Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Koupíme i bramboru pod 4 cm, podepisují Češi. Kývnou obchody na křivou zeleninu?

Autor: sou - 
19. června 2016
05:50

Iniciativa „Zachraň jídlo“ připravila webovou stránku s názvem „Jsem připraven“, kde mohou lidé podepsat prohlášení, že jsou ochotni nakupovat nebo zpracovávat ovoce a zeleninu, které neodpovídají přísným estetickým normám. Podpisy mají pak posloužit jako argument pro obchody, že zákazníci mají o odlišné kousky zájem.

Název webové stránky „Jsem připraven“ má odkazovat na tvrzení zástupců obchodních řetězců, kteří říkají, že zákazníci nejsou na nestandardně vypadající ovoce a zeleninu připraveni. „Chtěli jsme ukázat, že ze strany kupujících by o odlišné kousky zájem byl, akorát lidé dnes nemají možnost se k němu dostat, protože se běžně neprodává. Budeme hledat možnosti, jak takové jídlo využít. Je totiž škoda ho vyhazovat, když jsme do vypěstování vložili vzácné zdroje,“ říká jeden ze zakladatelů Zachraň jídlo Adam Podhola. 

Obchodní řetězce, v nichž nakupuje asi 80 % Čechů, mají své interní normy, podle kterých jim zemědělci musí zboží dodávat v požadované kvalitě. Pravidla jsou velmi přísná. Například květák musí mít průměr 15 cm a brambory 4 - 6 cm, paprika nesmí mít příliš dlouhou stopku, kedlubny prasklou slupku a banány nesmí být příliš žluté. Pro každý řetězec přitom platí jiné podmínky, které se v průběhu sezóny mění. 

„Musíme vozit takzvaně kalibrované brambory, které mají od 40 mm do 60 mm v průměru. Nemůžou mít 35 mm ani 65 mm. Ty brambory můžou být krásné, chutné, bombové, ale pokud budou mít 3,8 cm, jak se nám to stalo nedávno, tak neprojdou,“ okomentoval současnou situaci jeden ze zemědělců. 

V  zahraničí už vznikají iniciativy podporující využití křivé zeleniny a ovoce

Přitom se podle OSN se kvůli nevyhovujícímu vzhledu vyhodí až 20 % potravin. V zahraničí tak vznikají iniciativy, které usilují o využití „nevzhledné” produkce.

Například v Kalifornii se prodávají bedýnky Imperfect Produce a v Nizozemsku se vaří polévky Krommkomer. K prodeji se začaly hlásit také velké obchodní řetězce, jako je TESCO ve Velké Británii, které od dubna roku 2016 prodává ovoce a zeleninu nižší jakosti, nebo německý Penny Market. Zeleninu a ovoce lze kromě obchodů uplatnit také ve školních jídelnách nebo restauracích.

Skupina Zachraň jídlo se problémem plýtvání v zemědělství zabývá už od roku 2014, kdy během úspěšného happeningu Tisíc kilo rozdala u Národního divadla 2,5 tuny mrkví, cibulí a brambor, které neprošly výběrem.

V roce 2015 uspořádala happening Křivá polévka, kdy se na stejném místě rozdalo 2 000 porcí polévky z nevyhovující zeleniny. Navíc v minulém roce pořádali i takzvané Paběrkování, při kterém se jim podařilo nasbírat 8 tun zeleniny, kterou by jinak zemědělci zaorali. V tomto projektu budou pokračovat i v letošním roce.

jana999 ( 19. června 2016 08:56 )

ale když lidi si opravdu vybírají ty veliké, já zase naopak vybírám ty nejmenší, jsou chutnější nejsou ještě nabourané, rychleji se uvaří jdou bez krájení do mašin

barracuda.sro ( 19. června 2016 08:48 )

Celá po.sraná EU je horší,než Hitler a Stalin dohromady většina nařízení spadá do oblasti IQ hořící svíčky.Větší stádo kktů na jednom místě nenajdeš!!!!

Zobrazit celou diskusi