Českem znovu projede americký konvoj, přidá se k němu i domácí armáda

Autor: ČTK, simao - 
12. dubna 2016
10:41

Ministr obrany Martin Stropnický v úterý oznámil, že přes Česko projede další americký konvoj. Na konci května zamíří z Německa na cvičení Saber Strike 2016 do Pobaltí. Podle Stropnického proběhne společné cvičení armád ČR a USA.

Koncem května projede Českem další konvoj amerických vojáků. Letos se k němu připojí i technika české armády, plánuje se také společné cvičení obou armád. Na Twitteru to dnes uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Američtí vojáci pojedou z Německa do Pobaltí na cvičení Saber Strike 2016, přejezd přes Česko se plánuje 27. až 30. května.

Konvoj americké armády přes Česko přejížděl loni dvakrát. Zhruba před rokem, 29. března, vjelo do ČR na třech místech asi 500 amerických vojáků ve 115 vozidlech. Vojáci se přes Česko vraceli z cvičení v Pobaltí na domovskou základnu v Německu. Kolona projela šest zemí, ČR opustila 1. dubna.

Konvoj provázely po celé trase Českem tisíce příznivců, odpůrci byli v menšině. České hranice překročil konvoj 29. března u Bohumína, v Náchodě a Harrachově a zamířil do Vyškova, Pardubic a Liberce, kde účastníci takzvané Dragounské jízdy přenocovali.

Cesta vojáků v převážně osmnáctitunových obrněných transportérech Stryker a terénních autech Humvee měla demonstrovat podporu americké armády evropským spojencům v NATO, kteří se cítili ohroženi ruskou agresí vůči Ukrajině. Poslední vůz z konvoje přejel hranice v Rozvadově 1. dubna po poledni, vojáci zamířili do bavorského Vilsecku na svou domovskou základnu.

Druhý přejezd konvoje americké armády se odehrál loni v září. Vojáci jeli na cvičení NATO Brave Warrior do Maďarska a ČR projeli ve třech proudech mezi 9. a 14. zářím s přenocováním ve Vyškově. Konvoj tvořilo 550 vojáků, 150 vozidel a 54 návěsů. Část konvoje se pak ještě 26. října vracela přes ČR zpět.

1pravda1 ( 12. dubna 2016 21:45 )

Nebo nás bude muset osvobodit Rusko od muslimské invaze, USA to zjevně nevadí!!!

tgbg ( 12. dubna 2016 19:42 )

 Chce to je vítat americkými vlajkami a bilboardy Obamy s Milošem. Vzhledem k tomu, že historie se opakuje, budeme zanedlouho vítat Američany kteří nás budou muset znovu osvobodit od rusáků agresorský a teroristický svoloče.

tgbg ( 12. dubna 2016 18:29 )

Škoda , že ti parchanti komunističtí, kteří nás prodali rusákům v 1968 natáhli ráfy, ty by chtělo oběsit za zradu na československém lidu.

rumungro ( 12. dubna 2016 17:50 )

No tak budeme vítat světové agresory. Tolik vítačů, jak v r.38 se ale určitě nenajde. Takovou oblibu jak wermacht u nás nemají.

anka ( 12. dubna 2016 17:47 )

treba proti tomu, aby nas uz v budoucnosti Rusaci nemohli znovu okupovat....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud