Dělníci, prodavači a řidiči berou víc. Firmy volají po posilách z Ukrajiny

Autor: sou - 
17. května 2016
11:25

Řidiči městské hromadné dopravy, kamionů, prodavači nebo dělníci. Právě jim za poslední dva roky nejvíce poskočila mzda a stejné profese firmy nejvíce poptávají na úřadech práce. Kvalifikované profese jako jsou frézaři, CNC obráběči nebo mechanizátoři mají platy vysoko nad dvacet tisíc a nejde přitom o vysokoškoláky. Údaje vycházejí z dat poradenské společnosti Trexima, která je pravidelně zjišťuje pro ministerstvo práce, upozornila na ně MF Dnes.

Během posledních dvou let poskočily mzdy lidí, kteří umí na soustruhu nebo se dřevem o 10 procent, lépe hodnocení jsou řidiči kamionů, kterým poskočila mzda o 14,5 procenta. O 9 procent si pak přilepšili i řidiči vozů městské hromadné dopravy, kterých je nedostatek, u kterých nyní dosahuje 25 tisíc plus odměny a příplatky. Firmám chybí i obchodní zástupci, kteří si přilepšili o desetinu na zhruba 27 tisíc měsíčně hrubého mediánové mzdy, nebo lidi do call center

České firmy jsou lačné i po svářečích, instalatérech, zámečnících, nástrojařích, elektrikářích, lidech na obsluhu textilních strojů. Ti nejsou mezi českými nezaměstnanými k mání. „Našim členům se stává, že firmy, když lidi nemají, tak si je přetahují a přeplácejí,“ líčí analytička Svazu průmyslu a dopravy ČR Jitka Hejduková. Nedostatek lidí s kvalifikací v technických oborech pak brání firmám rozšířit výrobu při návalu nových zakázek.

Zaměstnanecké svazy se tak snaží vládu přimět, aby umožnila dovoz těchto profesí z Ukrajiny. Kvalifikovaných lidí do výroby by firmy potřebovaly kolem třiceti tisíc. Dá se tak očekávat, že tlak na růst mezd v těchto oborech bude i nadále pokračovat. U horníků, kteří jsou v posledních měsících zřejmě nejdiskutovanější profesí, mediánová mzda klesla z 36 820 korun na 34 982 korun hrubého měsíčně. Tento pokles je dán nejspíš hlavně tím, že během dvou let odešla do důchodu pětina zkušených horníků, což mohlo zhoršit mzdový průměr. 

Ve státním sektoru si pak nejvíce polepšili vojáci (17 procent) a hasiči (14 procent). Bezpečnostním složkám státu tak rostl plat rychleji než všem ostatním. Výdělek narostl od roku 2013 také lékařům specialistům v nemocnicích o desetinu na 63 300 korun hrubého. Sestřičky si polepšily podobně a za měsíc si tak v hrubém přijdou na zhruba necelých třicet tisíc.

mrd.bejka ( 18. května 2016 07:25 )

učňovské školství zrušil ministr Philip, jeden z velkých reformátorů pod taktovkou dědka Klause, měl by ho někdo kopnout do p.rdele, no a ty ukáčka, ty jsou schopný tak akorát kácet dříví, nebo míchat maltu na stavbě, jinak jsou k h.ovnu, žádný NC frézař mezi nima není,

flesch2z ( 17. května 2016 19:02 )

Jsem tam vynechala písmenko a jsou z toho hvězdičky opr: na pracáku

flesch2z ( 17. května 2016 18:59 )

Které zaměstnanecké svazy, konkrétně které? To je lež, končí nám 9 800 zaměstnanců OKD, kde nepracují jen samí horníci a každý horník není vyučen horníkem. Končí uranový poslední důl. Mimo to máme pořád lidi na pracákách. Proč ten SOBOTKA S MARKSOVOU NEUSTÁLE LŽOU? Tam ať pořádně hlídá hranice a zbytečně nekecá. My máme dost vlastních nezaměstnaných lidí, až nebude ani jeden na ***ku, tak ať začnou řvát. TEĎ AŤ DRŽÍ HUBU!!

honzazchaIoupky ( 17. května 2016 14:27 )

chtěli jste kapitalismus, tak ho máte

zdenek43 ( 17. května 2016 12:50 )

jinak co KOREJCI dostanou DAREM ?? od soudruhu-pratel z CSSD zato, ze v Cesku zase z Cechu nekdo udela O T R O K A ........ +++++Nexen dostane od české vlády podporu na pořízení dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku až do výše pěti procent z celkových uznatelných nákladů, maximálně ale 1,14 miliardy korun. Součástí pobídky je také dotace 200 tisíc korun na každé pracovní místo a příspěvek na školení zaměstnanců. Deset let pak firma dostane slevu na dani z příjmů v celkové výši téměř dvě miliardy korun........ konkurent ..... kolik bere delnik .....Hledáte práci ve společnosti Barum Continental spol. s r.o.? Najděte si novou práci rychle a … Aktuální nabídka práce ve společnosti Barum Continental spol. s r.o. Continental Barum s.r.o., Otrokovice, 18 500 až 23 000 Kč..... Vaše hrubá mzda... 18 500 korun Vaše čistá mzda...........14 814Kč ..................V pořadu Ptám se, pane premiére odpovídal šéf vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) i na dotazy čtenářů Blesk.cz. A lidé se dost zajímali o peníze. Vyžil by s minimální mzdou 9900 korun? Dělal by premiéra za 15 tisíc měsíčně? Sobotka přiznal, že jako otec dvou malých dětí by s minimální mzdou zvládl rodinu zajistit těžko.......

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud