Pátek 4. prosinec 2020
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno 4°C

Podvodné inzeráty slibují luxusní byty za pakatel. Lákají z lidí zálohy předem

 (Autor: internal)
Autor: tmp - 
4. února 2016
05:00

Luxusní byt na pražských Vinohradech za deset tisíc měsíčně i s poplatky. Tak zní jeden z podezřelých inzerátů, které se v poslední době objevily na realitních serverech. Na tento konkrétní upozornil policii i redaktor Blesku, který s domnělým majitelem bytu několik dní komunikoval.

Bydlím v Aténách, Řecko. Koupil jsem si tento byt před několika lety, pro mého syna, který byl v České republice vysokoškolské studium. Bohužel, on ne zůstal tam vykonávat své povolání, a teď je zpět v Řecku, a pracuje zde. Z tohoto důvodu, teď chci pronajmout byt  (autentický přepis, pozn. red.), napsal lámanou češtinou v úvodním e-mailu redaktorovi Blesk.cz jistý Timon Pitera.

Jediný problém je, že klíče jsou se mnou a já nemám žádnou osobu v této oblasti, který může ukázat vám byt. Pokud si chcete pronajmout byt, mohu vám poslat klíce a smlouvu s lodní společnost, která bude zpracovávat platby a dodání klíčů a smlouvy,“ uvedl muž dále.

Poté, co redaktor souhlasil se zasláním jak klíčů, tak smlouvy dobírkou, poslal „pronajímatel“ detailní popis toho, jak dále postupovat. „Mohou vám zašleme sledovací číslo, a s tímto číslem, můžete zjistit na svých internetových stránkách, že klíče a smlouva jsou v jejich péči,“ popisoval služby jisté námořní společnosti.

Pitera dopředu žádal zaslat 20 tisíc korun. Pokud by se zájemci byt nelíbil, klíče by prý mohl předat jistému agentovi a ten by vrátil zálohu. Když se redakce chtěla s mužem spojit po telefonu, uvedl, že mluví pouze řecky. Na odpověď, že v tom není žádný problém, již dotyčný nereagoval.

Pracovník firmy, která server s realitami provozuje a kde visel daný inzerát, uvedl, že byla nabídka smazána, „jelikož byla podezřelá.“ Pracovníci prý automaticky promazávají veškeré nabídky, které se zdají být až příliš výhodné, což tato jednoznačně byla. Blesk.cz tedy upozornil policii a informoval se, zda byl někdo poškozen.

„Na jednotlivých útvarech policie po celém území hlavního města eviduje hned několik takovýchto oznámení o podezření z protiprávního jednání páchaného stejným nebo obdobným způsobem,“ řekla Blesk.cz policejní mluvčí Iveta Martínková. Podle ní se ve většině případů liší jen lokalita nabízeného bytu a pak e-mailová adresa, ze které údajný majitel bytu komunikuje.

Konkrétně na místně příslušném oddělení policie ve Vinohradech policisté aktuálně jeden takový případ řeší. Na toto oddělení byl současně odeslán i váš poznatek,“ řekla mluvčí. Policie tak varuje, že by lidé neměli v žádném případě posílat peníze předem, bez předchozí osobní prohlídky a osobního kontaktu s pronajímatelem nebo s jeho zástupcem.

asijo ( 4. února 2016 06:47 )

V Praze jsou podvody na denním pořádku.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud