Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 22°C

Operoval nás da Vinci: Roboti už provedli přes 8 tisíc zákroků

Autor: ula - 
10. prosince 2015
21:24

Jmenuje se po jednom z nejznámějších umělců a vizionářů všech dob. Je určený pro naprosto přesné a také šetrné operační zákroky. Díky němu se mohou pacienti rychleji vrátit k běžnému životu. Není to však člověk, ale robot.

Roboti jménem da Vinci prošly za dobu, co provádějí operace, velkým vývojem. České pacienty už roboti operují deset let, v Ústřední vojenské nemocnici vzniklo i Centrum robotické chirurgie.

„Robotické zákroky jsou uplatňovány tam, kde je potřeba co největší přesnost a co možná nejšetrnějších přístup,“ vysvětluje Jiří Kočárek, vedoucí Centra robotické chirurgie. „Jednou z největších výhod robotické chirurgie je trojrozměrné zvětšené zobrazení operačního pole v kombinaci s vlastními robotickými nástroji, které dokonale přenášejí pohyb lidské ruky až na koncovou část nástrojů,“ dodává Kočárek.

Urologické, ale i gynekologické operace

V Centru robotické chirurgie bylo provedeno 2 150 roboticky asistovaných operačních výkonů. Většinou se jednalo o urologické zákroky, o vynětí ledvin nebo radikální cystektomii – odstranění močového měchýře. V gynekologii byla provedena radikální hysterektomie, nebo-li odstranění dělohy.

Pokud vás operuje robot, můžete si být jisti, že se sníží počet komplikací během i po operaci, sníží se úbytek krve a potřeba transfuze. Zároveň nebudete mít po operací příliš velké bolesti, v nemocnici strávíte kratší dobu a budete se moci rychleji vrátit ke svým běžným aktivitám.

8 tisíc operací v Česku

V Česku bylo provedlo 8 048 urologických operací za posledních deset let. První operace proběhla v roce 2005, jednalo se o pánevní lymfadenektomii (odstranění mízních uzlin). U nás máme šest funkčních a dva dosluhující roboty da Vinci.

 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi