Zásoby jídla v případě katastrofy? Česku vystačí jen na jeden den
V případě katastrofy by v České republice vydržela zásoba potravin jen na jeden den. Podle informací serveru Ihned.cz kopírují zásoby dřívější přesvědčení, že je všude klid, mír a nehrozí přírodní katastrofy. Navíc firmy o tyto tendry nemají zrovna zájem. Jen soutěž o sušené mléko musela Správa státních hmotných rezerv opakovat sedmkrát.
„Vláda po nás chce, abychom stavy navýšili. V tuto chvíli dává větší důraz na potravinovou bezpečnost,“ říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny Pavel Švagr, předseda Správy státních hmotných rezerv České republiky, která schraňuje různé komodity pro případ krizových stavů.
Jídlo a starost o něj většinou zůstávají na soukromých firmách, které se přihlašují do veřejných zakázek. Momentálně v nich jsou například obilniny, maso, salámy, mléko nebo cukr.
Pokud se na začátku srpna podaří vysoutěžit tendr na sušené mléko, zásoby se mohou z jednoho dne zvednout na dva. Podle Švagra kopíruje stav zásob potravin dřívější přesvědčení, že panuje klid, mír a nehrozí přírodní katastrofy.
Problém může být i v nezájmu potravinářských firem o tendry. Jsou pro ně prý nevýhodné. Momentálně se totiž už neuzavírají na dobu neurčitou, ale jen na tři roky plus opce. Navíc za poslední dva roky, kdy je Švagr v čele úřadu, se i zesílily kontroly ve skladech firem.
„Jsem přesvědčený, že kdyby správa v minulosti dělala preciznější namátkové kontroly u firmy Viktoriagruppe, tak by našla, že chybí miliony litrů nafty. Je jedno, jestli tento mechanismus nastavíte pro naftu, nebo potraviny,“ poukazuje na případ již padlé firmy, která pro Česko skladovala část nouzových zásob ropy.
Pracovníci tak stále zjišťují kvalitu a množství jídla. V praxi to znamená, že firmy musí stále uchovávat čerstvou surovinu a obměňovat ji.
Například u zásob masa, které stát celkově přišly na 100 milionů korun, chce správa jednu třetinu nahradit živým stádem. „Je to levnější a zároveň návrat k tradici. V minulosti si s sebou armády také braly živá zvířata,“ vysvětluje Švagr. Stát by si část zvířat rezervoval u chovatelů a v případě nutnosti by zemědělec musel zvířata poskytnout. Myšlenku zatím brzdí zákony.
Tolik katastrof včetně války je na obzoru a ti naši s..áči jen naplňují svoje panděra a zvyšují si příjmy. Nechtějí pochopit, že když chcípneme my, chcípnou oni taky