Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

Na mučírny zvířat si posvítí EU. Pospíšil: ČR neřeší, že je rájem množíren

Autor: Veronika Šmídová - 
25. února 2016
05:20

Diskuzi o množírnách opět oživil případ zverimexu z Českých Budějovic. Tam nemocná štěňata i koťata vystavovali v „teráriích“ a utírali jim špinavé oči a zadečky, aby je prodali dřív, než zemřou. Česko je přitom množírnami nechvalně proslulé. Kruté praktiky by mohl omezit Evropský parlament, který zvažuje centrální evidenci psů a koček. „Když budou psi a kočky registrovaní, bude pak možné množírny snadněji odhalit a zabránit otřesným praktikám,“ uvedl pro Blesk.cz exministr spravedlnosti a europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil.

 

Česká republika i Slovensko jsou podle Pospíšila množírnami obecně známé. „Česká republika je vedle Slovenska, Polska a Finska jedinou zemí v Evropské unii, kde není dosud zavedeno jednotné registrování psů. To je jedním z hlavních důvodů, proč jsou země visegrádské čtyřky proslulé velkým počtem tzv. množíren,“ vysvětlil europoslanec.  

Kvůli absenci centrální evidence chybí přehled o tom, kolik se v Česku narodí štěňat a kolik jich je následně vyvezeno do zahraničí. Oficiální statistiky tak neexistují.

17 tisíc štěňat do Francie. A nejspíš ještě víc

„Vycházím z informací, které mi poskytli ochránci zvířat. V květnu 2015 byly ale například na půdě Senátu prezentovány statistiky Ministerstva zemědělství Francie z roku 2014, podle kterých se nelegální transport z ČR do Francie týkal celkem 17 000 štěňat,“ uvedl Pospíšil, aby zdůraznil, že se jedná pouze o počet zachycených štěňat policií. Skutečné číslo bude pravděpodobně výrazně vyšší.

Ze Slovenska se transport týkal dokonce 35 000 zachycených štěňat. Obvykle mířila do zemí Beneluxu. Průměrná cena se v takových případech prý pohybuje okolo 1 200 eur za štěně (zhruba 32 tisíc korun). Není tedy divu, že řadu lidí podobně výnosný byznys láká a množírny fungují jako továrny na zvířata. Ta jsou uzavřena obvykle ve stísněných a špinavých prostorech bez řádné veterinární péče. Feny jsou nuceny, aby dokola rodily co nejvíce štěňat, kvůli čemuž mnohdy vysílením umírají. 

Řešením by mohla být podle Pospíšila zmiňovaná jednotná centrální evidence zvířat na území jednotlivých členských států a následné propojení těchto registrů mezi státy navzájem. „Díky tomu tak bude zřejmé, že se v České republice narodilo štěně, že bylo případně vyvezeno do zahraničí a kam bylo dovezeno. Bude možné množírny snadněji odhalit a zabránit, aby docházelo k tomu, že jsou zvířata zavřená v klecích, držena v otřesných podmínkách, feny jsou nuceny, aby měly za rok až čtyři vrhy štěňat a podobně,“ nastínil politik, který téma nedávno zmínil i v Evropském parlamentu. 

Dnes jsem vystoupil na půdě Evropského parlamentu k tématu ilegálního obchodu, rozmnožování a chovu psů a koček. V České...

Zveřejnil(a) Jiří Pospíšil dne 4. únor 2016

Právě Evropský parlament by mohl ve čtvrtek přijmout usnesení, ve kterém vyzve Komisi, aby se centrální evidencí psů a koček a boji proti množírnám a tzv. Zoo mafii zabývala. „Navržené předpisy nejsou určitě namířeny proti poctivým chovatelům zvířat, ale jejich smyslem je ochránit týrané psy a kočky,“ upřesnil Pospíšil.

Prodej rychlejší než smrt

Nedávno téma vzbudilo zájem veřejnosti i v České republice. Uživatele sociálních sítí pobouřily fotografie ze zverimexu v Českých Budějovicích. Štěňata tam polehávají v „teráriích“, navíc nemají průkaz původu. Pochází tak pravděpodobně z obyčejných množíren.  

Bývalá zaměstnankyně zverimexu popsala pro Blesk.cz i tamní praktiky: „Jsou od různých množitelů... Odkud konkrétně, netuším, to nikomu z nás neřekli. Jen nám řekli, jak perským koťatům utírat oči a zadečky a dát je zpátky ke zdravým zvířatům, aby se prodala, než chcípnou.

I u toho je na vině legislativa. „Ve většině zemí EU podléhá obchod se psy (resp. se zvířaty obecně) licenci. Častý je zákaz prodeje psů na ulici nebo na tržištích a jejich vystavování v obchodech se zvířaty. Česká republika drží v tomto ohledu smutný primát. Není v tom ale sama,“ dodal europoslanec.

dalekolekora ( 25. února 2016 17:32 )

To je hodně ubohý názor, ale je váš, aspoň je vidět, co ve vás je za med...

pepen ( 25. února 2016 08:51 )

Čeští politici řeší sebe a své rodiny,aby se nakapsovali-peníze peníze nic víc je nezajímá!!!!Je to odporné co se po roce 1990 stalo z naší zemi!!!Pospíšil nebude řešit nějaké množírny.Toho spíše zajímají gay podniky!!!  

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud