Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Zataženo, déšť 16°C

Zaorálkovo „komando“ pomůže Čechům v krizi. Vyrazí všude po světě

Autor: David Budai - 
17. června 2016
05:01

Češi v zahraničí se mohou cítit bezpečněji, věří ministerstvo zahraničí. Resort Lubomíra Zaorálka (ČSSD) vytvořil speciální konzulární tým rychlého nasazení. Zhruba padesátka lidí bude zasahovat a pomáhat v případě mimořádných událostí, jako jsou přírodní katastrofy, dopravní či průmyslové havárie nebo teroristické útoky. Mají být připraveni vyrazit okamžitě a kamkoliv do světa. Detaily zjišťoval Blesk.cz.

Jde o novinku, pomocí níž chce ministerstvo zahraničí pod vedením Lubomíra Zaorálka zlepšit své konzulární služby a zajistit efektivní pomoc pro lidi v nouzi. Půjde o nepředvídatelné situace, které nelze „pokrýt“ běžnou konzulární asistencí ambasády v dané zemi, případně tam, kde česká ambasáda vůbec není. To je případ hlavně odlehlých zemí.

Zejména pak půjde o nejrůznější přírodní katastrofy, dopravní či průmyslové havárie, teroristické útoky a jiné bezpečnostní incidenty. „V uvedených situacích mohou být členové týmu vysláni kamkoli ve světě,“ řekla Blesk.cz zástupkyně mluvčí resortu Irena Valentová.

Speciální školení pro krizové situace

Tým rychlého nasazení byl ustaven začátkem tohoto roku a finanční výdaje spojené s jeho případným vysláním půjdou přímo z rozpočtu ministerstva. „V současné době má tým 48 členů. Jedná se o zaměstnance ministerstva, kteří se přihlásili dobrovolně. Mají zkušenosti s konzulární a bezpečnostní problematikou,“ přiblížila fungování Valentová. Podle ní členové týmu průběžně absolvují speciální školení, které je připraví na řešení krizových situací.

Jakmile se skupina Čechů pobývajících v cizině ocitne v nebezpečí, vyrazí tým vycvičených diplomatů okamžitě na místo. „Počet Čechů v nouzi pro vyslání týmu rychlého nasazení není předem nijak stanoven,“ vysvětlila Valentová. O vyslání „komanda“ rozhodne krizový štáb ministerstva po vyhodnocení informací ze zahraničí.

Konzulární služby státu zahrnují například řešení situací, když český občan v zahraničí ztratí cestovní doklad nebo se mu či jeho blízkým stane nehoda. Zajišťuje také pomoc při zajišťování návštěv uvězněných osob a podávání informací příbuzným, případně podává podnět k pátrání, pokud se ztratí.

rego_senior ( 17. června 2016 12:21 )

Zamrdálek je alespoň studovaný, ale zdenekk je prostinký debil.

1pepan ( 17. června 2016 11:56 )

Zaorálek je škodná, toho bychom měli vyrazit a hodně daleko...

anno ( 17. června 2016 11:33 )

Proč vládu řídí samý Dementi a Psychuši!!!!!

gabreta ( 17. června 2016 10:36 )

Tak to by ti Rambové už měli vyrazit. V ohrožení je celá Evropa, akorát nevím, jestli jich na to bude dostatečnej počet. No třeba jim Orálek helftne!!

joudajoudovy ( 17. června 2016 08:27 )

tez opakuji otazku: Zaorálku, a kdo to bude platit? socani jsou nejvetsi rozdavaci z ciziho a na tom si honi poluparitu u volicu. v budoucnu nas cekaji dalsi vydaje napr. NATO, EU, emigranti atd. a co cesi? az budeme drhnout usty o zem, socani si najdou zduvodneni na zvyseni dani i cen, neb kasa je prazdna a zadne Zaorálkovo „komando“ nepomůže Čechům v krizi. socani pouze mysli na sva koryta a dlouhe vladnuti.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud