Zachrání alergiky nanobavlna? Díky českému vynálezu by mohli spát i v peří

Autor: sou - 
19. března 2016
07:01

V rámci Nanodne v Brně představila česká firma druhou generaci povlečení a prostěradel z nanobavlny. Pro alergiky prý znamená určitou revoluci. Díky tomuto materiálu totiž budou moci spát i v péřových peřinách. Nanovlákenná membrána totiž zabrání tomu, aby se přes povlečení do přírodního materiálu dostali například roztoči. Podle odborníka je to ale jen první krok. Nanomateriály mají podle něj mnohem větší potenciál.

Přírodní materiály se kromě lidí, kterým se líbí spát například v nadýchané péřové peřině, líbí i roztočům, kteří v nich žijí a množí se tam. Dostat je z těchto materiálů je pak velice obtížné. Lékaři tak alergikům doporučují různé syntetické materiály, které nejsou pro život těch parazitů, jenž jim alergii zhoršují, vhodné.

„První vlaštovka byla molitan, ale nanomateriály mají mnohem lepší fyzikální vlastnosti. Jsou mnohem vzdušnější, lehčí,“ uvedl přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské vinohrady profesor Petr Arenberger. Povlečení a prostěradla z nanobavlny tak znamenají pro alergiky určitou revoluci. Nebudou už prý muset kupovat bariérové povlaky na přikrývky a polštáře nebo antialergické lůžkoviny.  

„Nyní si stačí pořídit povlečení a prostěradlo z nanobavlny a alergik může spát klidně i v peří,“ vysvětluje předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs, který je přesvědčen, že nanobavlna se stane časem standardem. „Alergici přibývají, nejspíše kvůli smogu a znečištěnému prostředí. Pro ně je důležité, aby se v noci zbytečně nevystavovali roztočům a alergenům a nechali tělo odpočinout. Alergie je často důvodem, proč se někteří lidé cítí unavení i po osmi hodinách spánku,“ vysvětluje vedoucí týmu, který vyvíjel nanobavlnu, Josef Handrejch.

Povlečení je prý jen prvním krokem 

„Nanotkanina se dělá unikátní technologií, kdy jí jde úplně uzavřít, aby se tam parazité nedostali, ale přitom stále zůstává vzdušná, takže například od igelitu, který by v tomto případě udělal stejnou službu, se v tomto materiálu dá spát,“ upřesnil Arenberger. Firmě se navíc podařilo zkombinovat vysoce kvalitní bavlněný satén s nanovlákennou membránou. „Tím dosáhli textilie, která má všechny kvality bavlněného saténu, zároveň dokáže plně nahradit bariérové povlaky a antialergické lůžkoviny,“ uzavřel Kůs. 

Podle Arenbergera mají ale nanomateriály i mnohem větší potenciál. „V nemocnici máme Nanospider a využíváme ho na výrobu různých materiálů, třeba pro krytí bércových vředů nebo do nich dokonce dodáváme i další látky, které například zlepšují dezinfekční vlastnosti výsledného materiálu,“ uzavřel Arenberger s tím, že další možností je i aktivně likvidovat bakterie na kožním povrchu nebo v oblečení. Povlečení z nanobavlny pro alergiky je tak podle něj jen prvním krokem.

bre-burda ( 19. března 2016 09:25 )

V peří už 25 let nespím, přestože nejsem alergik. Ono totiž neabsorbuje vlhkost (pochází z vodních ptáků) a člověk se v něm do rána pěkně zapaří. Proto peřiny naše babičky musely denně větrat v oknech. Vlněné deky jsou daleko lepší.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud