Pátek 15. leden 2021
Svátek slaví Alice, zítra Ctirad
Zataženo, sněžení -1°C

Párky bez masa a lži: Němci a Poláci posílají do Česka falšované potraviny

Autor: ČTK, Mii - 
14. června 2016
11:00

V Čechách se objevuje problém s falšovanými masnými potravinami. A je čím dál tím horší. Státní zemědělská a potravinářská inspekce v posledních měsících nachází velké množství masných potravin, v nichž je méně masa, než uvádí na obale. Nebo obsahuje jiný druh masa, než výrobce avizuje. Problém je podle mluvčího Pavla Kopřivy mimořádně závažný. 

Obchodníci, kteří falšované potraviny prodávají, se dopouštějí prohřešku klamání spotřebitele, za který jim hrozí pokuta až několik milionů korun. Ta v případě opakování prohřešku narůstá. 

Podle Kopřivy se masné výrobky falšovaly i v minulosti, ovšem nyní je situace horší než dříve. Jde převážně o potraviny dovážené ze zahraničí. Nejvíce těchto potravin pochází z Polska, dále z Německa a výjimečně z Maďarska. 

Výrobci snižují obsah masa ve prospěch jiného druhu masa, případně ve prospěch nemasitých složek. Dražší složku nahradí levnější, čímž výrobce získává konkurenční výhodu na trhu. 

Nejčastěji výrobci nahrazovali v masných výrobcích krůtí a kuřecí maso a to masem vepřovým. Obecně jsou problémy i s neuvedeným množstvím vody například v salámech.

Veškeré falšované výrobky zveřejňuje inspekce na webu Potraviny na pranýři, případně v tiskových zprávách. Nejnovějším přírůstkem jsou kuřecí párky z Kauflandu, které měly podle regálové etikety obsahovat 58 procent masa, avšak bylo v nich pouze strojně oddělené maso, které se za maso nepovažuje. Obal potraviny byl správný. Také řetězec JIP musel z prodeje stáhnout šunkové párky, které měly mít 85 procent masa, ale ve skutečnosti ho tam bylo 72 procent. 

VELKÉ SPOTŘEBITELSKÉ TESTY BLESKU:

TEST ŠPEKÁČKŮ

TEST ŠUNKY

TEST SALÁMŮ VYSOČINA, GOTHAJ A JUNIOR

Podívejte se, kteří výrobci šidí a které výrobky jsou plné náhražek>>

flesch2z ( 14. června 2016 21:48 )

Tak 590 je Polsko, to jsem nevěděla, dík.

vosavopruz ( 14. června 2016 19:03 )

Ani od německého salámu za nějakých 50-60 centů nemůžeš čekat kvalitu,nebo nějaké hodně levné párky.

terezkaterka33333 ( 14. června 2016 18:28 )

Lebo predajca v Čechách, alebo na Slovensku si dá požiadavku vyrobiť párky, nakoľko sme chudobnejší, ako napríklad Nemec, 50 Kč za kilogram. Tak nám vyrobia takú kvalitu. Tak je to s tou kvalitou v Nemecku a v Čechách v obchode tej istej značky.

terezkaterka33333 ( 14. června 2016 18:24 )

Podobné sračky sú i v našich obchodoch. V tomto režime nejde o zdravie človeka, ale čím skorej zbohatnúť. Niečo žrať musíme a nemôžme si všetci dorobiť a vyrobiť doma kvalitnejšie potraviny.

terezkaterka33333 ( 14. června 2016 18:20 )

tendertouch Veľmi nepomôže kupovať výrobky od našich výrobcov. Tento režim, čo tu 26 rokov máme je tak skorumpovaný, zlodejský, že aj naši výrobcovia ( sú to väčšinou súkromníci, súkromné firmy) chcú čo najlacnejšie vyrobiť a draho predať a čím skôr zbohatnúť. Nejde im vôbec o zdravie človeka. Všetci používajú do potravín chémiu pre rôzne účely. Ale za socíku sa to nedávalo a fungovalo to. Ved ten výrobok keď sa vyrobí z toho, čo tam má byť netreba tam dávať chémiu, aby to bolo krajšie, voňavejšie, aby to dlhšie vydržalo a podobne. Pres tú všetku chémiu, keď si kúpim potravinu na váhu, na štítku je vytlačené spotrebujte do 24 hodín. Tak načo tie E-čka, aby to dlhšie vydržalo ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud