Scenárista zaujal orálním sexem. „Být na Sundance je jako výhra v loterii,“ tvrdí

Autor: Václav Lang - 
22. ledna 2016
11:40

Sundance je pro filmaře zemí zaslíbenou, a když se tam jednou dostanete, máte vystaráno. Tak to vidí britský scenárista Gabriel Miller, se kterým se reportér Blesk.cz setkal v letadle na společné cestě do dějiště největšího amerického festivalu nezávislých filmů, Park City v Utahu.

„Dostat se na Sundance je jako výhra v loterii. Z devíti tisíc krátkých filmů jich na festival vybrali 60,“ popsal mladý Brit pro Blesk.cz. Když mu zavolali, že jeho osmiminutový snímek postoupil, myslel si, že si z něj někdo dělá legraci. „Je to, jako když ti najednou řeknou: ‚Vítej v klubu‘. Najednou se dostanete na úplně jinou úroveň,“ popsal.

První den festivalu Sundance v Park CityPrvní den festivalu Sundance v Park City | Václav Lang, Blesk.cz

Podobně to vidí i další návštěvníci festivalu. „Z nabídnutých filmů tady přijímají 1,5 procenta. Kdo se sem dostane, je hrdina,“ uvedli pro Blesk.cz dva mladíci, kteří se prý v Los Angeles živí jako herec a režisér. Na Sundance ale přijeli jen jako fanoušci.

Jakmile se tvůrce jednou objeví mezi slavnými jmény téhle události, změní se jeho postavení. Třebaže krátké filmy – jak říká sám Miller – nejsou určené ani tak pro diváky, jako spíš pro skauty z filmových společností. „Kraťasy (krátké filmy, pozn. red.) nikoho nezajímají, ale je to vizitka, díky které se pak člověk může dostat k větším věcem,“ vysvětlil.

První den festivalu Sundance v Park CityPrvní den festivalu Sundance v Park City | Václav Lang, Blesk.cz

Nevšední úkol, který vede k bohatství

O důležitosti festivalu, který se letos koná od 21. do 31. ledna, ostatně svědčí i obsazenost zmíněného letu z Paříže do Salt Lake City. „Polovina letadla letí na Sundance, polovina asi na lyže,“ zmínil ve čtvrtek Gabriel Miller, když na něj reportér Blesk.cz narazil při přestupu v Paříži.

Svůj první krátký film natočil před čtyřmi lety, ale úspěch začal sklízet až nyní s jiným dílkem jménem A Reasonable Request (Rozumný požadavek). Snímek má pouze osm minut a jedinou scénu plnou dialogů. V hlavní roli jsou otec se synem a populární soutěž, která dotyčnému umožní pohádkově zbohatnout. Stačí splnit úkol. Tím však byl tentokrát orální sex mezi oběma aktéry.

Gabriel by svůj příběh nyní rád rozšířil v celovečerní film, jak to často praktikují i jiní autoři úspěšných krátkých snímků. V plánu to má například i Ondřej Hudeček, jediné české želízko na festivalu, který exceluje se svým snímkem Furiant (Peacock). V Park City se představí v neděli.

Na festivalu Sundance se představí desítky filmů od špičkových filmařů z celého světa. Některé z nich bude možné zhlédnout na stanici Sundance Channel, která je distribuovaná v České republice a na Slovensku společností AMC Networks International.

Prohlédněte si, jak vypadá americký festival Sundance:

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud