Problémovou Kliniku chtějí přesídlit ke školce. „Psychopati,“ hřmí rodiče

Autor: Tomáš Polák - 
12. března 2016
06:15

Bouři nesouhlasných reakcí přinesl plán sociálnědemokratických zastupitelů na Praze 4. Ti navrhli přestěhovat Autonomní centrum Klinika z nelegálně obývané budovy v Jeseniově ulici do bývalých jeslí. Hned vedle školky, kam stále chodí malé děti. Podle zjištění Blesk.cz s plánem nesouhlasí rodiče předškoláků, plán už odmítli i sami aktivisté z Kliniky.

„Jsem spíš proti, protože pokud vím, tak původní plán byl, že tohle bude použité jako jesle nebo rozšíření školky, a to bych preferovala,“ řekla Blesk.cz jedna z maminek. „To bych byla radši, aby tady byla školka, protože mají malé prostory,“ souhlasila paní Jana Doubravníková, další z maminek.

Právě na mateřskou školu měla původně Praha 4 budovu rekonstruovat. Dokonce od hlavního města dostala 20 milionů. „My máme školku přes plot vedle a druhou v tom území nepotřebujeme,“ řekl Blesk.cz starosta Petr Štěpánek (SZ) s tím, že peníze Praze městská část vrátila a hodlá jí vrátit i objekt, který má momentálně ve výpůjčce.

Sem chtěli zastupitelé aktivisty přestěhovat:

Zastupitelé versus starosta

Právě proto se rozhodli zastupitelé Prahy Petr Dolínek a Irena Ropková (oba ČSSD) budovu nabídnout aktivistům. „Z našeho pohledu je lepší, když se o objekt, který v současnosti chátrá, bude někdo starat,“ řekla Blesk.cz bývalá radní pro školství a sociální věci Irena Ropková. Ta na tiskové konferenci řekla, že proti jejich záměru Praha 4 nemá námitky. Podle starosty městské části se ho ale nikdo na nic neptal. „My jsme s tím nikdy nesouhlasili, ani jsme v té věci nebyli osloveni,“ řekl Blesk.cz Štěpánek. 

„Ale Klinika se tam nestěhuje, my jako Praha 4 o to v zásadě nestojíme. Ani to není vhodné místo, protože to je rozpadlá budova s azbestem, která se bude muset dost nákladně restaurovat,“ řekl starosta.

Klinika v pátek oznámila, že do objektu nechce. „My oceňujeme krok pražské ČSSD, ale podle našich zpráv je ten objekt v dezolátním stavu a znamenalo by to pro nás nesmírné investice a zároveň spojujeme existenci Kliniky se Žižkovem jako takovým,“ řekl pro Blesk.cz Jan, jeden ze členů kolektivu. Zároveň ale přiznal, že variantu ještě aktivisté úplně nezavrhli. 

Co říkají další rodiče?

Martin Košťál (42): „V sousedství je mateřská škola, dál je základní škola, takže s tím určitě nesouhlasíme. Bude tady větší koncentrace těch squatterů a ti můžou ohrozit děti.“

Martin Košťál (42)

Eva Špinková (31): „V pořádku, ať tu klidně jsou. Nejsem rasisticky ani xenofobně založená, takže by mi to vůbec nevadilo.“

Eva Špinková (31)

Roman Souček (35): „Určitě nesouhlasím. Oni chtějí dát psychopaty mezi děti? Jestli podporují uprchlíky, tak to ať táhnou někam do Sýrie.“

Roman Souček (35)

Zdeňka Plchová (36): „Nesouhlasím s tím. Myslím si, že to tady ohrozí okolí, a ještě vedle školky? Určitě ne.“

Zdeňka Plchová (36)

Dagmar Novotná (34): „Tak jelikož tudy vodím děti do školky, tak asi ne. Různé petice, protesty, nebude to dělat dobrý dojem tady a mohlo by to přinést neklid.“

Dagmar Novotná (34)

Klinika: Neexistuje důvod pro neprodloužení výpůjčky

Klinika je sociální centrum, kde aktivisté organizují přednášky, koncerty nebo kurzy češtiny pro cizince. Budovu v Jeseniově ulici squatteři obsadili v listopadu 2014, po několik měsících se jim podařilo objekt dostat do výpůjčky. Ta ale minulý týden skončila, aktivisté ale objekt stále užívají nelegálně.

Podle aktivistů ale budovu na pražském Žižkově žádná složka státu nepotřebuje a hlavní argument pro neprodloužení výpůjčky neexistuje. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových totiž argumentoval tím, že je budova zkolaudovaná jako plicní sanatorium a jinak se tedy využívat nesmí. Stavební úřad Prahy 3 ale takové rozhodnutí nedokázal nalézt. Aktivisté tak úřad v pátek znovu oslovili s žádostí o další jednání.

zadnice ( 13. března 2016 10:50 )

Naprosto neschopný "stát"!!!

flesch2z ( 12. března 2016 09:48 )

Navíc komu jsou jejich demonstrace placené ČSSD ku prospěchu? Migrantům?! Kde je nějaká smysluplnost této "kliniky"? Ve volebních hlasech pro ČSSD!!

flesch2z ( 12. března 2016 09:36 )

 Problémová klinika, jo? Nazývejme věci pravým jménem. Jsou to problémoví lidé, kteří si přivlastňují co jim nepatří. Zajímalo by mě, co užitečného v té budově celý rok den za dnem dělali, že s nimi město stále diskutuje. Jednou udělali sbírku hader a chodí demonstrovat za peníze, toť vše.

hejhej ( 12. března 2016 09:10 )

Okupovali "kliniku" neoprávněně, nyní opět chtějí něco zadarmo. Pokud chtějí "aktivisté"- z toho slova je mi špatně, pomáhat, mohou odjet zadarmo do muslimských zemí a tam školit, že znásilňovat, zabíjet a ponižovat ženy nepatří do 21 století.

barracuda.sro ( 12. března 2016 08:02 )

A co tak tady Ty vyhulený smažky nakopat v řiť.Mě by zajímalo,který(papínek) papaláš nad touto pakáží drží ochranou ruku.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud