Středa 16. června 2021
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Polojasno 27°C

Zájem o ojeté vozy navzdory podvodům stoupá. Dejte si pozor, kde je kupujete

V Česku stoupá zájem o ojeté vozy. Pozor, kde si je kupujete.
V Česku stoupá zájem o ojeté vozy. Pozor, kde si je kupujete.  (Autor: profimedia.cz)
Autor: ula - 
17. března 2016
16:30

Víc než polovina autobazarů v Česku porušuje zákony, ukázala zpráva České obchodní inspekce za loňský rok. Zákazníci se nejčastěji dozvídají nepravdivé informace o technickém stavu vozidla, největším problémem je stále stáčení tachometrů. Zájem o ojeté vozy v Česku i na Slovensku přitom stoupá. To ukázala analýza společnosti AAA AUTO.

V roce 2015 bylo v České republice, na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku nabízeno na trhu s ojetými vozy celkem 4,475 milionu automobilů a s novou sezónou jejich počet dál roste. Zatímco průměrná cena ojetin v České republice byla loni 180 tisíc korun a v Polsku jen 130 tisíc korun, na Slovensku to bylo více než 313 tisíc korun.

Průměrné stáří vozů se pohybuje v rozmezí zhruba dvou a půl let. Nejmladší ojetiny (9,3 roku) se nabízejí na Slovensku, nejstarší pak v Polsku (11,9 roku). V Česku je průměrné stáří ojetého vozu deset let. Rozdíly jsou patrné i u průměrného počtu najetých kilometrů.

Oproti České republice a Slovensku, kde činil počet najetých kilometrů u vozů v průměru zhruba 148 tisíc kilometrů, ukazoval v Polsku a Maďarsku tachometr u průměrné ojetiny shodně 169 tisíc ujetých kilometrů.

Nejvíce ojetých aut mají lidé na výběr v Praze, celkem 276 tisíc ojetých vozů a na Slovensku v Bratislavě (82,7 tisíc vozů).

V Česku a na Slovensku vedou škodovky, v Maďarku a Polsku se jim ale nedaří

Popularita továrních značek v žebříčku nejoblíbenějších aut je v zemích Visegrádské čtyřky relativně odlišná, zejména co se týče nejvyhledávanějšího modelu vozu.

Zatímco v České republice a na Slovensku si první dvě příčky drží Škoda s modely Octavia a Fabia, podporované v loňském roce modelem Superb na sedmém, respektive osmém místě, v Polsku a v Maďarsku se do pomyslného žebříčku deseti nejoblíbenějších modelů nedostal jediný zástupce české Škody.

U Poláků a Maďarů dominuje Opel Astra. Jediné tři modely, které se vešly do TOP deseti značek ve všech čtyřech zemích, jsou VW Passat, Ford Focus a BMW 3.

Mládek chce stáčení tachometru jako trestný čin

Už na začátku roku varovala Česká obchodní inspekce před nezákonným jednáním, ke kterému dochází v polovině českých autobazarů. Nejčastějším proviněním je stáčení tachometrů.

„Budu trvat na tom, aby se stáčení tachometrů stalo trestným činem, trestná by ale samozřejmě měla být i samotná nabídka takového jednání,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Spotřebitelům na základě zkušeností z kontrol doporučuji, aby si k výběru ojetého vozu přizvali znalce v oboru. Vyhnou se tak zklamání z nevýhodné koupě a také případným následným komplikacím, neboť někteří prodejci odmítají zákonem stanovenou odpovědnost za vady zakoupeného vozu,“ říká Mojmír Bezecný, ústřední ředitel ČOI.   

Tipy, jak vybrat autobazar

Ne v každém autobazaru narazíte na podvodníky. Máme pro vás tipy, jak si vybrat ten správný.

Je vlastníkem vozu

Je lepší, když autobazar vozy vlastní a neprodává je komisně. Usnadňuje to případnou reklamaci i papírování a autobazar za kvalitu vozu ručí dva roky. V komisním prodeji za vady ručí původní majitel a pouze 6 měsíců.

Garantuje původ

V českých bazarech můžete narazit i na vozy, které jsou v cizině hlášené jako kradené. Policie vám pak takový vůz zabaví a peníze zpět už neuvidíte. Autobazar by měl za původ vozu ručit.

Garantuje počet najetých kilometrů

Stočenému tachometru se můžete vyhnout, když koupíte vůz s řádně vedenou servisní knížkou, opravovaný v autorizovaných servisech. Některé bazary ale do smlouvy uvádí, že za počet najetých kilometrů neručí. Tady může jít o podvod.

Nabídne vám projížďku

Otestovat si ojetinu před koupí je nutnost. Autobazar by vám měl umožnit projet se v autě na trase, na které je jak hladký asfalt, tak typická rozbitá česká okreska, a měl by vám dovolit i otestovat vůz ve vyšších rychlostech, protože teprve tam se projeví některé vady.

Nechá vás odjet do servisu

Autobazar by vám měl umožnit vzít si s sebou vlastního mechanika, případně odvézt vůz na prohlídku do vlastního servisu.

Jannys ( 8. června 2016 16:24 )

no to je asi základ všeho, odkud auto pochází, taky nekupujeme v malych autobazarech, nevyvolava to ve mě důveru...

supiderman ( 22. května 2016 23:02 )

Tak záleží, kde se ty ojetiny kupují. Na inzerát bych si to nelajznul, ve velkém bazaru to s trochou ostražitosti není problém. Rvát prachy do novýho fakt nebudu

Petrey ( 17. května 2016 17:34 )

ono vic horsich zamestnani nez bazarista ci prodejce nebo dovozce aut neni, snad politik, svedomi techto lidi me desi... cim mensi bazar tim horsi o inzeratech nemluvim, kazdej chce vydyndat co nejvic...

krakatiti53 ( 16. května 2016 21:31 )

Tak, tak. Tam člověk nemá vůbec žádné záruky a může to skončit setsakra zle. Zvlášť u nás.

krakatiti53 ( 16. května 2016 21:26 )

Máte pravdu, není to žádná sranda a i já se při nákupu ojetiny párkrát spálil (třeba při nákupu na inzerát).

Zobrazit celou diskusi
Další videa