Zásoby jídla v případě katastrofy? Česku vystačí jen na jeden den

Autor: sou - 
12. 7. 2016
10:31

V případě katastrofy by v České republice vydržela zásoba potravin jen na jeden den. Podle informací serveru Ihned.cz kopírují zásoby dřívější přesvědčení, že je všude klid, mír a nehrozí přírodní katastrofy. Navíc firmy o tyto tendry nemají zrovna zájem. Jen soutěž o sušené mléko musela Správa státních hmotných rezerv opakovat sedmkrát.

„Vláda po nás chce, abychom stavy navýšili. V tuto chvíli dává větší důraz na potravinovou bezpečnost,“ říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny Pavel Švagr, předseda Správy státních hmotných rezerv České republiky, která schraňuje různé komodity pro případ krizových stavů.

Jídlo a starost o něj většinou zůstávají na soukromých firmách, které se přihlašují do veřejných zakázek. Momentálně v nich jsou například obilniny, maso, salámy, mléko nebo cukr. 

Pokud se na začátku srpna podaří vysoutěžit tendr na sušené mléko, zásoby se mohou z jednoho dne zvednout na dva. Podle Švagra kopíruje stav zásob potravin dřívější přesvědčení, že panuje klid, mír a nehrozí přírodní katastrofy.

Problém může být i v nezájmu potravinářských firem o tendry. Jsou pro ně prý nevýhodné. Momentálně se totiž už neuzavírají na dobu neurčitou, ale jen na tři roky plus opce. Navíc za poslední dva roky, kdy je Švagr v čele úřadu, se i zesílily kontroly ve skladech firem. 

„Jsem přesvědčený, že kdyby správa v minulosti dělala preciznější namátkové kontroly u firmy Viktoriagruppe, tak by našla, že chybí miliony litrů nafty. Je jedno, jestli tento mechanismus nastavíte pro naftu, nebo potraviny,“ poukazuje na případ již padlé firmy, která pro Česko skladovala část nouzových zásob ropy.

Pracovníci tak stále zjišťují kvalitu a množství jídla. V praxi to znamená, že firmy musí stále uchovávat čerstvou surovinu a obměňovat ji. 

Například u zásob masa, které stát celkově přišly na 100 milionů korun, chce správa jednu třetinu nahradit živým stádem. „Je to levnější a zároveň návrat k tradici. V minulosti si s sebou armády také braly živá zvířata,“ vysvětluje Švagr. Stát by si část zvířat rezervoval u chovatelů a v případě nutnosti by zemědělec musel zvířata poskytnout. Myšlenku zatím brzdí zákony.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

zaj-po ( 13. července 2016 00:08 )

Tolik katastrof včetně války je na obzoru a ti naši s..áči jen naplňují svoje panděra a zvyšují si příjmy. Nechtějí pochopit, že když chcípneme my, chcípnou oni taky

Ruudazvostravy ( 12. července 2016 14:25 )

Nó,gdyš sem spadne ten atóm,tak každej zahrabe kopitama a vostane po něm akonrát poslední p*rt.Gdybi fšak přyšla jen potopa svjeta,tak hou*no zle,budou se konzumovat zas ribi a raki,akonrát bi u tý konzumace překážel ten skafandr.

Ruudazvostravy ( 12. července 2016 14:22 )

Hou*no zle,gdyš sem spadne ten atóm,tak každej zahrabe kopitama a vostane po něm akonrát poslední pr*t.Nó a gdyš přýde jen potopa svjeta,tak se budou žrát zas ribi a raki,akonrát,že u tý konzumace bude vadit ten skafandr.

rentierskej ( 12. července 2016 13:16 )

vyžít ze zásob mrazáku by šlo výrazně déle než měsíc, ALE: v příp. katastrofy se důvodně "domnívám," že nepůjde elektřina, (takže ani mrazák či lednice) a pak jsou jakékoliv zásoby - z tohoto hlediska nepoživatelné během 2. či 3. dne... a konzervy (až na nějaké sardinky), doma nevedeme. pak zůstávají opradu jen luštěniny...

balika ( 12. července 2016 12:07 )

Spotřeba základních potravin (maso, mléko, brambory, obiloviny, vejce apod.) na jednoho obyvatele v Čr od roku 1990 stále klesá, kromě jižního ovoce, které se navýšilo 3 x, spotřeba ryb a luštěnin se drží tak asi na stejno, zelenina mírně navýšila.

Zobrazit celou diskusi
Další videa