Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Jasno 20°C

Noční vlci „dobyli“ Berlín. V Praze si rýpli do nevděčných Čechů

Autor: ČTK, zst, mb - 
9. května 2016
15:35

Členové kontroverzního ruského motorkářského klubu Noční vlci dojeli do Berlína. V německé metropoli si spolu s veterány Rudé armády připomněli konec druhé světové války, vzpomínkový akt neprovázely žádné incidenty. Noční vlci uspořádali v posledních dnech průjezd Evropou, mimo jiné také Českem. Jeden z jejich lídrů si na Olšanských hřbitovech rýpl do odpůrců i zákazu vjezdu do Polska.

„Lidé (vojáci) před 70 lety bez jediného zaváhání odcházeli na nebesa – za nás, za naši budoucnost, za naše děti, za Evropu, za Rusko, Ukrajinu, Bělorusko i za Česko. Umírali za evropskou budoucnost. Těžko si tehdy mohli představit takovou budoucnost, takovou vděčnost,“ prohlásil s trochou ironie na Olšanských hřbitovech jeden z lídrů Nočních vlků poté, co se on i jeho kamarádi poklonili padlým sovětským vojákům.

Na proslov Nočních vlků u památníku padlých rudoarmějců se můžete podívat sami:

Video Noční vlci na Olšanských hřbitovech si rýpli do odpůrců i zákazu vjezdu do Polska. - Blesk / Zuzana Štíchová
Video se připravuje ...

Pustil se tak nejen do protestujících Čechů, kteří motorkářům několik hodin předtím ukazovali na Václavském náměstí prostředníčky, ale také do Polska. Tam Nočním vlkům zcela zakázali vjezd do země, a klub tak do Bratislavy musel nakonec letadlem.

Noční vlci na Václavském náměstí Noční vlci na Václavském náměstí | Blesk/Matěj Smlsal

Vlci dorazili do cíle

Do Treptowského parku ve východní části Berlína, kde je největší berlínský památník věnovaný vojákům Rudé armády, ráno podle agentury DPA přišlo více vojenských veteránů v uniformách s řády. Později se k nim připojili i motorkáři. Celkem se sešlo několik stovek lidí, někteří s ruskými a sovětskými vlajkami.

Veteráni si v Berlíně připomněli konec druhé světové války. Svou pouť u památníku rudoarmějců zakončili také ruští motorkáři z Nočních vlků. Veteráni si v Berlíně připomněli konec druhé světové války. Svou pouť u památníku rudoarmějců zakončili také ruští motorkáři z Nočních vlků. | EPA

V rámci pietního aktu položili veteráni a motorkáři v Treptowském parku věnec na památku sovětských vojáků, kteří při dobytí Berlína padli. Noční vlci pak pokračovali k sovětskému památníku u Braniborské brány, kde rovněž uctili padlé sovětské vojáky.

Obě akce se uskutečnily bez incidentů a v německých médiích je zastínila vojenská přehlídka v Moskvě u příležitosti výročí konce druhé světové války a programový sjezd německé vládní sociální demokracie (SPD).Noční vlci vyjeli na cestu Evropou z Moskvy 29. dubna a postupně navštívili Bělorusko, Polsko, Slovensko, Česko a Rakousko. V Praze v sobotu někteří lidé chtěli motorkářům zabránit v jízdě přes Václavské náměstí. Odpůrci této motorkářské skupiny označují Noční vlky za extrémní nacionalisty.

Šéf spolku Alexandr Zaldostanov je na sankční listině Spojených států i Evropské unie za aktivní podporu ruské anexe Krymu. Motorkáři názorově souzní s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jejich šéf přezdívaný Chirurg je prezidentovým blízkým přítelem. Na jízdu po Evropě ale Zaldostanov nevyrazil.

salto ( 10. května 2016 09:54 )

Co na to bereš, moc to nepomáhá že?

ivoadler ( 9. května 2016 18:42 )

Druhá světová válka byla dárkem antikomunismu evropským národům. Už od roku 1917 chce antikomunismus zničit komunismus. Neskončil s tím do dneska. Viz níže krist.ina: "Vyhnat všechny z ČR a už je sem nepustit." Ano, tomu se říká likvidační válka. Někomu se po té válce zatraceně stýská.

tgbg ( 9. května 2016 18:27 )

A za co těmto fašistickým ruským homosexuálům máme být vděčni? Za komunistickou bídu? Za vydrancování a odvezení našeho hlavního nerostného bohatství-uranu do Ruska? Za přepadení v r. 1968?......

hanka666 ( 9. května 2016 17:57 )

A co čekaly?

bre-burda ( 9. května 2016 17:32 )

Veškerá česká vděčnost skončila 21.srpna 1968. Tam ukázali, že nás neosvobodili ale obsadili a svoji válečnou kořist nehodlají hned tak pustit z rukou.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa