Pozemkový úřad zažaloval sám sebe, kvůli vydání pozemků maltézským rytířům

Kvůli 0,8 hektarům vydaným řádu maltézských rytířů podal Státní pozemkový úřad žalobu sám na sebe.  (Autor: Wikipedie/Blesk - Jarmila Hluchá)
Autor: ČTK, kle - 
21. ledna 2016
11:53

Státní pozemkový úřad poprvé v historii podal žalobu sám na sebe, resp. proti rozhodnutí své pražské pobočky. Nelíbí se mu vydání pozemků v pražské Březiněvsi řádu maltézských rytířů. Ke konci roku 2015 projednal úřad 95 procent žádostí od církví na vydání zemědělských pozemků. V šesti krajích projednal 100 procent výzev.

Pozemkovému úřadu se nelíbí vydání nezastavěných 0,8 ha v pražské Březiněvsi. „Jde o první žalobu, kterou úřad kvůli rozhodnutí některé své pobočky podal,“ řekla ve čtvrtek ředitelka úřadu Svatava Maradová.

Rytíři žádali v Březiněvsi a v Ďáblicích o pozemky o výměře 180 hektarů. Žalobu úřad podal proto, aby mohly být vyloučeny případné pochybnosti o rozhodnutí. Mohly by se podle ní týkat zejména otázky nástupnictví řádu.

Krajský pozemkový úřad pro hlavní město Prahu na konci listopadu rozhodl o vydání 46 hektarů pozemků v Březiněvsi včetně historického dvora maltézským rytířům. Zároveň rozhodl o tom, že řádu nevydá deset hektarů pozemků „z důvodu jejich zastavěnosti a potřeby pro budoucí výstavbu veřejně prospěšných dopravních staveb“, zejména Pražského silničního okruhu.

Maltézský řád požádal v rámci vyrovnání se státem o 180 hektarů. Ke konci listopadu pozemkový úřad rozhodl o 126 hektarech, z toho u 24 hektarů řízení zastavil a pozemky nevydal, neboť jsou ve vlastnictví fyzických a právnických osob.

Úřad projednal 95 procent výzev

Počet soudních sporů kvůli církevním restitucím stoupl v prvním letošním týdnu o 72, úřad zatím dohromady vedl 323 sporů. Ukončených je pouze 21, z toho přibližně v polovině byl úřad úspěšný.

Podle náměstka ministra zemědělství Jiřího Jirsy jsou nejdůležitější žaloby proti vydání od Německého řádu, premonstrátů z Teplé, broumovských benediktinů a oseckých cisterciáků.

Ke konci loňského roku úřad projednal 95 procent žádostí od církví na vydání zemědělských pozemků. Církevní subjekty požadovaly 110 778 pozemků a 487 staveb. Pozemkový úřad vydal 44 264 pozemků a 94 staveb.

Nejvíce výzev zbývá projednat ve Středočeském kraji (19 %), dále v Moravskoslezském (11 %) a Jihomoravském (9 %). Středočeský kraj administroval největší počet pozemků v rámci celé ČR, bylo jich 12 801. V tomto kraji již také bylo vydáno nejvíce pozemků: 7135. Na druhém místě je zatím v počtu vydaných pozemků Jihočeský kraj (6418) a na třetím Vysočina (4843).

Největší počet pozemků požadovalo Arcibiskupství olomoucké, které podalo výzvy na 2168 pozemků. Kanonie premonstrátů v Teplé požadovala 1306 pozemků a Biskupství ostravsko-opavské 1240 pozemků.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud