Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Zataženo 17°C

Tichého zabijáka Češi podceňují. Kvůli cholesterolu vám ale možná jde o život

Autor: tmp - 
25. března 2016
06:12

S trojitým bypassem skončil pan Havlík. Zúžené a ucpané cévy mu způsobila extrémně vysoká hladina cholesterolu v krvi. Patří totiž mezi skoro polovinu Čechů, kteří se podle aktuálního výzkumu STEM-MARK nezajímají o hladinu cholesterolu v krvi. Přitom cholesterol může i zabíjet.

Pana Karla Havlíka celý život netrápily žádné obtíže. Nikdy si nevzal ani prášek na bolest hlavy. Jeho problémy začaly znenadání před 12 lety. Do všeobecné fakultní nemocnice odjel s bolestí a pálením na hrudi. Tehdy ještě netušil, co ho čeká. „Operovali mě na Silvestra roku 2004, mám trojitý bypass,“ vzpomíná Karel Havlík. Zúžené a ucpané cévy přitom trápí mnoho Čechů. A právě cholesterol tepny poškozuje.

Podle březnového výzkumu to ale netrápí 42 % Čechů, kteří vůbec nesledují hladinu svého cholesterolu v krvi. „Hodně lidí žije podobně jako já dřív, protože neví, co je čeká,“ řekl Havlík, který pracoval 40 let jako řidič z povolání a přiznává, že zdravým životním stylem rozhodně nežil. Jeho problémy se poprvé objevily až 8 let poté, co přestal kouřit. Nabral totiž skoro deset kilo, což bylo pro jeho tělo tou poslední kapkou.

S operací přišla i změna životního stylu a hlavně dieta. Oproti minulosti se pan Havlík musí více kontrolovat a stravuje se daleko zdravěji. Kromě diety bere i léky na snižování cholesterolu. Ten má díky nim nízký a na kontroly chodí jen jednou za půl roku.

Ve většině zemí západní Evropy se dlouhodobě daří udržet úmrtnost na oběhová onemocnění na nižší úrovni než u nás. Jedním z faktorů, který k tomuto nepříznivému trendu přispívá, může být i neuspokojivá kontrola vysoké hladiny cholesterolu,“ řekl Blesk.cz docent Michal Vrablík ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Třetina Čechů nevěří, že hladinu cholesterolu lze ovlivnit

Výsledky výzkumu také ukázaly, že cholesterol v krvi si nechá měřit 57 % Čechů, z toho minimálně jednou ročně 31 % z nich. „Jedná se o poměrně vysoké procento, ale stále je zde velký prostor pro zlepšení. Lidé by si měli nechat měřit cholesterol pravidelně a současně se přizpůsobit radám lékaře,“ vysvětlil profesor Richard Češka, předseda České internistické společnosti.

Přestože téměř 32 % české populace nevěří, že je možné hladinu cholesterolu snížit, větší část Čechů uvedla správně opak. Nejčastěji (v 90 %) se respondenti shodují, že na snížení hladiny cholesterolu v krvi má vliv změna stravovacích návyků. Na pozitivním efektu zvýšení množství pohybu se shoduje 80 % populace. Například zanechání kouření ale vnímá jako důležitý faktor pro snížení hladiny cholesterolu pouze 51 % Čechů.

Vysoké hodnoty cholesterolu v krvi napomáhají rozvoji aterosklerózy neboli kornatění tepen, které vede ke kardiovaskulárním onemocněním. Riziko pokročilé aterosklerózy se zvyšuje s přibývajícím věkem – ženy bývají více ohroženy po 55. roce života a po přechodu, zatímco muži již po 45. roce.

djaba ( 26. března 2016 21:01 )

Když jsem si představil , kudy ten provázek prochází , hned mi klesl cholesterol na nulu .Nebo tak něco .

paralenka ( 26. března 2016 20:23 )

Vidíte, furt a pořád do mě šijou, že jsem hubená a cholesterol mám hodně vysoký. I na ty léky došlo. Mně je to jasné, moc nectím zdravou stravu a taky mám zlozvyk, který s chlesterolem souvisí. Takže to nebude jen o nadváze, spíš o způsobu života. Kdybyste měla závažný problém, už by do vás patáky cpali.

dandova ( 25. března 2016 11:56 )

dzery ( 25. března 2016 10:22 )

A tetovaný pr....

kurnika ( 25. března 2016 08:24 )

aha, tak já mám taky zvýšený cholesterol i tuky v krvi, a myslela jsem si, že je to kvůli nadváze. Podle článku bych usoudila, že stačí nebýt tlustý. Lékaři mi na to nikdy žádné léky nedali.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud