Tonča unesená v Pákistánu se vrátila naplno do života, ale... VAROVÁNÍ LÉKAŘE

Autor: ljš - 
5. dubna 2016
13:23

Rok po propuštění ze dvouletého zajetí islamistů se Antonie Chrástecká (27) poprvé objevila na veřejnosti. Na charitativním plese centra, ve kterém pracuje, vypadala úžasně a byla samý úsměv. Znamená to, že už trauma z únosu překonala? Blesk se zeptal psychiatra Jana Cimického.

"To, co si ty dívky prožily, bylo rozhodně velmi náročné a těžko si to jen představit. V jejím případě je to rok, tak je celkem možné, že se chce už dostat do normálních kolejí. Ví, že musí dál bojovat," myslí si psychiatr Jan Cimický. "Není to ale vždycky tak, že čas pomáhá, někdy se to trauma znovu objeví nebo má pozdní nástup," varoval ale.

Video Mrazivé video s Hankou a Tončou, dívkami, unesenými ozbrojenci v Pákistánu - /Archiv rodin Hanky a Tonči/

Podle něj Tonča udělala to nejlepší, co mohla, když už několik měsíců po propuštění začala pracovat. "Co nejdříve se vrátit do nějaké práce, to je nutné i při daleko menších stresových situacích. Jde o to, zamezit dlouhé pracovní neschopnosti, která by člověka takříkajíc invalidizovala, aby neztratil základní návyky," vysvětlil.

V tom, že se Antonie rozhodla nyní poprvé vyrazit do společnosti, mohlo podle Cimického hrát roli i to, že šlo o charitativní akci dobrovolnického centra, ve kterém pracuje. "Rozhodla se na této frontě pomáhat. Dokáže tedy v sobě zmobilizovat tu energii, udělá tedy všechno pro to, aby té organizaci pomohla," myslí si psychiatr.

Video První slova Hanky Humpálové a Tonči Chrástecké po jejich propuštění na svobodu - youtube.com/IHH

Zatímco Tonča se po návratu mohla opřít o zaměstnání, které ji naplňuje, a oporu kolegů, druhá unesená dívka, Hana Humpálová, údajně začala vyznávat náboženství svých věznitelů – islám. Podle Cimického se tak u ní projevil tzv. stockholmský syndrom. "V zásadě se jedná o obranný mechanismus, který oběti únosu v obtížné situaci pomohl. Je zde nebezpečí, že pokud by o něj přišla, její psychický stav by se mohl zhoršit," řekl k tomu už dříve s tím, že syndrom by ale měl postupem času odeznít.

Hanka a Tonča byly uneseny 13. března 2013 v pákistánském Balúčistánu dodnes neznámou skupinou ozbrojenců. Propuštěny byly po dvou letech v zajetí za přispění turecké humanitární organizace, která fungovala jako prostředník. Česká republika za jejich propuštění údajně zaplatila 150 milionů korun, což nejprve potvrdil i prezident Zeman, později se ale odvolal na informace v médiích.

Únos, výkupné a nový život v Česku. Vše o případu Hanky a Tonči čtěte zde››

dfghjk ( 14. listopadu 2016 16:42 )

Co to panebože, Blesku, je, když podle tebe Tonča vypadale úžasně a byla samý úsměv, tak čekáme její fotku a rozhovor! A ty nám místo toho servíruješ laciné cynty nějakého cvokaře, kterých rozdává na všechny strany tuny, i když konkrétně k tomu ví úplné hov no. Jdi do pr dele!

sores ( 14. listopadu 2016 14:55 )

Ty 2 k.rá.vy stálo Česko milióny a nakonec se tam jedna chtěla vrátit! Jen když se žebrá na ulici na české nemocné děti,že!!!

joudajoudovy ( 6. dubna 2016 08:57 )

myslite? ja neeee. clovek, ktery hlasa, jak byl za komaru stihan a trestan, si nevidi do ust. v roce 1980 byl obvinen pro politickou provokaci a stihani bylo ukonceno az diky husakove amnestii, tzn., ze mel protekci jak hrom!!! v roce 1981 mu komous umoznil vycestovat na zapad a v mnichove se seznami s americkou manzelkou. mimo jine, od 80.let je veden ve svazcich STB. neni to divne? asi ne, byl zrejme dobre proveren a uznan kadrovou rezervou. nelze verit vsem, kteri se, se svym udajnym cistym listem, po listopadu sapali k moci. kocab si pouze hleda dobre vyzivovane korytro. tez nebyl radne prosetren tunel investicniho fondu trend. mimo jine, jiz v kvetnu 1989, pred sametem, jeho svagr kratochvil zaklada hudebni druzstvo Bonton, jiz je 25.let po likvidaci. cervenec 1990, oba panove zakladaji Bonton a.s., tez zlikvidovano. Bonton ma sve holdingy (nektere jiz neexistuji): Ateliéry Bonton Zlín a.s., AZ Rádio, s.r.o., Bonton Music a.s., Sony Music, Sony Music / Bonton, Bontonfilm a.s., divize Alfa a Beta, Bonton Home Entertainment, BONTON HOME VIDEO,a.s., CENTRUM ČESKÉHO VIDEA, a.s., BONTONland, a.s., BONTON Promotions, a.s., BONTON PLUS a.s., Cinema, Hybernia a.s., Panther a.s., RADIO BONTON a.s., Radio DeeJay, ale i Albatros a Supraphon. jeho ctvrtecni navstevy u havla na hrade, kde svym kamosum podaval polevku, je slaby cajicek. opravdu, ale opravdu shanclivy kandidat na prezidenta.... dekuji, nechci!

denneter ( 5. dubna 2016 18:51 )

Hanča asi přičichla k muslimákovo...

flesch2z ( 5. dubna 2016 17:45 )

Takže vztyčený prostředník pro vyjednávání byl z Turecka, proto tam dorazilo méně peněz.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud