Zeman a Klaus se bok po boku poklonili exprezidentovi. Beneše uctili beze slov

Autor: ČTK, sou - 
15. 12. 2015
16:18

Prezident Miloš Zeman a jeho předchůdce na Hradě Václav Klaus v úterý společně uctili památku Edvarda Beneše. Osmdesát let poté, co byl Beneš zvolen druhým československým prezidentem, položili věnce k jeho pomníku na Loretánském náměstí v Praze a poklonili se mu. Pietní akt za účasti Hradní stráže pak uzavřela státní hymna, žádné projevy jeho součástí nebyly.

Beneš se stal prezidentem v prosinci 1935 poté, co abdikoval vážně nemocný Tomáš Garrigue Masaryk. V září 1938 ustoupil nátlaku Velké Británie a Francie a přijal mnichovský diktát. Poté se prezidentské funkce vzdal a odjel do zahraničí. V roce 1940 se stal prezidentem v exilu.

Po skončení druhé světové války přispěl k demokratické obnově Československa, ale také v roce 1948 umožnil převzetí moci komunisty. Přijal demisi nekomunistických ministrů a jmenoval novou vládu nadiktovanou šéfem komunistů Klementem Gottwaldem. Právě přijetí demise v konečném důsledku vedlo k nastolení tzv. diktatury proletariátu.

Abdikoval 7. června 1948 po volbách, které potvrdily nástup komunistů k moci. O tři měsíce později vážně nemocný Beneš zemřel. Kvůli své roli v období kolem německé okupace i při převzetí vlády komunisty patří Beneš k nejdiskutovanějším českým státníkům minulého století.

Benešovo jméno je spojeno také s dekrety, které umožnily poválečný odsun zhruba tří milionů Němců a třiceti tisíc Maďarů. Minulý týden se k těmto právním normám ostře vyjádřil předseda maďarského parlamentu László Kövér. V rozhovoru pro deník Právo uvedl, že Česká republika spolu se Slovenskem neměly být přijaty do EU, pokud součástí jejich právního řádu je zákon vycházející ze zásady kolektivní viny. Maďarská vláda se od jeho výroků distancovala, řekl v úterý ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) maďarský velvyslanec Tibor Petö.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

martindavid ( 16. prosince 2015 12:26 )

Jsem znova a znova fascinován, kolik lidí má potřebu vyjadřovat se k takto bulvárním příspěvkům a v anonymitě představovat svoje nepodložené domněnky a světopravdy. You make my day!

salto ( 16. prosince 2015 09:26 )

Himlhergotlaudon - jak to, že se taky nepoklonili prezidentovi s velkým P Havlovi

tgbg ( 16. prosince 2015 08:37 )

 Dva živí agenti Moskvy se klaněli mrtvému agentu Moskvy.

jarda304 ( 16. prosince 2015 08:13 )

zrada spojence je prostě zradou. Beneš se s ní vypořádal tak, že v r. 1945 byla ČSR obnovena a bez sudeťáků. Prostě volil zbraně, které byly efektivní a přežili jsme. Kdyby se bránil hrubou silou dle Tebe, tedy jako pitomec , už bychom nebyli nebo byli zdecimováni právě o tu nejkvalitnější část národa.

jarda304 ( 15. prosince 2015 17:50 )

zradcem či vymytým mozkem jsi leda tak ty. Není divu, že Beneš leží v žaludku všem kolaborantům, sudeťákům a dalším šmejdům, s kterými si po WWII vytřel zadek

Zobrazit celou diskusi
Další videa