Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Polojasno 9°C

Peníze jen za nadstandard: Otec u porodu nemá platit ani za roušku, říká soud

Otec u porodu? Podle soudu nemá platit ani za roušku. (ilustrační foto)
Otec u porodu? Podle soudu nemá platit ani za roušku. (ilustrační foto)  (Autor: Shutterstock)
Autor: bru/ČTK - 
26. dubna 2016
14:48

Rodička má podle ÚS právo na blízkého člověka při porodu. Nemocnice mohou žádat náhradu přiměřených a doložených nákladů na nadstandardní služby spojených s přítomností otce, jiného příbuzného nebo duly na porodním sále. Naopak si nemají účtovat zisk, odměnu ani úhradu základních zdravotnických potřeb, třeba roušky, dezinfekce nebo návleků na boty.

Přítomnost otce u porodu sama o sobě nemůže být zatížena „poplatkovou povinností“, zdůraznil soud. Soud se konkrétně zabýval sporem mezi mužem, který v říjnu 2011 v Nemocnici Chomutov zaplatil za přítomnost u porodu 500 korun. Později podal žalobu na provozovatele nemocnice, tedy společnost Krajská zdravotní. Okresní soud v Ústí nad Labem uložil provozovateli, aby muži vrátil 100 korun, což nemocnice předtím označila jako svůj přiměřený zisk. Zbytek, tedy 400 korun, nemocnice vyčíslila jako náhradu za jednorázový oblek a přezutí a cenu instruktáže osoby doprovázející rodičku.

Ústecký soud se musí případem zabývat znovu. Musí zvážit účelnost naúčtovaných nákladů, což před tím neučinil.

Momentálně Nemocnice Chomutov podle svého webu vybírá za přítomnost otce nebo jiného člověka u porodu 70 korun. Jinak je praxe českých nemocnic různá. Fakultní nemocnice v Motole žádá 705 korun, v další pražské porodnici u Apolináře se za přítomnost blízké osoby u spontánního porodu platí 300 korun, zjistila ČTK z webů zdravotnických zařízení. V Nemocnici Milosrdných bratří v Brně otcové neplatí nic, přítomnost jiného člověka stojí 1000 korun. V zahraničí se podle analýzy provedené Ústavním soudem platit nemusí.

Tématu se v minulosti věnovala také ombudsmanka Anna Šabatová, podle níž má být účast blízkých při porodu bezplatná. Ombudsmanka nesouhlasí ani s poplatkem za přítomnost duly, tedy speciálně školené ženy, jež má být při porodu budoucí matce i její rodině oporou.

11karel11 ( 27. dubna 2016 16:09 )

Za soukromou věc neplatit? Zdravotnictví je tak bohaté, že si nechá uniknout další peníze? Jana Doležalová · Pracuje ve společnosti TopTime Když chce být otec u porodu, je to jeho soukromá věc a celý pobyt by si měl platit. Ve zdravotnictví je nedostatek peněz a ještě hledají cesty, aby jich bylo méně........Všechno naopak. Vesele utrácet, důchodcům pak zvednou důchod o 40 kč. Hanba tomuto státu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa