Smutek a poslední tuna hnědého uhlí v Česku: Horník Ludvík fáral 37 let

Autor: dv, ČTK - 
1. dubna 2016
18:23

Ludvík Berhnard je nejdéle sloužícím horníkem z dolu Centrum v Dolním Jiřetíně na Mostecku. V pátek mu bylo z pochopitelných důvodů smutno. Z jeho pracoviště vyfáral poslední vozík hnědého uhlí a tím se příběh těžby v tomto místě definitivně uzavřel.

„Od roku 1979 jsem fáral, je to smutné,“ hlesl horník, když se díval na kolegy, kteří ze šachty „slavnostně“ vyvezli poslední tunu uhlí. On a dalších více než 300 jeho kolegů teď bude s napětím čekat, co bude dál. Část horníků přejde na sousední povrchový lom ČSA. 

Průměrný věk zaměstnanců je podle mluvčí firmy Gabriely Sáričkové Benešové 45 let a jejich průměrná mzda je 26 306 korun.

„Beru jako velikánskou výhru, že jsme je nemuseli propouštět a že jsme pro ně našli nějakou práci,“ řekl novinářům Jan Dienstl, spolumajitel společnosti Severní energetická, která oba doly provozuje. Co bude s ostatními, to bude předmětem jednání mezi těžařem, odbory a ministerstvem práce.

 

Video Poslední vozík uhlí a sbohem. 300 horníků je bez práce. - Ivo Brániš, Blesk.cz
Video se připravuje ...

Jáma kousek mezi Mostem a Horním Jiřetínem se začala hloubit v roce 1888. Uzavřením dolu Centrum končí éra hlubinného hnědouhelného dobývání v Čechách. Technika se nyní stěhuje do lomu ČSA. Co bude s šachtou, není podle Dienstla zatím zcela jasné. „Určitě by byla škoda to zasypat a zavřít, je to velmi cenné důlní dílo, které umožňuje hlubinnou metodou dojít k ložisku, které se nachází za územně ekologickými limity,“ uvedl Dienstl.

Předtím uzavřel těžař v roce 2003 na Mostecku důl Kohinoor, kde pracovalo 900 havířů. Dnešnímu vyvezení poslední tuny uhlí přihlíželo na 500 lidí. „Pracoval jsem tu 19 let a mrzí mě, že to končí. Byla to specifická práce. Naštěstí jdu na ČSA a řada kamarádů taky,“ uvedl havíř Jiří Čapek.

Největší slávu zažívala severočeská hnědouhelná pánev od poloviny minulého století. V roce 1950 bylo v revíru vytěženo 20 milionů tun hnědého uhlí a v polovině 80. let těžba vrcholila na téměř 75 milionech tun za rok. Masové těžbě uhlí padly za oběť desítky vesnic a měst.

Útlum těžkého průmyslu se v 90. letech na severu Čech projevil výrazným růstem nezaměstnanosti, havíři patřili mezi nejpostiženější skupinu obyvatel. Restrukturalizace hnědouhelného průmyslu zasáhla přes 16 000 horníků.

Video  Zničí těžba barokní skvost zámek Jezeří?  - Daniela Pilařová, David Malík
Video se připravuje ...

 


 


moiaza ( 1. dubna 2016 19:13 )

 V řadě podniků propustili tisíce pracovníků. Nikdo se jich nezastál, ani pes po nich neštěkl. Byli vyhození pracovníci, kteří téměř celý svůj život zasvětili "svému" podniku. Ani jim nepoděkovali. Tady je propuštěno pár havířů a všichni se z toho mohou zblaznit. Znál jsem chlapa, co 30 let pracoval v Tatře Kopřivnice. Ze dne na den dostál vypověď bez soucitu a poděkování. Za týden se oběsil. Kolik havířů se oběsi?

Zobrazit celou diskusi