Čtvrtek 23. března 2023
Svátek slaví Ivona, zítra Gabriel
Oblačno 17°C

Česko je skládkovací velmocí EU. Zkompostujeme jen tři procenta odpadu

Autor: Tomáš Polák - 
10. dubna 2016
06:50

Česká republika patří mezi skládkovací velmoci Evropské unie, zní z ministerstva životního prostředí. A potvrzují to i statistiky evropského statistického úřadu Eurostatu. Na druhou stranu je Česko čtvrtou zemí s nejnižším objemem produkce odpadu. Za rok 2014 tu každý člověk průměrně vyhodil „jen“ 310 kilogramů odpadků.

Češi mají zatím daleko k evropským cílům, které musí splnit do roku 2020. Podle nejnovějších dat zrecyklují pouze 23 procent veškerého odpadu, který vyprodukují. Celkem 56 procent veškerého odpadu míří na skládku.

„Přitom závazné evropské cíle, které musí ČR k roku 2020 splnit, stanovují zvýšit podíl materiálového využití a recyklace na 50 procent, a snížit tak v případě ČR skládkování odpadu na minimálně 30 procent,“ uvedla pro Blesk.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Češi zatím ani náhodou nesplňují limity stanovené Evropskou unií. Češi zatím ani náhodou nesplňují limity stanovené Evropskou unií. | grafika Blesk.cz

„Zaplať tolik, kolik vyhodíš“

Ministerstvo chce výrazně snížit hlavně skládkování. „Mezi nástroje, jak snížit míru skládkování a zvýšit recyklaci, patří zejména zvýšení skládkovacího poplatku, zákaz skládkování směsného komunálního odpadu a recyklovatelných materiálů od roku 2024 anebo také umožnit, aby občan mohl platit za svůj odpad podle toho, kolik ho skutečně vyprodukuje, zrecykluje a vytřídí,“ uvedla mluvčí.

V praxi to bude vypadat tak, že občan za svůj odpad zaplatí buď dle hmotnosti, objemu v litrech poskytnutých nádob, nebo frekvence sběru nádob.

Co se týče kompostování, jsou na tom Češi ještě hůř. Po Bulharsku a Chorvatsku máme vůbec nejnižší podíl kompostovaného odpadu – pouze tři procenta. Naopak nejlépe jsou na tom v sousedním Rakousku, tam dokážou zkompostovat až 37 procent vyprodukovaného odpadu.

Ministerstvo životního prostředí kvůli tomu loni zavedlo povinné třídění bioodpadu v obcích. Dosud až polovina bioodpadu končí v černých popelnicích a pak na skládce. „O projekty třídění bioodpadu podporované z EU dotací je v obcích obrovský zájem,“ uvedla mluvčí s odkazem na štědré dotační programy.

Vyhodíme „jen“ 310 kilo odpadků na osobu

Na druhou stranu Češi nejsou ve všech sledovaných oblastech ohledně komunálního odpadu na podprůměrných příčkách. Po Rumunsku, Polsku a Litvě máme vůbec nejnižší roční objem vyprodukovaného objemu odpadků, pouze 310 kilogramů na osobu. Úplně nejhůř je na tom z členských států Dánsko, kde vyprodukují průměrně 759 kilogramů ročně. Evropský průměr se pak drží na 475 kilogramech.

Produkce komunálního odpadu se celkově v Evropě snižuje. Oproti roku 2002 se snížila celková evropská produkce odpadu o 10 procent. Celkově bylo v roce 2014 recyklováno nebo kompostováno 44 procent celkového množství odpadu. V roce 1995 to bylo pouze 17 procent.

djaba ( 10. dubna 2016 21:05 )

 Téměř veškerý odpad z domácností lze spálit .Pokud se tak děje za vysoké teploty , je proces velmi ekologický .Nejen získáme teplo ,ale i množství "popela" je zlomek objemu skládkovaného odpadu .

tgbg ( 10. dubna 2016 18:17 )

Hlavně musí být naskládkováni komunisti. A navždy. Komunisti jsou zrádci a kolaboranti Česka.

zdenekk-vegeta ( 10. dubna 2016 09:12 )

Otevřeli jsme se západu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa