Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Houbaře a výletníky čeká v lese pokuta až 30 tisíc. Jurečka ji chce kvůli honu

Autor: mts - 
21. března 2016
11:15

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) se rozhodl bojovat s lidmi, kteří ignorují zákazy vstupů do lesa. V novele zákona o myslivosti plánuje zvýšit pokuty z 10 na 30 tisíc. Jedním z důvodů je, aby už nedocházelo v dobách honů ke konfliktům mezi majiteli honiteb a veřejností. Informuje o tom Týden.

Míst, kam nebudete moci vstoupit, navíc přibyde. „Nově bude moci státní úřad, který má myslivost na starosti kvůli bezpečnosti osob v době rozmnožování zvířat, hnízdění, kladení a odchodu mláďat nebo lovům, nařídit omezení nebo i zákaz vstupu do honitby nebo jejích částí,“ uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

Podle něj dochází k ostrým konfliktům mezi majiteli honiteb a veřejností. Tomu má právě novela zákona o myslivosti zabránit.

„Nerespektuje se vlastnictví lesů a lidé si myslí, že tam mohou přijít, kdykoli se jim zachce,“ kritizuje neposlušné občany myslivec Petr Klaus z Prahy. Lidé například venčí psa v lese i v době, kdy se koná hon.

Nově bude možné zakázat vstup v době honu i na cyklostezku nebo turistickou trasu.

Když někdo poruší zákaz vstupu teď, může ho to stát i 10 tisíc korun. Ministr Jurečka ale navrhuje zvýšení až na trojnásobek.

Myslivci budou muset střílet víc prasat

Zpřísnit se mají také podmínky pro myslivce. Ti budou muset podle novely používat reflexní prvky. Tím by se mělo zabránit tragédiím – například před pár lety na Třebíčsku zemřel muž poté, co ho zastřelili na honu.

A myslivce čeká i další povinnost. Budou muset sestavovat plán, kolik kanců odstřelí. Prasata jsou totiž přemnožená a ministerstvo požaduje, aby se počet ročně zabitých kanců zvýšil ze současných 164 tisíc na 200 tisíc. Jako důkaz o zastřelení budou muset myslivci kromě veterinární zprávy odevzdávat i ocásek.

rockyshowman ( 14. dubna 2016 17:30 )

Už aby byly volby!!! Ať táhnou slibotechny, vše již rozdali. Teď musí nastoupit nové síly, ti kteří tam ještě nebyli !!!

stacho ( 29. března 2016 15:43 )

Tohle mohla vymyslet jen gestapacká závistivá krysa.Skur......hov...do....

jelinek1 ( 22. března 2016 00:17 )

KŘÍŽEM KRÁŽOM!!!

jelinek1 ( 22. března 2016 00:15 )

ANO ministr financi tomu dává korunu i bez těch ukradených54 milionů KORUN.

jelinek1 ( 22. března 2016 00:09 )

Fičák ŤOkŤok nám vezme všem za body řidičák a všechny prachy aby jsme byli soběstační s ropou Moravských naftový dolů a vůbec by se ušetřílo třeba na opravě silnic a dálnic, penězi s pokut naplní obecní rozpočty zakáže splutí jezu bez povolení pod hrozbou desítky tisíc korun.Druhy psychopat začíná určovat čas na procházku v lese jízdu na ciklostezce až si zelený mysliveček usmyslí něco odstřelit.Pakliže nebude zrovna chtít dohledat nějakou potrefenou laň na našem soukromém pozemku . Komunistická ...... nás uzavřela v republice . Tahle .......nás začíná obklopovat v malých rezervacích v naší přírodě. copak si to necháme líbit co takhle volit piráty než tule sebranku všech politických směrů z lidovců pravicových agentů a levicových "demokratů" s křišťálově čistými prackami.

Zobrazit celou diskusi