RefuFest po deseti letech opustí Kampu: „Není to kvůli uprchlíkům,” namítá radnice Prahy 1

Autor: Eva Fornálová - 
10. března 2016
19:00

Pořadatelé multikulturního festivalu RefuFest shání nové působiště. Poté, co organizátorům Praha 1 neumožnila multikulturní festival uskutečnit na Kampě, hledají nové místo. Radnice městské části odmítá, že by za tím měla být uprchlická krize. „Občané Malé Strany si stěžují na hluk a nepořádek,“ říká mluvčí Prahy 1. RefuFest se tak pravděpodobně uskuteční na Praze 7. Nadějně vypadá nejen Výstaviště v Holešovicích, ale také Štvanice. Zdá se, že si pořadatelé RefuFestu mají z čeho vybírat.

RefuFest se bude muset po deseti letech přesunout z centra. „Praha 1 se snaží už delší dobu omezovat počet akcí na Kampě, jelikož si občané Malé Strany stěžují na hluk a nepořádek, který při některých kulturních akcích vzniká,“ uvedla pro Blesk tisková mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Variantu zamítnutí akce z důvodu uprchlické krize Veronika Blažková popírá.

Změna názoru

Přestože v předešlém týdnu tisková mluvčí pro Prahu 1 uvedla, že je rozhodnutí neměnné, po týdnu radnice Prahy 1 změnila názor. V případě, že by nastaly nové skutečnosti, tak žádost o revokaci usnesení je možná,“ přineslo vyjádření Veroniky Blažkové naději pro RefuFest. Avšak pořadatelé stále zvažují, zdali má smysl se odvolat.

 „Je nám trochu proti mysli skoro se až vnucovat někam, kde nás nechtějí, ať už jsou jejich důvody jakékoliv. Je to ale Praha 1, která ztrácí kvalitní multikulturní festival, který tam již měl svou tradici a lidé se tam na něj těšili,“ svěřila se se svými pocity z nastalé situace pořadatelka Helena Masníková.

Štvanice nebo Výstaviště

Multikulturní festival RefuFest zvažuje více možností působiště, zejména na Praze 7. Doporučili jsme pořadatelům místa, která jsou pro obdobné akce z našeho pohledu vhodná, tedy Výstaviště a Štvanici. Jde nám právě i o otázku hluku. Dlouhodobě se snažíme docílit toho, aby se větší akce konaly na místech, kde to tolik nevadí, tedy stranou od obytné zástavby,“ řekla redakci Blesku radní Prahy 7 Hana Třeštíková. Doporučená místa jsou však v majetkové správě hlavního města Prahy. Proto radní čekají, jak dopadnou jednání organizátorů s magistrátem. V případě, že jednání dopadnou kladně pro RefuFest, zváží Praha 7 další možnosti podpory.Je pro nás důležité zachovat stejný charakter rodinného festivalu, který byl v parku. Proto je nám nejmilejší právě Štvanice,“ zhodnotila varianty organizátorka Helena Masníková.

Pořadatelé festivalu v současnosti podali žádost o Štvanici a doufají, že jim bude návrh schválen. Předběžně jim Magistrát hlavního města Prahy schválil datum 28. května, na který byl původně plánován festival na Kampě. „Pokud by odbor návrh neschválil, nabízí se druhá varianta holešovického Výstaviště, které už neodpovídá termínu, takže bychom museli přesunout festival na 21. května,“ uvedla jedna z pořadatelek Anna Darashenka. Výsledek rozhodnutí Magistrátu hlavního města Prahy bude znám během následujících třech týdnů.

Cílem festivalu je skrze rozsáhlý program představit lidem odlišné kultury zemí migrantů žijících na našem území a také představit neziskové organizace, které se jim snaží pomáhat. Na festivalu je nejen možné poslechnout si rozličné hudební žánry a ochutnat jídla z nejrůznějších koutů světa, ale také poznat odlišné kultury skrze workshopy a diskuze.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud