Středa 19. ledna 2022
Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Oblačno 2°C

Okleštěná nabídka, chybějící čeština. Videotéka Netflix přišla do Česka s neduhy

Autor: Tomáš Polák - 
8. ledna 2016
18:10

Americká internetová videotéka a televize Netflix je konečně přístupná i pro české klienty. Web umožnil přístup dalším 130 zemím, včetně České republiky, ve středu. Nabídka filmů a seriálů je ale v české verzi dost omezená a navíc televize zatím nemá českou mutaci.

Jedna z nejoblíbenějších videoték Američanů je nyní přístupná ve zhruba 190 zemích, jediný velký trh na kterém zatím nepůsobí je Čína. Přitom paradoxně právě čínský dabing a titulky většina nabízených titulů obsahuje. Čeština – a to i v titulcích – ale chybí, to je hlavním problémem i podle vedoucího Studia nových médií na Karlově univerzitě Josefa Šlerky.

„Absence titulků a dabingu je problém z pohledu masivního rozšíření. Jsme stále dost konzervativní diváci. Byť tu existuje už velká komunita milovníků zahraničních seriálů, kteří vyrábějí titulky svépomocí,“ řekl odborník Blesk.cz.

Varianty se liší v poskytované kvalitě nebo počtu zařízení, na kterých službu využíváte. Varianty se liší v poskytované kvalitě nebo počtu zařízení, na kterých službu využíváte. | Netflix.com

Základ zhruba za 200 korun měsíčně

Pro Čechy je základní nabídka za v přepočtu 216 korun měsíčně, dražší verze nabízí možnost sledovat televizi na více zařízeních a ve vyšší kvalitě. Oproti americké verzi je zhruba o dvacet korun dražší. Přitom nabízí daleko menší počet filmů nebo seriálů. Chybí i je jeden z nejoblíbenějších původních seriálů House of Cards (Dům z karet), na který odkoupila vysílací práva Česká televize.

„V tuhle chvíli je nabídka tak okleštěná, že služba nepředstavuje žádnou větší hrozbu pro domácí hráče, ale to se může snadno změnit. Stačí, aby Netflix dojednal s vlastníky práv přístup k tak rozsáhle filmotéce a seriálotéce, jako má v USA, a může to být jinak,“ míní Šlerka.

Pro Netflix je ale Česká republika jen velmi malý trh, a tak odborníci neočekávají nějaké prudké změny v nabídce. „V tuhle chvíli zaujme domácí Netflix hlavně ty, kteří po něm toužili již dříve, ale nechtěli si kvůli tomu zakládat falešné účty v cizině,“ uzavřel Šlerka. Netflix zahájil činnost před devíti lety a od té doby expandoval téměř do celého světa. Služba není dostupná kromě Číny ještě na Krymu, v Severní Koreji a v Sýrii, a to kvůli restrikcím americké vlády.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa