Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Hoteliér na Vánoce nabídl svůj hotel potřebným: Ubytoval i umírajícího chlapečka

Autor: dce, jp - 
28. prosince 2015
18:18

Vánoce v lidech probouzejí to nejlepší – osobně se o tom mohlo přesvědčit přibližně padesát lidí, kteří měli možnost strávit svátky zdarma v hotelu Hromovka ve Špindlerově Mlýnu. Hoteliér Alexandr Bílek volné pokoje nabídl lidem, kteří by jinak Vánoce asi šťastně neoslavili. Nakonec se objevil i další dobrotivec, který přímo do hotelu přivezl i finanční pomoc.

Vánoce na Hromovce jsou za námi, vše dopadlo přesně podle představ,“ napsal Alexandr Bílek, provozovatel hotelu Hromovka, hned po Štědrém dni. A měl co vyprávět – 17. prosince dal na Facebook hotelu výzvu, aby mu lidé, kteří nemají kde a jak strávit Vánoce, napsali. Hotel měl přes svátky totiž 15 prázdných pokojů.

Nakonec se ozvalo více než 5 000 lidí a hoteliér jich podle vlastního uvážení vybral zhruba 50.Nešlo o nic jiného než zdvořilostní nabídku a nevěřil jsem, že by o tento pobyt měl někdo vůbec zájem. Co se ale po výzvě stalo, bylo fenomenální. Milióny lidí zaplavily virtuální prostor v ČR, na Slovensku i v Rusku, přišlo tisíce e-mailů, desítky tisíc komentářů, navštívili nás novináři všech deníků a také televize,“ uvedl Bílek.

Ozvalo se i spoustu lidí, kteří nabízeli finanční příspěvek, ty prý ale Bílek odmítal. Nakonec mu ale přímo na Štědrý den přijel do hotelu další člověk, kterému nebyli ostatní lhostejní. Díky přátelům a sdílení na sociálních sítích se Petru Nevečeřalovi podařilo vybrat 52 000 korun, které 24. prosince předal Alexandru Bílkovi, aby je rozdal mezi oněch 50 potřebných.

S každým návštěvníkem hotelu si tak Bílek popovídal a vyslechl si mnohé životní příběhy. „Někdy to bylo až depresivní. Nejhorší byl příběh rodiny z Bohumína s pětiletým chlapcem s leukémií, kterému zbývá už jen asi pět měsíců života. Lékař jim cestu zatrhnul. Oni ale večer na Štědrý den i přes zákaz přijeli, protože věděli, že je konec a další Vánoce nebudou. Přivezl je sem taxikář, který dokonce spal celou noc v autě. Ráno zase odjeli. Rodině jsem předal 12.000 Kč,“ vyprávěl Bílek.

Mezi hosty byl i muž s rakovinou jazyka, chlapec s anorexií či dívka přecitlivělá na mléko, která majiteli jako poděkování na památku nakreslila obrázek s hotelem Hromovka. 

Také jsem nakoupil 20 jízdenek na lanovku, aby se mohli někteří svézt a podívat se do unikátního ledária, někteří jeli poprvé. Několik dalších dostalo od 200 Kč do 1 000 Kč a asi polovina hostů nedostala nic. Buď částku odmítli, nebo jsem usoudil, že ji nepotřebují tak nutně jako někdo jiný,“ vysvětlil Bílek.

Alexandr Bílek plánuje, že nabídku pobytu zdarma brzy zopakuje. S některými rodinami se rozloučil s tím, že mohou přijet kdykoli a pobyt budou mít zadarmo. Nabídl to například matce z Písku se čtyřmi dětmi, z nichž jedna dcera má Downův syndrom a chlapec žije v dětském domově. Když jela do hor, měla jen tři stovky. Ze sbírky jí hoteliér věnoval 6 000 korun. „Budou sem jezdit pravidelně a zařídíme jim i lyžování,“ slíbil Bílek.

„Doufám, že jsem někomu neukřivdil. Každopádně všichni měli zdarma luxusní snídaně, obědy, večeře, nápoje alkoholické i nealkoholické, štědrovečerní menu nebo cukroví. Naše auto se nám zrovna rozbilo, a tak jsme si půjčili jiné, abychom mohli každého, kdo měl zájem, vozit do města a zpět nebo do nemocnice. Snažili jsme se splnit všechno, co bylo v našich silách, nikomu jsme nic neodmítli, a tak jen doufám, že to tak i všichni vnímali,“ dodal hoteliér.

prahor ( 29. prosince 2015 04:23 )

Ačkoliv se zase najdou škarohlídi, kteří budou říkat, že šlo o dobře naplánovanou reklamu, já před panem Bílkem smekám. Peníze, jež by jiný podnikatel na jeho místě vložil právě do reklamy, dal on těm nejpotřebnějším a navíc v čase pro většinu z nás nejcitlivějším. Je to filantrop, jací se dnes už skoro nevyskytují, a to, že se to odehrálo na horách a v krásném místě je už něčím jako zimní pohádkou. Kdyby se uděloval nějaký titul jako Kavalír Krkonoš, hned bych pro pana Bílka hlasoval.

ladybug ( 29. prosince 2015 03:28 )

xcarodejce: to je opravdu smůla, že jste se setkala s "opačnými lidmi" na své cestě životem. Ale nevzdávejte to. Určitě příště budete mít víc štěstí, já vám to přeji. Jako emigrantka jsem potkala mnoho hodných lidí, kteří se mi snažili pomoci úplně nezištně, bez nich, kdoví, kde bych skončila.

rumungro ( 28. prosince 2015 20:44 )

Reklama,určitě,ale kvůli ni to nedělal,ta Bohdalka by u něj byla až na posledním místě.Takovým podnikatelům,co mají srdce přeji,ať se jim daří.

hennessy7 ( 28. prosince 2015 20:42 )

Pochopitelně není u paní Magdy diskuze. Paní Magda totiž začíná být stejná pseudomoralistka jak jistá Pavlínka F. Ať si zametou i s Menzelem a spol. před vlastním prahem a nevychovávají a nesoudí ostatní. Pletou si beztak rozmazlenost se zodpovědností a zaměňují prostý strach s pudem sebezáchovy. Rozmazlení mi přijdou spíše oni. Myslí si, že si dupnou a ostatní se asi po--rou.

naidka ( 28. prosince 2015 19:36 )

Čekali ve frontě, až se na ně dostane. A kdyby se na ně nedostalo, tak pomluví i Pána Boha.

Zobrazit celou diskusi