Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

Ministerstvo kultury pohořelo: Kontroloři našli v účtech chyby za 1,6 miliardy

Autor: ČTK, sou - 
4. dubna 2016
07:47

Ministerstvo kultury v roce 2014 nevedlo správné a úplné účetnictví. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v něm našel nesprávnosti za více než 1,6 miliardy korun. Většinou šlo o špatně vykázané peníze. V závěrečném účtu za rok 2014 ale NKÚ významné nedostatky neodhalil. Ministerstvo prý už zjištěné nedostatky napravilo a upozorňuje na to, že NKÚ nezjistil žádné porušení rozpočtové kázně.

„Nejvýznamnější nesprávnost v účetní závěrce představuje nesprávné vykázání přijatých refundací spolufinancovaných transferů v hodnotě 1,1 miliardy korun,“ uvedl NKÚ. Ministerstvo také v přehledu o změnách vlastního kapitálu nesprávně vykázalo 227 milionů korun týkajících se snížení závazku v rámci finančního vyrovnání s církvemi. 

„Od prosince roku 2013 bylo poskytovatelem prostředků z EU ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo kultury se stalo zprostředkujícím subjektem mezi MMR a příjemcem dotace s tím, že ministerstvo kultury příjemci dotace poskytovalo spoluúčast ve výši 15 procent z prostředků státního rozpočtu,“ sdělila mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. V účetnictví ministerstva jsou prý všechny transfery ve správné výši, pouze nejsou správně zachyceny na příslušných syntetických účtech.

Ke spolehlivosti údajů účetní uzávěrky se NKÚ nevyjádřil

Ministerstvo také v přehledu o změnách vlastního kapitálu nesprávně vykázalo 227 milionů korun týkajících se snížení závazku v rámci finančního vyrovnání s církvemi. Kontroloři ověřili, že ministerstvo ve svém účetnictví vykazuje závazek vůči církvím téměř 57 miliard korun. Závazek odpovídá zákonem stanovené výši.

Ke spolehlivosti údajů účetní závěrky jako celku se ale NKÚ nevyjádřil. „Důvodem byly nejednoznačnosti v účetních předpisech týkající se zejména předfinancování transferů spolufinancovaných z EU, které tvořily významnou část účetní závěrky ministerstva kultury. Tento problém byl vyřešen novelou předpisů pro účetnictví účinnou od začátku roku 2015,“ uvedl NKÚ. 

Nesprávné účtování podle ministerstva nezpůsobilo finanční ztrátu EU ani státnímu rozpočtu

Podle kontrolorů ministerstvo nesprávně účtovalo o dotacích, které poskytlo svým příspěvkovým organizacím na nákup majetku. Šlo o téměř 68 milionů korun z prověřovaného vzorku 132 milionů korun. Ministerstvo také nesprávně rozlišovalo mezi krátkodobými a dlouhodobými zálohami na transfery nebo nesprávně vypočetlo odpisy dlouhodobého majetku. 

„Pokud ministerstvo kultury nepřijme opatření k nápravě zjištěných nedostatků, promítnou se nesprávnosti do dalšího účetního období a následně ovlivní v rámci konsolidačního celku účetní výkazy za Českou republiku,“ dodal NKÚ.

Podle ministerstva byla opatření vedoucí k nápravě provedena již po skončené kontrole daného roku. „Lze tedy konstatovat, že v žádném případě nebyla způsobena finanční ztráta Evropské unii ani státnímu rozpočtu,“ dodala Cigánková.

NKÚ nedávno upozornilo i na táhlou obnovu železničních koridorů:

joudajoudovy ( 5. dubna 2016 07:03 )

kde asi flaternici udelali chybu? porusili sve desatero? 1-nebudes mit jine bohy mimo mne - bozske uctivani penez je v rozporu. 4-cti otce sveho i matku svou - pro ministerstvo to je uctivani statu. 7-nepokrades. 10-nepozadas statku blizniho sveho. nebudes touzit po dome, poli, otroku, byku, oslu, vubec po nicem, co patri bliznimu tvemu - vse blizni je pro ministerstvo statni. zneuzitel vecer odrika 3xotcenas, poji oplatku, pokrizuje se a rano vstane ocisten od hrichu, vyhrne si rukavy a jde opet zneuzivat. kazdy uvedomely flaternik ma 365.zacatku v roce. za sveho zivota se minimalne napravi 25.550 krat. pak neni divu, ze statni kasa je prazdna.

havran2 ( 4. dubna 2016 10:38 )

A TAK MY TADY ŽIJEME ! ! !

jura1 ( 4. dubna 2016 08:38 )

Ministerstvo kultury = Ministerstvo zlodějny, které místo opravdovým umělcům rozdává peníze podle politická příslušnosti, některým zlodějům ,zvrhlíkům a lhářům .

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud