Pátek 31. března 2023
Svátek slaví Kvido, zítra Hugo
Zataženo, déšť 13°C

Čechům se do kondomů nechce: Používají je 2x méně než zbytek Evropanů

Češi kondomům moc nefandí.
Češi kondomům moc nefandí.  (Autor: Profimedia)
Autor: ula - 
23. května 2016
11:33

Češi, narozdíl od jiných národů v Evropě, neradi užívají kondomy. Pánská ochrana se u nás využívá pouze ze 14 %, evropský standard je ale dvojnásobný, téměr 27 %. Na druhou stranu se Češi nebojí kondomy kupovat a experimentovat s druhy. Vyplývá to z průzkumu agentury Millward Brown.

Zatímco ve Skandinávských zemích se spotřeba kondomů pohybuje okolo 34 kusů na člověka ročně, v Česku jsou to pouze 2 kusy. Výzkum společnosti Durex ukázal, že průměrný český pár souloží dvakrát týdně. Stále zodpovědnější jsou přitom ti nejmladší Češi, kteří sexem teprve začínají - při prvních intimních zkušenostech používají ze 42 % ochranu v podobě prezervativu. Vyplývá to nejnovější studie Sexuální chování české populace, kterou provedl Sexuologický ústav Všeobecné fakultní nemocnice.

Raději pilulky než kondom

Později se ale dívky při sexu spoléhají hlavně na antikoncepci. Odborníci ale varují, že narozdíl od prezervativů hormonální antikoncepce nedokáže ochránit před
pohlavně přenosnými infekcemi. „Dnešní mladá generace bere rizika přenosu pohlavních chorob na lehkou váhu. Zajímá se více o ochranu před početím, kde se spoléhá především na hormonální antikoncepci. Ta však bohužel neřeší negativní dopad na zdraví některých žen,” potvrdil trend výrobce kondomů Pepino.

„Kondomové" mýty

V Česku mohou používání kondomů ovlivňovat mýty, které okolo nich panují.
„Někteří lidé si stěžují, že užívání kondomů narušuje spontaneitu sexu nebo že omezuje prožitek ze sexuálního styku. Dnes však existuje široká nabídka různých druhů pánské ochrany, díky níž si lze její užívání zpříjemnit. Zatímco tlumivé kondomy obsahující anestetickou látku penis znecitliví a prodlouží soulož, extra tenké kondomy zintenzivňují prožitek při sexu,” popisuje Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon.

Na druhou stranu se už lidé nestydí kondomy kupovat, přistupují k němu jako k běžnému zboží.  „Dneska jsou kondomy k dostání v každém supermarketu nebo drogerii. Je to běžné zboží, díky čemuž ostych bránící nákupu mizí,” říká Marek Dvořák, marketingový specialista společnosti Primeros.

Kondom z čajovníku australského

Z aktuálních dat vyplývá, že většina Čechů stále vyznává klasiku v podobě základních, tenkých a extra lubrikovaných kondomů. „Češi volí speciální druhy texturovaných, barevných a různě voňavých prezervativů. Aktuální novinkou je například Tea Tree kondom s aroma čajovníku australského,“ dodal Dvořák. Poptávku po netradičních druzích pánské ochrany potvrzují i tuzemské sexshopy. Češi rádi zkoušejí variace kondomů se speciálními funkcemi. Například tlumivé kondomy tvoří třetinu z prodejů. Oblibu si získaly také tenké kondomy, které přestavují zhruba 20 % z prodaných kondomů.

Pink ( 23. května 2016 11:57 )

Souložit přes kondom je jako lízat cukr přes sklo.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa