Plakala kvůli uprchlíkům. Teď vicepremiérka rezignovala a Švédsko čelí krizi

Švédský premiér s dnes již bývalou vícepremiérkou Romsonovou
Autor: ČTK, bud - 
9. 5. 2016
20:30

Švédskou stranou Zelených zmítají skandály, které začínají ohrožovat politickou stabilitu v celé zemi. Nyní navíc rezignovala vicepremiérka Asa Romsonová, která se do povědomí dostala svými kontroverzními výroky o teroristech a uprchlících. Kvůli těm se dokonce před kamerami rozplakala.

Vláda se švédskému premiérovi Stefanu Löfvenovi (58) rozpadá pod rukama. V pondělí na svůj post nečekaně rezignovala vicepremiérka Asa Romsonová (44). Stalo se tak jen pár týdnů poté, co skončil její stranický kolega a ministr pro rozvoj a IT Mehmet Kaplan (44). Vyšlo totiž najevo, že měl vazbu na turecké extremisty.

Romsonová odchod z vlády oznámila krátce poté, co ji stranický výbor navrhl odvolat z předsednického křesla. Zřejmě neustála tlak svých kolegů, kterým došla trpělivost s jejími kontroverzními výroky.

Nedávno v televizním interview teroristické útoky na New York a Washington z 11. září 2001 označila za „nehody“. Loni pak přirovnala uprchlickou krizi v Evropě za novou Osvětim, kde nacisté povraždili přes 1,3 miliony lidí. V jednom ze svých vystoupení před novináři se dokonce v přímém přenosu rozplakala. Bylo jí líto, že Švédsko už nebude přijímat nové uprchlíky mířící do Evropy.

Zelení v rukou extremistů?

Skandálům čelí nejen někteří vysocí přestavitelé švédských Zelených. Na celou stranu padlo podezření, že ji infiltrovali islamisté. Jeden z politiků Zelených odmítl kvůli své víře podat ruku novinářce, další přirovnal Izrael k nacistickému Německu a třetí v televizi rukou ukázal gesto spojované s egyptským Muslimským bratrstvem.

Premiér Löfven po rezignaci vicepremiérky Romsonové řekl, že ve složení své koaliční vlády chystá změny a že nadále na ministerských postech počítá se Zelenými. Pokud ekologická strana další účast v kabinetu odmítne, může se Löfven pokusit vládnout sám. Pravděpodobnější variantou jsou však v takovém případě předčasné volby.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa