
Hoteliér na Vánoce nabídl svůj hotel potřebným: Ubytoval i umírajícího chlapečka

Vánoce v lidech probouzejí to nejlepší – osobně se o tom mohlo přesvědčit přibližně padesát lidí, kteří měli možnost strávit svátky zdarma v hotelu Hromovka ve Špindlerově Mlýnu. Hoteliér Alexandr Bílek volné pokoje nabídl lidem, kteří by jinak Vánoce asi šťastně neoslavili. Nakonec se objevil i další dobrotivec, který přímo do hotelu přivezl i finanční pomoc.
„Vánoce na Hromovce jsou za námi, vše dopadlo přesně podle představ,“ napsal Alexandr Bílek, provozovatel hotelu Hromovka, hned po Štědrém dni. A měl co vyprávět – 17. prosince dal na Facebook hotelu výzvu, aby mu lidé, kteří nemají kde a jak strávit Vánoce, napsali. Hotel měl přes svátky totiž 15 prázdných pokojů.
Nakonec se ozvalo více než 5 000 lidí a hoteliér jich podle vlastního uvážení vybral zhruba 50. „Nešlo o nic jiného než zdvořilostní nabídku a nevěřil jsem, že by o tento pobyt měl někdo vůbec zájem. Co se ale po výzvě stalo, bylo fenomenální. Milióny lidí zaplavily virtuální prostor v ČR, na Slovensku i v Rusku, přišlo tisíce e-mailů, desítky tisíc komentářů, navštívili nás novináři všech deníků a také televize,“ uvedl Bílek.
Ozvalo se i spoustu lidí, kteří nabízeli finanční příspěvek, ty prý ale Bílek odmítal. Nakonec mu ale přímo na Štědrý den přijel do hotelu další člověk, kterému nebyli ostatní lhostejní. Díky přátelům a sdílení na sociálních sítích se Petru Nevečeřalovi podařilo vybrat 52 000 korun, které 24. prosince předal Alexandru Bílkovi, aby je rozdal mezi oněch 50 potřebných.
S každým návštěvníkem hotelu si tak Bílek popovídal a vyslechl si mnohé životní příběhy. „Někdy to bylo až depresivní. Nejhorší byl příběh rodiny z Bohumína s pětiletým chlapcem s leukémií, kterému zbývá už jen asi pět měsíců života. Lékař jim cestu zatrhnul. Oni ale večer na Štědrý den i přes zákaz přijeli, protože věděli, že je konec a další Vánoce nebudou. Přivezl je sem taxikář, který dokonce spal celou noc v autě. Ráno zase odjeli. Rodině jsem předal 12.000 Kč,“ vyprávěl Bílek.
Mezi hosty byl i muž s rakovinou jazyka, chlapec s anorexií či dívka přecitlivělá na mléko, která majiteli jako poděkování na památku nakreslila obrázek s hotelem Hromovka.
„Také jsem nakoupil 20 jízdenek na lanovku, aby se mohli někteří svézt a podívat se do unikátního ledária, někteří jeli poprvé. Několik dalších dostalo od 200 Kč do 1 000 Kč a asi polovina hostů nedostala nic. Buď částku odmítli, nebo jsem usoudil, že ji nepotřebují tak nutně jako někdo jiný,“ vysvětlil Bílek.
Alexandr Bílek plánuje, že nabídku pobytu zdarma brzy zopakuje. S některými rodinami se rozloučil s tím, že mohou přijet kdykoli a pobyt budou mít zadarmo. Nabídl to například matce z Písku se čtyřmi dětmi, z nichž jedna dcera má Downův syndrom a chlapec žije v dětském domově. Když jela do hor, měla jen tři stovky. Ze sbírky jí hoteliér věnoval 6 000 korun. „Budou sem jezdit pravidelně a zařídíme jim i lyžování,“ slíbil Bílek.
„Doufám, že jsem někomu neukřivdil. Každopádně všichni měli zdarma luxusní snídaně, obědy, večeře, nápoje alkoholické i nealkoholické, štědrovečerní menu nebo cukroví. Naše auto se nám zrovna rozbilo, a tak jsme si půjčili jiné, abychom mohli každého, kdo měl zájem, vozit do města a zpět nebo do nemocnice. Snažili jsme se splnit všechno, co bylo v našich silách, nikomu jsme nic neodmítli, a tak jen doufám, že to tak i všichni vnímali,“ dodal hoteliér.
Ačkoliv se zase najdou škarohlídi, kteří budou říkat, že šlo o dobře naplánovanou reklamu, já před panem Bílkem smekám. Peníze, jež by jiný podnikatel na jeho místě vložil právě do reklamy, dal on těm nejpotřebnějším a navíc v čase pro většinu z nás nejcitlivějším. Je to filantrop, jací se dnes už skoro nevyskytují, a to, že se to odehrálo na horách a v krásném místě je už něčím jako zimní pohádkou. Kdyby se uděloval nějaký titul jako Kavalír Krkonoš, hned bych pro pana Bílka hlasoval.
