Jak oslavit Den otců? Zajděte na Tátafest a načerpejte inspiraci

Den otců
Autor: ČTK, haj - 
19. 6. 2016
10:44

Každý rok si v květnu na Den matek vzpomeneme na maminku a něčím drobným ji obdarujeme. Jenže co Den otců? Nezapomněli jste náhodou, že připadá právě na třetí červnovou neděli? Nevíte, jak oslavit svátek jen a jen pro tatínky? Tak vyražte na některý z tzv. Tátafestů, které se konají na mnoha místech v Česku.

Za akcemi na oslavu otcovství stojí Liga otevřených mužů, poprvé je pořádala v roce 2007. Od roku 2012 je organizuje spolu s Unií center pro rodinu a komunitu. „Chceme upozornit na to, že otcové jsou důležití pro děti, rodiny i společnost. Svůj svátek si zaslouží," uvedl ředitel ligy Martin Jára. Podle něj by otce měl víc podporovat i stát.

Vláda schválila novelu o nemocenském pojištění, podle níž by se měla v Česku zavést týdenní otcovská dovolená po narození potomka. Muži by při ní měli z nemocenského dostávat stejně jako ženy na mateřské, tedy 70 procent vyměřovacího základu výdělku. Návrh zákona bude ještě projednávat Senát a k podpisu ho dostane prezident.

Liga otevřených mužů záměr chválí. Nechala si vypracovat průzkum, podle jehož výsledků zavedení otcovské podporovalo 93 procent respondentů - mužů i žen.

Pražský program začne ve 14:00 na náplavce pod Vyšehradem na lodi Cargo Gallery. Vystoupí kapely Tatabojs a CallNowBlues. Vstupné je 200 korun, děti do 15 let mají vstup zdarma. Akce se konají také v Ostravě, Brně, Olomouci, Plzni, Chrudimi a dalších městech. Program je na webu www.tatafest.cz.

Den otců se poprvé slavil v červnu 1910 v americkém městečku Spokane ve státě Washington. Tradici založila Sonora Smartová Doddová na počest svého otce, který ji a její bratry po smrti jejich matky sám vychoval. Na nápad zakladatelka tradice přišla při mši na Den matek. Mínila, že by si ocenění za péči zasloužili i muži, kteří se odpovědně a s láskou starají o své potomky a rodiny. Postupně se svátek rozšířil do desítek zemí světa. Někde se ale slaví v jiném než červnovém termínu a oslavy mívají také různou podobu.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa