Rodiny lákají au-pairky na lživé inzeráty. Americká náměstkyně slibuje zlepšit ochranu

Autor: tmp - 
24. ledna 2016
05:01

Zhruba 3000 lidí ročně opouští Českou republiku, aby na prázdniny nebo i třeba na pár let pracovalo nebo studovalo ve Spojených státech. Významnou skupinou jsou například au-pair, které ale programu vytýkají nedostatečnou kontrolu rodin. Náměstkyně ministra zahraničí USA Robin Lernerová nyní přijela do Česka zjistit, jak program vylepšit. Blesk.cz ji seznámil i s případem Ivany (24), která se dostala do rodiny s autistickými chlapci, kteří celé dny masturbovali a byli agresivní.

„Programy nabízí lidem sdílet jejich kulturu a nápady s lidmi v USA díky dočasné práci a cestovním příležitostem,“ vysvětlila náměstkyně ministra zahraničí Robin Lernerová při rozhovoru pro Blesk.cz. Náměstkyně přijela do Prahy zjistit, zda se očekávání účastníků shoduje s realitou. „Vždycky chceme hlavně zajistit, aby každý účastník programu, který cestuje do USA, věděl, jaká jsou jeho práva a povinnosti. To je velmi důležité,“ řekla.

Mnoho au-pair, se kterými Blesk.cz mluvil, si stěžuje, že americké agentury dostatečně neprověřují rodiny, do kterých jedou. Například Ivana (24) byla umístěna do rodiny, která měla dva kluky, kteří ji dokonce fyzicky napadali. A navíc podle jejího tvrzení masturbovali téměř celý den.

Pro au-pair chystáme nový předpis

„Děkuji, že mě o tomto informujete. My trávíme opravdu hodně času jednáním s americkými sponzorskými agenturami o jejich rodinách, ale zrovna teď připravujeme nový předpis,“ řekla Lernerová. Podle ní by měly být rodiny agenturou prověřeny a podobné události by se vůbec neměly dít.

Stovky lidí ročně jezdí v rámci programu Work and Travel i na dětské tábory. Ty ale používají tzv. at-will employment smlouvy, které jim umožňují vyhodit zaměstnance z jakéhokoliv důvodu bez předešlého upozornění. Mezinárodní pracovník se tak může ocitnout v podstatě z minuty na minutu v cizí zemi bez prostředků a bez práce.

Pro táborníky ochranná dvoutýdenní lhůta

„Nyní pracujeme na starých předpisech a jednou ze změn bude i povinnost dvoutýdenního upozornění z obou stran. Když budete chtít jít pracovat jinam, nebo když vás budou chtít vyhodit,“ řekla Lernerová. Prý se totiž často stává, že se účastník programu ani v domluvené práci neobjeví, z čehož pak pramení nadměrné nabírání pracovníků, které může vést k vyhazovu z neopodstatněných důvodů.

Všem, kteří vyjedou studovat nebo pracovat do USA, nabízí americké ministerstvo zahraničí bezplatnou linku pomoci, která funguje 24 hodin denně. „Je to kancelář, kde je 30 pracovníků. Každé stížnosti, kterou dostaneme, se věnujeme,“ tvrdí Lernerová.

Ročně odjede do Spojených států pracovat nebo studovat přes 280 tisíc jedinců z více než 200 zemí. A to jen v rámci soukromého sektoru, který není financován žádným fondem. Z České republiky vyjelo v předloňském roce 2956 osob. Dvě třetiny z nich pak cestovaly v rámci programu Work and Travel.