Český protest proti palmovému oleji. Tisíce lidí zahltí firmám maily

13. 1. 2016
05:15

Poté, co se do médií dostaly snímky hořících lesů, které musí ustupovat plantážím s palmou olejnou, se začala o téma palmového oleje zajímat i řada Čechů. Vznikla Koalice proti palmovému oleji a nyní se na Facebooku lidé šikují, aby dali firmám najevo, že nechtějí jejich výrobky z této plodiny. Už 19 tisíc jich plánuje poslat 1. února výrobcům mail, kde dají najevo svůj názor.

Pojďme napsat (nejen) tento den firmám e-mail, že budeme bojkotovat jejich výrobky s palmovým olejem. Pojďme jim napsat, že nejsme spokojeni s jejich kvalitou. Výrobci musí jasně vědět, že nám to není jedno,“ vyzývá Roman Munzar v události na Facebooku.

Každý den počet lidí, kteří hodlají firmám napsat e-mail, rapidně roste. Ve středu ráno jich bylo přes 19 tisíc. Každý má psát sám za sebe, žádný univerzální vzor neexistuje.

Těžko ale říct, zdali všichni, kteří se k protestu připojí, už nikdy palmový olej nepoužijí. Nachází se totiž téměř všude. Nejen v potravinách, jako jsou másla, čokolády a sušenky, kakaa, bonbony, cereálie, brambůrky, rýžové chlebíčky nebo pytlíkové polévky, ale například i v mýdlech, šamponech, rtěnkách nebo biopalivech. Koalice proti palmovému oleji výrobky podrobně mapuje.  

Olej musí být uveden ve složení výrobku

Problém je i v tom, že obsah palmového oleje ve výrobcích nikdo nereguluje. „Legislativní limity na obsah palmového tuku v potravinách nejsou,“ sdělila Blesk.cz mluvčí Potravinářské komory ČR Dana Večeřová.

Zároveň dodala, že Evropská unie si je vědoma, že se jedná o diskutované téma, a proto se do nových pravidel o označování potravin dostala povinnost uvádět v seznamu složek u olejů nebo tuků dovětek, zda jde o plně nebo částečně ztužený tuk nebo olej.

„Protože toto je informace, podle které by se měl spotřebitel primárně orientovat. Z hlediska vlivu na zdraví populace je naprosto žádoucí z potravinového řetězce odstranit částečně ztužené tuky a tím významně snížit konzumaci transmastných kyselin,“ doplnila Večeřová.

Ne vždy je ale na výrobku přímo napsáno palmový olej. Ten se schovává například pod výrazy CBE, palm stearine nebo například vegetable oil (rostlinný olej). 

Jde to i bez oleje

Některé firmy ale už začaly palmový tuk nahrazovat jinou surovinou. Například Biopekárna Zemanka místo něj používá tuk na bázi kakaového másla a slunečnicového oleje. Bramborárna Zykmund smaží brambůrky na řepkovém oleji. A používat palmový olej přestala i výrobna pomazánek Meridian.

djaba ( 13. ledna 2016 21:58 )

Zkrátka je lidí stále více a všichni chceme mít plné obchody všeho a za přiměřený peníz .Pár vypelichaných zvířat zkrátka musí ustoupit , a to platí i pro jiné produkty , než palmový olej .

1pravda1 ( 13. ledna 2016 12:19 )

Máme dost řepkového a slunečnicového oleje, tak proč dovážet z daleka nějaký palmový a kokosový olej? Nebo je pro nás přirozené jíst olej z palem? A pokud kvůli tomu ještě vypalují lesy!

mrd.bejka ( 13. ledna 2016 11:43 )

až takovej pitomej vůl jako seš ty nebude mít co žrát bude to jen dobře, blbe

balika ( 13. ledna 2016 11:30 )

Pokud by Babiš vypaloval lesy, tak zcela určitě by se protestovat měla. A co se týká krav, tak v ČR se již téměř žádné nechovají.

dzery ( 13. ledna 2016 11:18 )

Ale Bureš jo.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa