Párky bez masa a lži: Němci a Poláci posílají do Česka falšované potraviny
V Čechách se objevuje problém s falšovanými masnými potravinami. A je čím dál tím horší. Státní zemědělská a potravinářská inspekce v posledních měsících nachází velké množství masných potravin, v nichž je méně masa, než uvádí na obale. Nebo obsahuje jiný druh masa, než výrobce avizuje. Problém je podle mluvčího Pavla Kopřivy mimořádně závažný.
Obchodníci, kteří falšované potraviny prodávají, se dopouštějí prohřešku klamání spotřebitele, za který jim hrozí pokuta až několik milionů korun. Ta v případě opakování prohřešku narůstá.
Podle Kopřivy se masné výrobky falšovaly i v minulosti, ovšem nyní je situace horší než dříve. Jde převážně o potraviny dovážené ze zahraničí. Nejvíce těchto potravin pochází z Polska, dále z Německa a výjimečně z Maďarska.
Výrobci snižují obsah masa ve prospěch jiného druhu masa, případně ve prospěch nemasitých složek. Dražší složku nahradí levnější, čímž výrobce získává konkurenční výhodu na trhu.
Nejčastěji výrobci nahrazovali v masných výrobcích krůtí a kuřecí maso a to masem vepřovým. Obecně jsou problémy i s neuvedeným množstvím vody například v salámech.
Veškeré falšované výrobky zveřejňuje inspekce na webu Potraviny na pranýři, případně v tiskových zprávách. Nejnovějším přírůstkem jsou kuřecí párky z Kauflandu, které měly podle regálové etikety obsahovat 58 procent masa, avšak bylo v nich pouze strojně oddělené maso, které se za maso nepovažuje. Obal potraviny byl správný. Také řetězec JIP musel z prodeje stáhnout šunkové párky, které měly mít 85 procent masa, ale ve skutečnosti ho tam bylo 72 procent.
VELKÉ SPOTŘEBITELSKÉ TESTY BLESKU:
TEST ŠPEKÁČKŮ
TEST ŠUNKY
TEST SALÁMŮ VYSOČINA, GOTHAJ A JUNIOR
Podívejte se, kteří výrobci šidí a které výrobky jsou plné náhražek>>
Ani od německého salámu za nějakých 50-60 centů nemůžeš čekat kvalitu,nebo nějaké hodně levné párky.
