Zuzana: Cukrovku mám odmalička, místo doktorů ale poslouchám své tělo

Autor: Michaela Bezvodová - 
12. července 2016
05:25

Lékaři by měli pacientům umět vhodně poradit s léčbou jejich nemocí. Jinak tomu ale může být v případě cukrovky. Zuzana K. (25) dostala diabetes prvního stupně jako velmi malá. S doktory se ale o svou nejvhodnější léčbu pře. Může si člověk „vlastní“ léčbou uškodit, nebo by lékaři měli místo teorie začít víc studovat také praxi?

Zuzana dostala cukrovku, když jí bylo dvacet měsíců. Maminka s ní pak musela strávit měsíc v nemocnici. Na svou nemoc si ale zvykla. Prý se jí s cukrovkou žije snad lépe od dětství, než kdyby si zvykala na „hendikep“ v pubertě.

„Už to ke mně patří a nestane se, že bych zapomněla užít inzulin. Vím, co smím a co ne, protože jsem v tomhle režimu od mimina, takže mi ani nepřijde, že bych byla v něčem omezená. Jen v práci. Cukrovkáři nesmí dělat třeba noční, ale to je maličkost,“ řekla Zuzana pro Blesk.cz

Inzulin musí užívat čtyřikrát denně. Protože má cukrovku 1. typu, kterou trpí jen sedm procent všech diabetiků a pro kterou je charakteristická úplná absence inzulinu v těle, neobejde se bez inzulinu, hormonu, který snižuje hladinu cukru v těle, k žádnému jídlu ani na noc.  

Přes den by měla užívat „denní“ inzulin před jídlem a v noci dlouhodobě se uvolňující. Doporučením doktorů se ale neřídí, protože nepovažuje všechno, co se o nemoci učí, za platné.

Doktoři versus pacienti

„O té nemoci vím mnohem víc, když s ní přes 20 let žiju, než doktorka, která na to pět let studuje a sama ji nemá. Snažím se jejími radami řídit, ale s podáváním inzulinu před jídlem prostě nesouhlasím,“ vysvětluje Zuzka. Protože s nemocí žije odmalička, ví, jak její tělo reaguje, a nemyslí si, že by svému zdraví škodila. To podle ní dělají naopak lidé, kteří si před jídlem píchnou mnohem víc inzulinu, než kolik ho tělo pro „sražení“ cukru potřebuje.

„Když jsem cukrovku dostala, byly mi necelé dva roky a mamka mi měla vysvětlit, že po užití inzulinu se mám najíst. To dítěti člověk nevysvětlí. Když nemá hlad, nejí a naopak. Je to hodně individuální nemoc a lidi vědí sami, jak správně se chovat. Doktorka mi pořád klade na srdce, abych si nejdřív aplikovala inzulin a pak se najedla. Doteď ale nevím, kolik sním jídla. Princip je v tom, že úměrně porci má člověk užít léky. Když v sobě pak budu mít víc inzulinu, než potřebuji, měla bych to srovnat tím, že si dám sladké, abych neměla hypoglykemii (přebytek uměle podaného inzulinu v těle, který může způsobit mdloby, pozn. redakce),“ vysvětlila dál Zuzana. 

Podle ní užije ideální dávku léků po jídle, protože má pod kontrolou svou porci. Další z věcí, kterou Zuzaně její ošetřující lékařka doporučila a ve které se neshodují, je, že by měla Zuzana užít na noc tolik inzulinu, kolik za celý den. „Třeba 10 jednotek třikrát denně a pak na noc 30 najednou. Jednou jsem to zkusila a bylo mi zle, protože jsem měla na noc moc inzulinu v těle. Je to moc, protože člověk nejí, nemá energetický výdaj. Doktoři to mají načtený, ale z praktického hlediska o tom nic moc nepřemýšlí,“ uzavřela Zuzana.

Zuzana K. na maturitní fotceZuzana K. na maturitní fotce | archiv

Speciální lékařské prohlídky

„Chodím speciálně na oční a další kontroly, které jsou nutné jednou ročně. Navíc pak musím na nefrologii kvůli ledvinám, protože jsem měla zánět, tak mě teď víc hlídají. U doktorů se to celkově táhne, když má člověk cukrovku. Antikoncepci musím mít slabou, abych neměla rozhozený cukr v krvi,“ řekla Zuzka.

Riziko jí hrozí také v těhotenství, proto diabetičkám těhotenství nedoporučují, dokud nemá žena ustálené hodnoty cukru. „Znám holky, které to měly v pořádku a zhoršilo se jim to až s těhotenstvím a měly šílené stavy. Já změny pociťuju i při menstruaci, hodnoty mi skáčou opravdu hodně. Že bych se ale bála tak, že bych děti neplánovala, to ne,“ popsala dívka.

Co se týká doplatků léků, většinu pokryje pojišťovna. Zuzana na čtyři krabičky inzulinu doplácí okolo padesát korun, což je podle ní opravdu nízká cena za zdraví. Podle jejích slov si za to, aby mohla žít, musí zaplatit, i když málo. 

Kartotéky diabetiků

Diabetikům, ale především lékařům by mohl pomoci nově vznikající Národní diabetologický registr, který bude fungovat od příštího roku. Registr má sledovat, kde je v tuzemsku nejvíc lidí s diabetem a v jakém věku, jak se léčí a zda léčba zabírá. Jestli trpí komplikacemi a jakými.

Zmapuje, kolik peněz stojí léčba v jednotlivých krajích, protože diabetiků stále přibývá, ale často o své nemoci nevědí. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky je v ČR na 900 tisíc diabetiků. Prezident Diabetické asociace profesor Milan Kvapil ČTK řekl, že by data měla pomoci státu, pojišťovnám a lékařům poskytnout diabetikům co nejlepší péči.

Diabetikům hrozí zvýšené riziko onemocnění ledvin, očí či krevního oběhu. Zuzana přiznává, že by na kontroly měla chodit jednou za tři měsíce, ale často přijde, až když nemá léky. Se svou lékařkou je na postupu domluvená. Ví, že s komplikacemi by neměla s návštěvou ordinace otálet.

sabstep ( 12. července 2016 20:46 )

Dobrý den, vyplníte mi krátký dotazníček o sladidlech, pokud je používáte? - má 8 otázek - nemusíte odpovědět na všechny - a zabere Vám to míň jak minutku Moc mi tím pomůžete, takže Vám předem děkuji Sabina Štěpánková https://www.survio.com/survey/d/J2H8W2V3S7F3A7S9A

naidka ( 12. července 2016 09:21 )

Jak to tam vypadalo o naší diabetologické ordinaci se traduje, že se tam čeká celý den.

fortun ( 12. července 2016 08:26 )

V Praze úřadovala nějaká doktorka Imramovská "diabetoložka" která nutila své pacienty aby k ní do ordinace přicházeli ráno na lačno :-O po hodině čekání si dokážete představit jak to tam asi vypadalo.

tmot ( 12. července 2016 07:43 )

šikovná holka, taky mám cukrovku a přistupuju k tomu velmi podobně, jenom k pozn. redakce, hypoglykemie je velice závažný stav, který může vést až k úmrtí pacienta, je škoda, že řada lidí neví, jak poskytnout první pomoc a často si tento stav spojují s pitím alkoholu a dotyčného považují za opilého.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud