Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Šéf odborářů: Hodnota práce v Česku? Hranice chudoby, dávky se vyplatí víc

Jiří Středula, šéf Českomoravské konfederace odborových svazů
Jiří Středula, šéf Českomoravské konfederace odborových svazů  (Autor: Jana Ulrichová)
Autor: David Klempíř - 
22. prosince 2015
06:31

Přestože je nezaměstnanost nízká, mnoho lidí stále nemůže najít zaměstnání. Může za to i nízká cena za lidskou práci v České republice, v některých případech hraničí s chudobou. Lidé proto raději pobírají dávky a čekají na lepší příležitosti. V rozhovoru pro Blesk.cz to k aktuální situaci v ČR říká Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Nejdiskutovanější problém poslední doby: OKD

Kolika lidí a kdy se může dotknout propouštění?

Je zřejmé, že se může jednat o počet do 14 tisíc lidí. Pokud by ovšem došlo k tomu, že by byli propuštěni všichni zaměstnanci podniku, týkalo by se to až 26 tisíc lidí z externích firem, které jsou napojené na procesy v OKD. Velmi záleží na tom, jak se zachová a domluví management podniku. Oni mají ze zákona povinnost konat, takže pokud se firmě daří skutečně zle, mají teoreticky povinnost podat sami na sebe návrh na konkurz. Situace bude zřejmější, až se začne psát rok 2016.

Neměla vláda začít řešit problém v OKD dříve?

Jak resort průmyslu a obchodu, tak ministerstvo práce, ale vlastně i celá vláda řeší situaci tak, jak se vyvíjí. Vláda nemá příliš možností, jak situaci v OKD vyřešit, to je na managementu firmy, ten musí konat. Vláda vyhodnotila, že hrozí vážné riziko, a začala jednat. Zároveň odmítá dávat vlastníkům firmy další finanční prostředky.

Pomůže navrhovaný zákon o dřívějším odchodu horníků do důchodu?

Tento zákon je důležitý, a to i v této souvislosti. Jeho důležitost navíc v průběhu času roste. Od vlády je velmi prozíravé, že chce, aby tento zákon prošel ve zrychleném řízení. Mohl by se tak použít při nenadálém vývoji situace. Zákon může situaci na severu Moravy velmi pomoci. Zatím je v legislativním procesu a nedá se použít, což je velké riziko.

Takhle před lety vtrhli rozzuření horníci do OKD:

Video Rozzuření dělníci vtrhli do budovy OKD. - Video - Ivana Žáková
Video se připravuje ...

Kvůli platům stávkují i řidiči autobusů

ČMKOS kritizuje situaci v autobusové přepravě, konkrétně platy řidičů…

Tam je situace skutečně velmi špatná. Jde o to, že podle zákona o veřejných zakázkách rozhodovala v mnoha případech nejnižší nabídnutá cena autodopravců do tendrů. Jakmile se v soutěži zajistí nízká cena, mzdy zůstávají po celou dobu kontraktu stejné a nestoupají. Výsledkem je, že se mzdy autobusáků zastavily na maximálně 82 korunách za hodinu. Pokud si vezmete, že řidiči tráví i s přesčasy v práci až 300 hodin měsíčně, je to velmi vážná situace. Velmi dobře se k situaci postavilo ministerstvo pro místní rozvoj, Asociace krajů i premiér. Chtěli bychom, aby součástí podobných soutěží byly příště mzdové tabulky se spodní hranicí. Aby nerozhodovala pouze nejnižší nabídnutá cena.

Odbory požadují, aby koruna posílila o 20 procent. ČNB ale hodlá nadále intervenovat. Co tomu říkáte?

Otázka kurzu koruny hraje ve mzdách velkou roli. Naším cílem je, aby koruna nebyla uměle držena nízko, ale aby měla přirozenou hodnotu. Je rozdíl, když je euro za 27 korun, nebo za 25 korun. Dvacet procent je hodnota, se kterou bychom se dostali na životní úroveň našich sousedů (Německo, Rakousko) v době lidského života. Počítá s tím naše studie „Změna strategie hospodářské politiky České republiky“.

Proč nemohou firmy na práci najít Čechy a musí lákat cizince?

Vlivů je více, ale my vnímáme jako největší vliv nízkou nabídkovou cenu práce. Když řeším například problém prodavačů v supermarketu, tak ti mají měsíční plat 12 tisíc korun hrubého. Odečtěte pojištění, daň a jste na devíti tisících, což je hranice chudoby. Za to půjdete stěží pracovat na směny a od rána do večera. Neuživil byste za to sebe ani rodinu, proto pro vás bude lepší pobírat dávky a čekat na lepší nabídku. Druhým důvodem může být, že se nepotkává nabídka a poptávka v místě, tj. nevyplatí se dojíždět za prací, řešit dopravu a ubytování, pokud je práce špatně placená. Zdravotní sestřičky mají 14 až 18 tisíc hrubého. A pracují na směny. To si pomalu říkáte, zda má smysl za takovýchto podmínek pracovat.

Které sektory jsou podle vás nejvíce platově podhodnocené?

Určitě segment obchodu a zejména maloobchodu, dále oblast živé a neživé kultury, pedagogičtí pracovníci či lidé pracující v sociálních službách.

V listopadu se zvýšily mzdy ve státním sektoru o 3 procenta namísto vámi požadovaných 5 procent. Jste zpětně alespoň částečně spokojen?

Ono se to ve skutečnosti bude blížit pěti procentům. Navyšovalo se i za listopad a prosinec, dojednává se kolektivní dohoda vyššího stupně a od ledna se o 700 milionů korun navýší fond kulturních a sociálních potřeb. Takže půjde přibližně o růst o 4,2 procenta.

Čím začne v roce 2016 jednání tripartity?

Měli jsme se původně sejít v polovině ledna, ale sejdeme se až 1. února. Řešit budeme samozřejmě situaci v OKD, čerpání prostředků EU, otázku surovinové politiky, tedy zejména uhlí, ale nejen to, dále dávky nemocenského pojištění či novelu stavebního zákona.

Které letošní kroky vlády byste pochválil?

Mám dvě pochvaly. Za prvé je to pochvala vládě jako celku za úroveň vedení sociálního partnerství a dialogu s občany. Úroveň jednání současné vlády je v tomto směru skutečně nevídaná, a to v dobrém smyslu. Druhou pochvalu bych chtěl vládě složit za to, že dává občanům najevo důvěru v ekonomiku. To se samozřejmě projevuje tím, že lidé vkládají do ekonomiky peníze, bez této důvěry by nebyly takové hospodářské výsledky, které máme.

Co byste naopak vládě vyčetl? Čím vás letos nepotěšila?

Ocenil bych větší koaliční soudržnost, to vládě poměrně chybí. Ministři jsou většinou silné osobnosti, ale možná by si mohli osobní věci řešit mezi sebou a ne prostřednictvím nešťastných mediálních výstupů. Co mě rovněž nepotěšilo, je růst důchodů o 40 korun. Představovali jsme si výrazně vyšší navýšení, a to 1000 korun.

Pokud by důchody stoupaly tímto tempem dva roky, dostaly by se na 40 procent průměrné mzdy. Je zvláštní, že ačkoliv jde o vládní prohlášení, tak ministři k cíli nepřistoupili. Dvě z koaličních stran, které se k tomuto slibu zavázaly, nesouhlasily. A to není v pořádku.

dietr ( 22. prosince 2015 11:59 )

zdá se, že si šéf odborářů otevřel stránky s nabídkami práce a konečně si přečetl, kolik lidem nabízejí za hodinu. Aby byla vidět nějaká činnost, pořádají se pro odborářské ovce zájezdy, dostávají kolekce, vitamíny a jiné příspěvky. Současná minimální mzda je výsměchem pro nás všechny.

dzery ( 22. prosince 2015 11:16 )

Tobě to pomohlo? Pochybuji.

..krakonos500 ( 22. prosince 2015 09:10 )

rego: dej si mokrý hadr na hlavu, blbe.

pepazdepa2 ( 22. prosince 2015 09:06 )

"..Když řeším například problém prodavačů v supermarketu, tak ti mají měsíční plat 12 tisíc korun hrubého. Odečtěte pojištění, daň a jste na devíti tisících, což je hranice chudoby." Tak to běž vyjednávat s těmi zahraničními obchodními řetězci, vosle. Za 120.000,-Kč měsíčně se to dobře žvaní o problémech zaměstnanců.

bizon_pepa ( 22. prosince 2015 08:40 )

Přesně tak to je.

Zobrazit celou diskusi