazíte na vojenské objekty, nefotografujte je. Vyhýbejte se shromážděním a davovým akcím. Pokud dojde k nějakým potížím nebo zranění, kontaktujte záchrannou a asistenční službu, místní policii a zastupitelský úřad. Nikdy nikomu neodevzdávejte svůj cestovní pas.

  Po teroru v Sousse na tuniských plážích hlídkují tuniští policisté i vojáci.Po teroru v Sousse na tuniských plážích hlídkují tuniští policisté i vojáci. | ČTK

 • 2.Egypt  Egypt oslovil mezinárodně uznávanou firmu Control Risks, ta mu na klíč vytvořila nová bezpečnostní opatření pro maximální ochranu turistů. Ozbrojená policie hlídá vjezdy na letiště i výjezdy z něj, detektorem výbušnin kontroluje podvozky všech vozidel mířících na letiště. Stejná praxe platí u všech hotelů. Na silnicích jsou desítky policejních stanovišť, kde hlídkují ozbrojení policisté a kontrolují projíždějící vozidla. Místní úřady zmnohonásobily množství bezpečnostních kamer v letoviscích Hurgada a Šarm aš-Šajch. Záznamy z některých kamer můžou nově sledovat přes internet i cizinci.  Zvýšená kontrola platí i při vstupu do hotelů. Turisté se musí prokazovat hotelovou kartou, případně páskou. Policejní jednotky střeží nejen hotely, ale dělají namátkové kontroly i na plážích. V turisticky exponovaných destinacích se pohybuje mnoho policistů v utajení. „Podle našich informací egyptská vláda nakoupila stovky skenovacích rámů a v resortech navýšila také počet členů bezpečnostních složek a psů vycvičených na hledání výbušnin,“ popisuje zavádění bezpečnostních opatření Ondřej Rušikvas.

  Při výbuchu zápalné bomby zemřelo v Káhiře nejméně 16 lidí.Při výbuchu zápalné bomby zemřelo v Káhiře nejméně 16 lidí. | ČTK, EPA • 3.Tunisko  Bezpečnostní složky mají nově navíc 3 000 členů, kteří střeží letiště, hotely, restaurace, pláže a významné památky. Tady všude platí maximální bezpečnostní opatření. Na letišti probíhají zvýšené kontroly všech cestujících včetně pasažérů, kteří ho využívají k přestupu. Ostraha provádí napříč celým letištěm namátkové kontroly cestujících. Stovky kamer nepřetržitě monitorují letiště, přilehlá parkoviště i silnice k hotelovým rezortům. Policisté a vojáci hlídkují na každém kroku v resortech i jejich okolí, prostor pod auty kontrolují zrcadly.

   

  Vyškolený hotelový personál důkladně kontroluje opuštěné pokoje, zavazadla turistů i veškeré balíky adresované do hotelu. Bezpečností složky doprovázejí turisty na výlety a zajišťují jejich bezpečný transport. Vláda nakoupila kamerové systémy, detektory, alarmy. Tato opatření musí být funkční 24 hodin denně a denně je kontroluje vyškolený personál příslušného turistického zařízení.

  Po teroru v Sousse na tuniských plážích hlídkují tuniští policisté i vojáci.Po teroru v Sousse na tuniských plážích hlídkují tuniští policisté i vojáci. | EPA • 4.Turecko  Na tureckých letištích lidé musí už před vstupem do haly projít kontrolou totožnosti i zavazadel. Stejnou procedurou projdou znovu při nastupování do letadla. Bezpečnost v Turecku zajišťují soukromé ochranky, policisté a armáda. Hotelové areály posílili kamerové systémy i ochranku. Každého, kdo se v hotelu nelegitimuje, personál z areálu vykáže.

  Na začátku roku se v Istanbulu odpálil sebevražedný atentátník.Na začátku roku se v Istanbulu odpálil sebevražedný atentátník. | Reuters • 5.Řecko  Obavy z bezpečností situace v Řecku ve většině případů pramení z geografické neznalosti. Problém s imigranty se totiž týká pouze pěti ostrovů: Lesbos, Kos, Samos, Chios a Leros. Na základě dohody EU s Tureckem, která je základním předpokladem pro zájem turistů o Řecko, rapidně klesá počet imigrantů. Ti, kteří se na ostrovech stále vyskytují, jsou od turistů zcela izolováni v hotspotech nebo detenčních zařízeních. Poptávka po dovolené v Řecku rapidně roste, což se projevuje zvyšujícími se cenami.

  Uprchlický tábor Moria na řeckém ostrově Lesbos.Uprchlický tábor Moria na řeckém ostrově Lesbos. | Reuters

   

 • 6.Chorvatsko

  Chorvatsko je pokládáno za vcelku bezpečné místo pro dovolenou. Problémy si tam tak Češi způsobují hlavně sami. Už při dlouhé cestě autem často podceňují pitný režim a únavu. Většina lidí tam jezdí přes noc, vinou mikrospánku pak dochází k nehodám. K častým zraněním patří i úrazy z hor, kam se turisté vydávají bez potřebného vybavení. Tradiční jsou zranění chodidel o mořské ježky.

  Během prázdnin často kolabuje doprava kvůli turistům, kteří míří do Chorvatska. (ilustrační foto)Během prázdnin často kolabuje doprava kvůli turistům, kteří míří do Chorvatska. (ilustrační foto) | Profimedia.cz • 7.Španělsko

  Španělsko má podle ERV Evropské pojišťovny nejvyšší meziroční nárůst škodní frekvence, a to o 41 %. Země je rájem zlodějů, zvláště rafinovaní
  jsou v turistických destinacích. Na Mallorce krádeže maskují prodejem růží, na Kanárech pozor na přistěhovalce. Vloni řešila pojišťovna několik zranění způsobených vodními skútry při koupání. Podobně jako v Itálii přibývá i nehod na silničních skútrech. Levně je pronajmou každému a v hustém provozu na místních komunikacích jsou pak kolize na denním pořádku.

  Španělské pláže jsou rájem pro zloděje.Španělské pláže jsou rájem pro zloděje. | Profimedia.cz


 • 8.Bulharsko

  Letos je hitem letní dovolené cenově dostupné Bulharsko. Dá se ale očekávat nedostatek ubytovacích kapacit. „V Bulharsku máme nejvíce problémů se zažíváním a sluneční alergií. Všem turistům doporučujeme dodržovat zvýšenou hygienu a nenakupovat jídlo a pití v pouličních stáncích s občerstvením,“ radí Vlastimil Divoký. Zaskočit vás může i počasí.

  Přívalové deště v BulharskuPřívalové deště v Bulharsku | ČTK

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud