Bezlepková dieta s hromadou lepku: Inspekce odhalila nebezpečné krabičky

Autor: ČTK, sou - 
20. 6. 2016
17:12

Plzeňská firma Adifit, která distribuuje takzvanou krabičkovou dietu v Praze, v Plzni a okolí, ohrozila zdraví svých klientů. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) totiž zjistila, že v některých jídlech pro bezlepkovou dietu jsou potraviny s vysokým obsahem lepku, uvedl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Společnost pochybení zásadně odmítá.

Inspekce odebrala vzorky z týdenního stravovacího programu, který byl vedený jako bezlepková dieta. Lepek, který je obsažený především v obilí, byl v jídlech nazvaných Snídaně – pomazánka s řapíkatým celerem, drůbeží šunka, vícezrnné pečivo a Snídaně – domácí marmeláda s vícezrnným pečivem, hroznové víno.

Laboratorní analýza prokázala přítomnost lepku v množství nad 8000 miligramů na kilogram, přičemž limit je pouhých 20 miligramů. 

„Distribucí pokrmu došlo k přímému ohrožení osob trpících alergií na lepek. Konzumace uvedených jídel jim mohla způsobit vážné zdravotní komplikace,“ uvedl Kopřiva. S firmou proto inspekce zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Společnost se ale brání, že chybu neudělala. "Jídla, která připravují vyškolení zaměstnanci, jsou několikrát kontrolována, aby se vyloučila jakákoli záměna potravin. Za celou dobu působení od roku 2010 jsme neměli jedinou reklamaci od našich klientů na zdravotní komplikace způsobené lepkem. Všechny předešlé kontroly od hygieny nebo inspekce neshledaly žádné nedostatky, naopak dopadly velmi pozitivně," tvrdí firma ve vyjádření.

Společnost požadovala od inspekce jako důkaz doložení průkazné fotodokumentace, z níž by bylo zřejmé, že se zaměnilo bezlepkové pečivo za pečivo klasické. "Takovou fotodokumentaci však inspekce nemá k dispozici. Předpokládáme, že se jednalo o falešné pozitivní výsledky, které nebyly potvrzeny nezávislou laboratoří. Jednou z možností mohla být i přítomnost lepku v již nakoupeném bezlepkovém pečivu. Kvalitu nakupovaných potravin bohužel nejsme schopni kontrolovat, a tím pádem zaručit," uvedla firma. 

Kvalitu potravin pro Vás kontroluje i Blesk: ČTETE AKTUÁLNÍ TESTY

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

maxovskej ( 20. června 2016 15:59 )

Lepek je snad už úplně všude, bez toho aby potraviny šidili a nastavovali moukou to už dnes nejde a k tomu si můžeme připočítat i fakt že je vše přesolené, polévky,konzervy,uzenina,sýry,pečivo prostě vše. Snad se nám po volbách podaří opět zavést závazné normy pro výrobu všech potravin, dnes je to hnus všechno..

Zobrazit celou diskusi
Další videa