Do práce načerno často tlačí zaměstnance šéfové. Důvodem je snaha ušetřit na
povinných odvodech za zaměstnance. Pokud dají podřízenému minimální mzdu a zbytek na ruku, výrazně ušetří. Zaměstnavatelé platí za své zaměstnance 25 % na sociálním pojištění a 9 % na zdravotním pojištění, celkem tedy 34 %. „Z každé na ruku vyplacené tisícikoruny tedy zaměstnavatel na povinném pojistném ušetří 340 Kč, což je hlavním motivem pro toto protiprávní jednání,“ vysvětluje daňová poradkyně Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

10 nesnází s penězi na ruku

Nižší oficiální hrubá mzda je pro zaměstnance nevýhodná z mnoha důvodů. Všechny státní dávky totiž závisejí na dosaženém příjmu a všechny se počítají z „oficiální“ mzdy. Peníze na ruku pak výši těchto dávek samozřejmě nezvýší. Kromě například nižší nemocenské nebo třeba odstupného se pak časem stane velkým problémem malý důchod. „Státní důchod se pobírá v průměru 25 let a po celou tuto dobu by byl nižší,“ dodává Gabriela Ivanco.

Největší problémy

1) nižší nemocenská
2) nižší mateřská
3) méně peněz za ošetřovné
4) nižší starobní důchod
5) v případě zdravotních problémů nižší invalidní důchod
6) v případě smrti nižší vdovský (vdovecký) a sirotčí důchod pro pozůstalé
7) nízké odstupné v případě výpovědi
8) menší náhrada mzdy za dovolenou
9) méně peněz v případě nemoci během prvních 14 dnů pracovní neschopnosti, které vyplácí zaměstnavatel
10) nižší podpora v nezaměstnanosti

Pozor na pokuty!

Za práci načerno hrozí vysoké pokuty, zaměstnanci až do výše 100 tisíc korun, zaměstnavateli až 10 milionů korun.

A navíc, banka vám nepůjčí

S minimálním příjmem totiž jen těžko získáte půjčku, nebo dokonce hypotéku.
Při nízkém příjmu totiž banka hypotéku neschválí. Při posuzování klienta rozhoduje pracovní smlouva nebo doložená mzda. „Měsíční úspora v řádech stokorun pro zaměstnance na povinných daních při doplatku na ruku pak může být důvodem, proč se dostane do velkých finančních problémů, neboť čerpá nevýhodné rychlé půjčky od nebankovních institucí, které své klienty neprověřují,“ dodává daňová poradkyně.