České šlehání pomlázkou je brutální, děsí se Australan. Jak slaví protinožci?

Autor: tmp - 
28. března 2016
16:10

Brutální, sexistické, ale i vtipné. Tak vnímají protinožci tradiční české „mrskání“ či šlehání pomlázkou něžného pohlaví. Stejně jako většina světa ani Australané nic podobného nedělají, přesto se v některých tradicích s tuzemskem shodují.

„To opravdu děláte? To jsem v životě neviděl, zdá se mi to být poněkud brutální, ale dokud si to ty dívky užívají, tak proč ne,“ řekl Blesk.cz Australan James (24), který momentálně žije v Anglii. „Přesto si myslím, že má tradice základ v sexistickém vnímání světa,“ dodal. Udivená byla i Lizzie (21). „Vaše tradice vypadá docela vtipně, viděla jsem pár videí na Youtube a všichni se smáli,“ řekla.

Na rozdíl od Čechů, v Austrálii rozhodně chlapci nevstávají brzo ráno, aby koledovali po domech a šlehali ženy a dívky zelenými proutky, které mají přinášet „omlazeni“. „V pondělí se scházíme s rodinou a přáteli a naše rodiče pro nás přichystají lov na velikonoční vejce,“ popsala Lizzie. „Děláme to u nás na farmě, čokoládová vajíčka ukryjí někde ve křoví nebo ve stromech a po nich pak pátráme, je to legrace,“ dodala.

Dalším rozdílem je, že naši protinožci vůbec netuší, co jsou kraslice nebo obarvená vejce. „Vypadá to moc pěkně, ale nikdy jsem o tom neslyšela,“ řekla Lizzie s tím, že jediná vejce která o Velikonocích vídá, jsou ta čokoládová. S Australany nás ale pojí dny volna. Stejně jako my i oni mají státní svátek jak na Velký pátek, tak na Velikonoční pondělí.

Tradiční šlehání pomlázkou znají vedle Čechů pouze Maďaři, Poláci a Slováci. Tradice pochází již ze 14. století a je doložena ve vzpomínkách pražského kazatele Konráda Waldhausera. Koledování je tradicí nejenom v regionech, kde jsou lidové zvyky obecně živější, ale i třeba v Praze a v jejím okolí.

Podívejte se, jak slaví Velikonoce v dalších zemích:

1912 ( 28. března 2016 17:49 )

STAREJTE SE RADĚJI O TY DOMORODCE A NECHTE EUROPU NA POKOJI A JEJÍ ZVYKY !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud